אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לנדאו הורה להפוך את ים תטיס למאגר אחסון אסטרטגי צילום: שלום בר טל

לנדאו הורה להפוך את ים תטיס למאגר אחסון אסטרטגי

המהלך יהפוך את מאגר הגז המתכלה במקום, לרבות מבנה MARY B, ל"מחסן גז אסטרטגי" בו תשמש המדינה בעיתות חירום או במקרה של כשל אספקה ממאגר "תמר"

17.12.2012, 10:43 | ליאור גוטמן
שר האנרגיה והמים ד"ר עוזי לנדאו העניק רישיון אחסון גז טבעי במאגר ים תטיס. המהלך יהפוך את מאגר הגז המתכלה במקום, לרבות מבנה MARY B, ל"מחסן גז אסטרטגי" בו תשמש המדינה בעיתות חירום או במקרה של כשל אספקה ממאגר תמר. עם השלמת האחסון יוכלו לקוחות חדשים לנצל את הגז הטבעי לצרכיהם ומבלי להיות תלויים במגבלות הולכה שקיימות כיום.

קראו עוד בכלכליסט

אחסון הגז שם, כמו גם הגדלת קיבולת ההזרמה המתוכננת מ-40 ל-60 אלף יחידות אנרגיה בשעה (MMBTU) , ותוספת הגז הטבעי שתסופק למשק, על פי הערכות משרד האנרגיה, יגדילו את החיסכון הכולל למשק בשנים 2015-2016 בכ- 2.5 מיליארד שקל זאת בהשוואה לשימוש בסולר ולחיסכון פחות של 1.3 מיליארד שקל בשימוש בגז הנוזלי. בעלי הרישיון יישארו נובל אנרג'י (47%) וקבוצת דלק (53%), אולם הבעלות על הגז תהיה בידי המדינה, כך שהענקת רישיון אחסון לשותפות ים תטיס תהיה בכפוף לתנאים שייקבעו בו, ובין היתר שימוש בשירותי אחסון גם על ידי ספקים אחרים (Third Party Access).

קידוח ים תטיס. החיסכון הכולל למשק יגדל בשנים 2015-2016 בכ- 2.5 מיליארד שקל, צילום: שלום בר טל קידוח ים תטיס. החיסכון הכולל למשק יגדל בשנים 2015-2016 בכ- 2.5 מיליארד שקל | צילום: שלום בר טל קידוח ים תטיס. החיסכון הכולל למשק יגדל בשנים 2015-2016 בכ- 2.5 מיליארד שקל, צילום: שלום בר טל

"מאגר מרי B יהווה מחסן אסטרטגי מרכזי, אשר יגביר את אמינות אספקת הגז הטבעי לישראל, ויעניק גיבוי משמעותי למשק במקרה של תקלה ב-'תמר'. באמצעות הגדלת קיבולת הגז, תתאפשר גמישות תפעולית לצרכנים, ותובטח אספקה סדירה ואמינה של גז טבעי לתחנות הכוח ולתעשייה. בכוונתנו להמשיך לפעול להגדלת היקף אספקת הגז הטבעי למשק, בין היתר באמצעות הקמת נקודות קבלה נוספות למאגר תמר כמו גם למאגרים אחרים", סיכם לנדאו
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות