אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקסלנס: "עוד יש מקום לעליות בשוק הקונצרני"

אקסלנס: "עוד יש מקום לעליות בשוק הקונצרני"

קופות הגמל וההשתלמות רשמו תשואה ממוצעת של 1% בנובמבר, והשלימו עלייה של יותר מ־10% מתחילת השנה. דש שסובל מפדיונות כבש את צמרת הדירוג החודשית, בעוד שהכוכב השנתי, אלטשולר שחם, נפגע מהפסד של 0.5% בהנפקת חברת החשמל

17.12.2012, 08:33 | אסף גילעם ורחלי בינדמן
המומנטום החיובי בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות נמשך גם בחודש נובמבר. ענף הגמל רשם בחודש שעבר תשואה ממוצעת של 1.09% ותשואה מצטברת של 10.5% מתחילת השנה, כאשר קרנות ההשתלמות רשמו תשואה ממוצעת של 1.03% בנובמבר והשלימו עלייה של 10% מתחילת 2012.

המשך המגמה החיובית נרשם על רקע הסביבה בשוק ההון בארץ, שהמשיכה להיות חיובית גם בנובמבר, עם עליות בשוק המניות, בשוק הקונצרני והממשלתי. המדדים המקומיים ת"א־25, ת"א־75 ויתר עלו במהלך החודש ב־1.3%, 3.5% ו־6% בהתאמה. האג"ח הממשלתיות השקליות (שחרים) רשמו בחודש שעבר עליות שערים של 0.6%, כפול מהעליות שרשמו האג"ח הצמודות. המגמה החיובית לא פסחה גם על השוק הקונצרני המקומי שבו עלו המדדים המרכזיים ב־0.3%, כשהאג"ח הלא מדורגות רשמו עליות שערים של 3.7%. מנגד, הדולר נחלש בצורה חדה בחודש שעבר בשיעור של 1.6% מול השקל, ופגע בגופים המחזיקים בחשיפה דולרית גבוהה.

רונן מטמון מאקסלנס. "עוד לא הגיע הזמן לקצר מח"מ באפיק הממשלתי" רונן מטמון מאקסלנס. "עוד לא הגיע הזמן לקצר מח"מ באפיק הממשלתי" רונן מטמון מאקסלנס. "עוד לא הגיע הזמן לקצר מח"מ באפיק הממשלתי"

בעולם נרשמה מגמה מעורבת בשוק המניות. שוק המניות בארה"ב הציג ביצועים חלשים לעומת שאר העולם, כאשר 500 S&P עלה ב־0.3% ודאו ג'ונס ירד ב־0.6%. לעומת זאת, באירופה הדאקס הגרמני עלה ב־1.9% ויורוסטוקס הוסיף 3.1%. ביפן ניקיי טיפס ב־5.3%.

זינקו עם היתר

בתחום הגמל בלטו בנובמבר הקופות של דש, אקסלנס ומנורה, ומי שבלטה בהיעדרה מהפסגה היא הקופה של אלטשולר שחם, שסבל מהפסד ממוצע של 0.5% בקופות שלו בעקבות הנפקת אג"ח חברת החשמל. הקופה של אלטשולר רשמה תשואה של 0.9% בלבד בנובמבר. למרות זאת, הקופה עדיין מובילה בפער ניכר מתחילת השנה - 13.8% עד כה, כ־3% מעל לממוצע הענפי. מהצד השני נמצאת דש גמל, שסובלת ממומנטום שלילי של פדיונות שהסתכמו ב־1.3 מיליארד שקל מתחילת השנה, דבר שאמור להקשות עליה להציג תשואות גבוהות. עם זאת, בנובמבר הצליחה דש גמל להציג תשואה של 1.44%, הגבוהה ביותר בענף, והיא מציגה תשואה של 10.3% מתחילת השנה.

קופת אקסלנס גמל של אקסלנס הצליחה להתברג למקום השני בטבלת התשואות החודשית עם תשואה של 1.43%. לדברי רונן מטמון, מנהל ההשקעות הראשי של קופות אקסלנס, "כל הרכיבים שיחקו לטובתנו החודש. ההשקעה שלנו במדד היתר הוכיחה את עצמה. גם הבחירה להחזיק באג"ח במח"מ ארוך באפיק הממשלתי שיחקה לטובתנו. בחו"ל נהנינו מהשקעות מחוץ לארה"ב, כמו מדד דאקס באירופה".

הגיע הזמן לקצר מח"מים באג"ח הממשלתיות לאחר ירידת התשואות? "עדיין לא הגיע הזמן לקצר מח"מים. הריבית, להערכתי, תמשיך לרדת לפחות בסיבוב הקרוב, רמת האינפלציה תמשיך להיות נמוכה ולפחות בטווח הקצר נמשיך לראות ירידת תשואות".

הראלי ימשיך בחודשים הקרובים? "קודם כל, צריך לראות את ההתפתחויות בנוגע לצוק הפיסקאלי. השוק בארה"ב הוא בתמחור סביר, אבל בשל היעדר אלטרנטיבות, השווקים המתעוררים הם יותר מעניינים. בשנה שעברה שווקים כמו ברזיל הניבו תשואות חסר, ולדעתי, בשנה הקרובה יש שם פוטנציאל, בעיקר בהשקעה בחברות שעוסקות בצריכה הפרטית".

מה לגבי הגיוסים בשוק הקונצרני? "השוק הקונצרני עשה מהלך יפה אבל יש לו עוד לאן לעלות, כמובן שרמת הסיכון גדלה. צריך לזכור שב־2013 יידרשו חברות רבות לפרוע תשלומי אג"ח. כרגע השוק מתנפל על הנפקות אג"ח, ואם זה יימשך, השוק הזה יהיה בסדר. בטווח הקצר יש מקום למימוש רווחים, אבל בטווח הארוך, מבחינה אסטרטגית כל עוד הריבית נמוכה, אג"ח בדירוגים של A מעניינות".

קופות הגמל של הראל הניבו בנובמבר תשואה נמוכה מהממוצע הענפי, אך ממשיכות להציג תשואה גבוהה יותר מהממוצע מתחילת השנה. "לא עשינו השנה משהו שונה ואנחנו לא עורכים מדיניות תזזיתית בתיקים", הסביר אמיר הסל, מנהל חטיבת ההשקעות בקבוצת הראל. "השנה תרמו לנו כמה גורמים כגון חו"ל, הרכב תיק המניות והנכסים הלא סחירים שנותנים תשואה עודפת על אג"ח סחירות - בסיכון נמוך יותר". הנכסים הלא סחירים של הראל כוללים עסקאות אשראי והשקעות בנדל"ן ותשתיות, ולדברי הסל, "הם תרמו וימשיכו לתרום גם בעתיד". הסל חושף כי הנכסים הלא סחירים מהווים כ־33% מתמהיל ההשקעות, ומדגיש כי למרות היעדר הסחירות, מדובר בנכסים שמניבים הכנסות בקצב מהיר. "מדובר בנדל"ן שמניב תשואה של כ־8% בשנה, או חוב עם מח"מ של 4.5 שנים, שמניב גם ריביות וגם פדיונות".

הסל מעריך שהמניות ממשיכות להיות מתומחרות בחסר לעומת האג"ח, אבל לא ממליץ על סקטור מסוים. "אנחנו דוגלים בהשקעה לחברות ספציפיות, ולא בגישה הסקטוריאלית, שפופולרית בשוק הישראלי, וממשיכים לדבוק בפיזור עולמי, גם במניות וגם בחוב".

"המשקיעים יחזרו למניות"

אמיר גיל, מנהל ההשקעות הראשי בפסגות גמל ופנסיה המנהלת את קופת הגמל הגדולה בישראל גדיש, ממשיך להכות, אם כי במעט, את הממוצע הענפי, עם תשואה של 1.15% בנובמבר ושל 10.8% מתחילת השנה. "בנובמבר הגדלנו את תיק המניות בחו"ל, בעיקר ביפן ואירופה, דבר שלא עשינו שלושה חודשים והגדלנו את החשיפה המנייתית הכוללת. בנוסף, הסטנו כספים מהאפיק הממשלתי הצמוד לאפיק השקלי שתפקד יותר טוב. הערכנו כי סביב הבחירות בארה"ב והתקרבות הצוק הפיסקאלי יתחיל בארה"ב אי־שקט, בזמן שאירופה והשווקים המתעוררים ייראו קצת יותר טוב. לכן הקטנו את החשיפה הדולר, שנחלש מאוד בנובמבר".

בראייה קדימה אומר גיל כי "כשתיפתר סוגיית הצוק, אז האלטרנטיבה הסולידית תיראה חלשה יותר, לאור המשך ירידת התשואות באפיק הממשלתי בעולם.

"אם לא יהיו בעיות חדשות וגדולות מדי בעולם, המשקיעים יחזרו לחפש תשואות מעניינות יותר כגון האפיק המנייתי. אנו מאמינים בעיקר בשוק האמריקאי, בעיקר בתחומי התעשייה, הצריכה והפיננסים".

לגבי השוק המקומי אומר גיל כי "העדיפות שלו לעומת השווקים בחו"ל הצטמצמה. יש עוד סקטורים מעניינים, כמו הגז והפיננסים, אבל לא מדובר בפערים שהיו באוגוסט. באפיק הסולידי, אנחנו חושבים שהממשלתיות הישראליות הארוכות עדיין נראות מעניינות בהשוואה בינלאומית בהתחשב בכך שהריבית הולכת לרדת בחודשים הקרובים. זאת אף שאבסלוטית הן עדיין מספקות תשואות נמוכות".

השורה התחתונה

האווירה החיובית בשוק המקומי בנובמבר תמכה בהמשך העליות בגמל ובהשתלמות. דש, אקסלנס ומנורה בלטו במהלך החודש, אך אלטשולר שחם עדיין מוביל ב־2012

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות