אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסה בתל אביב ננעלה בירידות; טבע ירדה ב-3.5% צילום: בלומברג

הבורסה בתל אביב ננעלה בירידות; טבע ירדה ב-3.5%

ת"א 25 השיל 1.1% ות"א 100 איבד 0.7%; הפדרל ריזרב: "הריבית תעלה רק כאשר שיעור האבטלה בארה"ב יירד ל-6.5%"; עדכון המדדים: הכשרת הישוב, הכשרה אנרגיה ומודיעין יצאו ממדד ת"א 100

13.12.2012, 16:33 | גיא בן סימון

המסחר בבורסה באחד העם ננעל היום (ה') בירידות לאחר הצגת תוכנית רכישת האג"ח של הפד עליה הכריז אתמול בן ברננקי. מניית טבע המשיכה לאבד גובה לאחר פרסום  התוכנית האסטרטגית החדשה.

מניות במרכז

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

מדד ת"א-25 עלה השבוע ב-0.2% ומתחילת 2012 עלה ב-13.4%. מדד ת"א-100 ירד השבוע ב-0.2% ומתחילת השנה עלה ב-10.7%.

 

בסוף יום המסחר יחל עדכון הרכב המדדים בבורסה. שלוש החברות הקשורות לקידוחים הכושלים בשרה ומירה - הכשרת הישוב, הכשרה אנרגיה ומודיעין יה"ש - ייצאו מת"א 100 מאחר ששווי השוק שלהן נמוך מדי. קרסו תצא ממד ת"א 100 מאחר שהיא לא עומדת בקריטריון שווי השוק עבור מניות ששיעור אחזקות הציבור בו נמוך מ־25%. את המניות האלו יחליפו במדד ארבע מניות ביומד קמהדע, פלוריסטם אבוג'ן וקומפיוג'ן וכן אשטרום נכסים וקרור.

"הסיפור של היום שייך לטבע שריכזה מחזור מסחר ענק. המשקיעים התאכזבו מהאסטרטגיה של טבע שהופכת את האופי שלה מחברת צמיחה לחברה ששומרת על הערך", אמר יעקב שלח, מנהל השקעות בכיר במגדל שוקי הון. "כחברת ערך היא לא מספיק משמעותית כדי להיכנס למשחק של הגדולות בחברות הערך בגלל העובדה שתשואת הדיבידנד שהיא הגדירה שתחלק נחשבת די נמוכה לחברות אותו סקטור. המשקיעים אומרים לעצמם שמצד אחד אין את האפסייד של חברת צמיחה ומצד שני כמניית ערך היא לא מספיק מעניינת", אמר שלח.

"אנו עדים לחברות כמו גזית גלוב, אי.די.אי, כלל ביטוח, ישרס, בנק ירושלים, נכסים ובניין ומבני תעשייה שמחפשות להנפיק בשוק ההון. בעלי החברות מנצלים את התשואות הנמוכות לגיוס חוב, מה שמעיד בעיני שהתשואות מתחילות להיות נמוכות מדי, ויכולות להעיד על חשש ליכולת מימוש האג"ח הקונצרניות" הוסיף שלח. "פתאום יש גל התעוררות של הנפקות, אם גם בעלי החברות מצטרפים לחגיגה אז יכול להיות שהתשואות כבר לא אטרקטיביות".

יו"ר הפד, בן ברננקי, הודיע כי ירכוש אג"ח של האוצר האמריקאי בהיקף 45 מיליארד דולר בחודש החל מינואר, ובכך ירחיב את תוכנית רכישת האג"ח שלו. כמו כן הפד קשר בין התחזית שלו על שיעור הריבית לאבטלה ולאינפלציה. רכישת האג"ח שעליה הכריז היום הפד תתבצע בנוסף לרכישה של אג"ח מגובות משכנתאות בהיקף 40 מיליארד דולר לחודש שמכונה QE3.

 

רשות ניירות ערך פירסמה מתווה לקיצור ושיפור הדו"חות הכספיים, שאמורים לשמש כמקור העיקרי למידע על מצבן של החברות. הרשות מטילה את עיקר האחריות בשיפור הדו"חות על החברות ובפרט על הדירקטוריונים שלהן, ומצפה כי כבר בדו"חות השנתיים של 2012 יציגו התאגידים המדווחים שיפור ניכר "באורך ובמובנות דו"חותיהן".

 

שוק האג"ח

"אנחנו נמצאים היום ערב בחירות והשוק רחוק מלצאת ממשבר האשראי בו הוא נמצא", כך אומר אילן גיפמן, מנכ"ל אספן גרופ, בשיחה עם "כלכליסט" לאחר שהחברה השלימה הנפקה ציבורית של איגרות חוב בשלב המוסדי והציבורי עם גיוס של 103 מיליון שקל. גיפמן התייחס לגל הסדרי החוב האחרונים בשוק ואמר כי "יש היום משבר אמון בין הגופים המוסדיים לחברות הגדולות במשק. חלק מהחברות הגדולות נכנסו לתהליכים של הסדרי חוב וזה מקרין על כל השוק".

נאמני מחזיקי האג"ח של אי.די.בי החליטו שלא לכלול את הצבעת בית ההשקעות פסגות במניין הקולות של מחזיקי האג"ח ביחס להצעת מתווה הסדר החוב שהציעה החברה. בנוסף לפסגות טורפדה גם ההצבעה של הפניקס שהתנגד להסדר. ל"כלכליסט" נודע כי רשות ני"ע פנתה באופן חריג לנאמני האג"ח של אי.די.בי ודרשה מהם לפרסם תוך ארבעה ימים אילו מהגופים נוטרלו והצבעתם לא נספרה. מדובר בצעד חריג של הרשות שמעולם לא נעשה בעבר ומטרתו להבין כיצד נוטרלו הקולות ולוודא שההצבעה היתה אכן תקינה.

מניות במרכז

כפי שנחשף ב"כלכליסט", יצרנית התרופות טבע מנהלת משא ומתן לרכישת גז טבעי משותפות תמר. על פי ההערכות, החברה מעוניינת להזרים למפעל גז טבעי בכמות של 0.1–0.15 מיליארד מ"ק (BCM) לשנה לתקופת של כ־15 ל־17 שנה בשווי של 400–500 מיליון דולר לכל התקופה. באסטרטגיה של ענקית הגנריקה מסרה טבע כי בכוונתה לחלק דיבידנד בהיקף של 25%-20% מתזרים המזומנים מפעילות שוטפת.

המדען הראשי במשרד המסחר והתעשייה אישר שתי תוכניות פיתוח לחברות המתקדמות בפורטפוליו של הדסית-ביו בהיקף של 10.7 מיליון שקל.  מדובר בשיעור מימון של 30%-50.

משרד האנרגיה והמים הציע לפני כמה שבועות לדלק אנרגיה, זרוע חיפושי הגז והנפט של קבוצת דלק, לוותר על חלק מרישיונות חיפושי הגז שלה בתמורה לפטור מהסדר כובל במאגר הגז לוויתן. ההצעה הונחה טרם החתימה על כניסת חברת וודסייד האוסטרלית (WOODSIDE) כשותפה במאגר בהיקף של 30% שסוכמה לפני כשבועיים. דלק אנרגיה ושאר השותפות במאגר - נובל אנרג'י ורציו - ידללו את חלקם בו עבור 2.5 מיליארד דולר.

התנגדות של אגף המטענים באל על מאיימת לטרפד את רכישת UPS ישראל על ידי חברת ממן הציבורית, שבשליטת משפחת לבנת (65%), בעסקת בעלי עניין ובתמורה של 100 מיליון שקל במזומן. ל"כלכליסט" נודע כי ראשי אגף המטענים באל על, שמחזיקה ב־15% ממניות ממן, טוען כי עסקה זו תפגע בעסקי אל על וביחסי העבודה שלה מול משלחים אחרים, המתחרים ב־UPS. חברת תעבורה של משפחת לבנת מחזיקה ב־65% מממן ואילו הציבור מחזיק ב־20% נוספים

אשטרום נכסים מקבוצת אשטרום, המנוהלת על ידי מוטי סלע, מרחיבה את פורטפוליו הנכסים שלה בגרמניה לשמונה נכסים. אשטרום נכסים דיווחה היום כי חברה המוחזקת על ידה חתמה על הסכם, יחד עם שותפתה בחברה גרמנית, לרכישת מבנה משרדים בעיר הסן בגרמניה בתמורה לכ-134.5 מיליון שקל. אשטרום נכסים, תחזיק ב- 75% מהזכויות בנכס, כך שחלקה בהשקעה יסתכם בכ-100 מיליון שקל , מתוכן 32 מיליון שקל יושקעו מההון העצמי.

חברת פוטומדקס העלתה את תחזית ההכנסות שלה לרבעון הרביעי ב-80% ביחס לרבעון הרביעי אשתקד, ומעריכה כי ההכנסות יסתכמו בין 54-52 מיליון דולר. התחזית הנוכחית משקפת עלייה של 60% לעומת התחזית הקודמת שניתנה לפני חודש וחצי, לפיה העריכה פוטומדקס כי ההכנסות יסתכמו בין 48-46 מיליון דולר. העלאת התחזית באה בין היתר על רקע מכירות בלאק פריידי בארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות