אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מריח טוב: תמיר פישמן ממליצים על פרוטרום גם אחרי זינוק של 26% ב-2012 צילום: shutterstock

להרוויח ב-2013

מריח טוב: תמיר פישמן ממליצים על פרוטרום גם אחרי זינוק של 26% ב-2012

לאחר שרשם הצלחה בתחזית שנתן בשנה שעברה עם תשואה ממוצעת של 23% בתיק המניות, בית ההשקעות בניהולו של אלדד תמיר ממליץ ל-2013 על בנק דיסקונט, מישורים, הראל ועל האג"ח של תשובה; פרויקט המניות והאג"ח המומלצות ל-2013 של "כלכליסט" נמשך עם 5 מניות ו-5 אג"ח מומלצות

19.12.2012, 13:35 | גיא בן סימון

הפרויקט השנתי של "כלכליסט" למניות ואגרות חוב מומלצות ב-2013 נמצא ביומו השלישי. לאחר שרשם הצלחה בתחזית שנתן בשנה שעברה עם תשואה ממוצעת של 23% בתיק המניות, היום (ד') הגיע תורו של בית ההשקעות תמיר פישמן לספק את התחזית השנתית ל-5 מניות ול-5 אג"ח ל-2013.

המניות והאג"ח המומלצות ל-2013:

■ מגדל

הדס ארזים

דש ברוקראז'

■ הלמן אלדובי  

■ איילון

כלל פיננסים

כאן ב"כלכליסט" נמשיך לפרסם מידי יום את ההמלצות של בתי ההשקעות המובילים ל-2012. בכל פעם יפרסם בית ההשקעות את 5 המניות המומלצות ביותר להשקעה שלו וכן את 5 אגרות החוב המומלצות. בסוף הרשימה ישנו גם תיק ההשקעות המומלץ והימורים של בית ההשקעות והיכן נראה את הדולר, היורו והמדדים המובילים בתום 2013.

בשנה שעברה המליץ תמיר פישמן על מניית ביטוח שעלתה ב-46% בשנה האחרונה כמו גם גזית גלוב שזינקה בשנה האחרונה ב-35% ופרוטרום שטיפסה בשנה האחרונה ב-26%. עם זאת בבית ההשקעות רשמו פחות הצלחה כשהמליצו על מניות איתוראן וסאפיינס שעלו ב-5% וב-1.5%, בהתאמה.

בזירת האג"חים בתמיר פישמן המליצו על דה לסר אג"ח ב' (עלייה של 21.1%), דקסיה אג"ח ח' (7.9%), נורסטאר אג"ח ו' (11.9%), יוניטרוניקס אג"ח 3 (9.8%) ודלק אנרגיה אג"ח ג' (8%).

בתמיר פישמן גם הימרו נכון בנוגע לת"א 25 שהציג עלייה של 15% השנה. בעוד שבבית ההשקעות הימרו כי הדאו ג'ונס ירשום עלייה של 10%, בספירה של 12 חודשים אחורה עלה הדאו ג'ונס בקצת מעל 7%. בבית השקעות היו קרובים בהימור על שער הדולר כשצפו שייסם את השנה ב-3.7 שקלים לדולר (נכון להיום שער הדולר הוא 3.77 שקלים) וכי שער היורו יהיה 4.7 שקלים (בפועל – 4.96 שקלים).

הממליץ: דודי קטש – מנכ"ל תמיר פישמן קרנות נאמנות

5 המניות המומלצות

מישורים - בגלל התזרים

חברת מישורים פועלת בתחום ייזום ופיתוח נדל"ן בישראל וקנדה. הפעילות בישראל כוללת 10 נכסים מניבים בישראל וקרקע בשווי כולל של כ-200 מיליון שקל. הנכסים (בנטרול הקרקע) מייצרים תזרים קבוע בהיקף של כ-15 מיליון שקל בשנה. הפעילות בקנדה מרוכזת תחת חברת סקייליין אשר ממוקדת בתחום המלונאות ואתרי נופש עם מודל ייחודי של ניצול עתודות קרקע לייזום, פיתוח מכירה ושיווק של דירות נופש כחלק מתרבות הבית השני אשר נפוצה במדינה. בפורטפוליו של סקייליין ניתן למצוא אתרי נופש מובילים בדרום חבל אונטריו והאגמים הגדולים כגון Horseshoe Resort, Deerhurst Resort, Port McNicoll, King Edward Hotel ועוד באתרים אלו פועלת החברה לפיתוח ומכירה של אלפי דירות ויח' נופש. לאחרונה השלימה החברה מספר גיוסים פרטיים מוצלחים לסקייליין בהיקף כולל של כ-30 מיליון דולר קנדי לפי שווי של 177-220 מיליון דולר קנדי מגופים פיננסים מובילים בקנדה במטרה להרחיב את היקפי הפעילות.

בנק דיסקונט - מפתח להתייעלות

בנק דיסקונט צפוי להמשיך גם בשנת 2013 במגמת השיפור בתוצאות הכספיות הנובעות בין היתר משיפור במרווח הפיננסי והכנסות המימון, ירידה הדרגתית בשיעור ההפרשות לחובות מסופקים וטיפול יסודי במבנה ההוצאות התפעוליות של הבנק בהתאם לתוכנית האסטרטגית שמובילה ההנהלה. מכירת דיסקונט ניו יורק ודיבידנד מהותי מחברת כרטיסי האשראי כאל צפויה לשפר באופן משמעותי את מצבו הפיננסי של הבנק ולהביא לגידול ביחסי הלימות ההון אשר יסללו את הדרך חזרה לפסים של צמיחה בתיק האשראי המקומי.

הבנק נסחר היום במכפיל הון קרוב ל-0.55 ומצליח לייצר תשואה על ההון של 6.5%-7%, כלומר השקעה במניית בנק דיסקונט צפויה להניב למשקיע תשואה שנתית של 12% עד 13%.

מודי בר און וישראל קטורזה בפרסומת למפתח דיסקונט מודי בר און וישראל קטורזה בפרסומת למפתח דיסקונט מודי בר און וישראל קטורזה בפרסומת למפתח דיסקונט

הראל - בגלל פיזור השקעות

הראל הינה אחת השחקניות המובילות בענף הביטוח בישראל. ביחס לשאר חברות הביטוח, הראל מתבססת על תמהיל מאוזן אשר מחולק באופן הבא: 45% חיסכון ארוך טווח, 30% ביטוחי בריאות, 25% ביטוח כללי במונחי פרמיות ועל כן התנודתיות ברווחיות הינה נמוכה ביחס לענף גם בתקופות בהן תשואות שוק ההון הינן נמוכות. נקודה נוספת לזכותה של הראל, הינה העובדה כי היא מובילה את סקטור ביטוחי הבריאות אשר מהווה את הסקטור הצומח ביותר בענף הביטוח במונחי פרמיות והופך להיות מקור רווח משמעותי עבור חברות הביטוח.

להערכתינו, צפויה הראל להמשיך בשנים הבאות את מגמת הצמיחה בדגש על פעילות הבריאות, הפנסיה והפיננסים כמו גם הגדלת החשיפה באופן הדרגתי לפעילות ביטוח בחו"ל. השמרנות בניהול החברה, הפיזור הנכון בין ענפי הפעילות וניהול השקעות איכותי יביאו לכדי כך שהחברה תציג תשואות עודפות במהלך השנה הקרובה.

דלק ישראל - החזר הלוואות יביא לירידה במינוף

לאחר מספר שנים לא פשוטות עבור חברת דלק ישראל וענף פעילות חברות התדלוק ככלל אנו סבורים כי פעילות החברה התייצבה ואף צפויה לעבור למגמת שיפור וצמיחה בדגש על נושא הרווחיות. בתחום אספקת הדלקים אנו רואים כי חלה התייצבות בענף לאחר ההפחתה במרווח הזיקוק אשר פגע ברווחים בעבר. החברות בענף התמודדות עם הקיזוז דרך הפחתת ההנחות לציי הרכב הגדולים וכן שיפור תפעולי מהותי ברכש הדלקים, הפצתו ומכירתו. בתחום מתחמי המסחר בו פועלת החברה תחת המותג מנטה החברה מציגה המשך מגמת גידול וצמיחה במכירות בחנויות קיימות (SSS) וכן פיתוח המותג ("מנטה מרקט") ושיפור תמהיל המוצרים תוך שילוב קפה ג'ו בחנויות הרשת

בנוסף החברה מחזיקה בהלוואות לחברה האם קבוצת דלק בהיקף 313 מיליון שקל, וכן בהלוואה לחברה האחות דלק אירופה בהיקף 255 מיליון שקל. החזר הלוואות אלו צפוי להביא לירידה במינוף הפיננסי של החברה במקביל לירידה בהוצאות המימון ושיפור הרווחיות.

פרוטרום - נסחרת בדיסקאונט

חברת פרוטרום הינה בין החברות הגדולות בעולם בתחום ייצור תמציות הטעם וחומרי הגלם. לחברה פריסה גלובלית רחבה והיא מציגה צמיחה עקבית בעשור האחרון בשיעור של 20%-15% בממוצע מדי שנה. במסגרת אסטרטגיית הצמיחה, החברה רוכשת חברות קטנות במטרה לחדור לשווקים חדשים ולשפר את הרווחיות. להערכתנו, פרוטרום לא זוכה לתמחור הוגן ונסחרת בדיסקאונט משמעותי על מתחרותיה וזאת על אף היותה חברה דפנסיבית אשר הביקושים למוצריה לא נפגעים באופן מהותי גם בתקופות מיתון. להערכתינו, ההשקעות שבצעה החברה בשנים האחרונות ברכישות והתרחבות צפויים לבוא לידי ביטוי בשנת 2013 עם שיפור ברווחיות והתרחבות מכפילים בהתאם לרמה המקובלת בענף.

פרוטרום פרוטרום פרוטרום

 

5 האג"ח מומלצות 

דלק אנרגיה אג"ח ה' - בגלל ים תטיס

תשואה לפדיון 3.68%. מח"מ 4.3 שנים

הפרויקט המניב העיקרי של החברה הוא ים תטיס שהתגלה בשנת 2000. לחברה פרויקטים נוספים בהם תמר (דרך אחזקות בדלק קידוחים ובאבנר המוחזקת על ידי כהן פיתוח שנקנתה בימים אלו על ידי קבוצת דלק).

אג"ח ה' של החברה הוא אג"ח המובטח בשעבוד קבוע ראשון בדרגה ללא הגבלה בסכום על יחידות ההשתתפות המשועבדות לאג"ח (יחידות השתתפות דלק קידוחים ויחידות השתתפות אבנר), בעוד שהחברה תהא רשאית להחליף את יחידות ההשתתפות המשועבדות בערבות או בסכומים במזומן. ירידת יחס יחידות השתתפות לחוב נטו לאג"ח מתחת ל-1.1 ואי חזרתו ל-1.3 לפחות תוך 21 יום יהווה עילה לפירעון מיידי. האג"ח צמוד למדד ומגלם תשואה של 3.65% מרווח של 3.45% ממשלתי.

קידוח ים תטיס, צילום: שלום בר טל קידוח ים תטיס | צילום: שלום בר טל קידוח ים תטיס, צילום: שלום בר טל

דה לסר אג"ח ב'– בגלל הפשרת שוק הנדל"ן בארה"ב

תשואה לפדיון 4.9%. מח"מ 3.74 שנים

החברה עוסקת בשדרוג ויזמות של נדל"ן בניו יורק וסביבתה. החברה מתמחה באיתור נכסים בעלי פוטנציאל השבחה ורכישתם במחירים אטרקטיביים, ביצוע עבודות השבחה בעלות נמוכה והשכרת הנכסים לשוכרים בעלי איתנות פיננסית (74% מהנכסים מושכרים לסוכנויות פדראליות, מדינה או עירייה). בתקופה האחרונה אנו עדים לשיפור בנתוני שוק הנדל"ן בארה"ב כמות העסקאות עולה בהתמדה ומלאי הנדל"ן העומד למכירה נמצא במגמת ירידה. אנו סבורים כי המשך הפשרת שוק הנדל"ן בארה"ב יבוא לעזרת החברה וישפר את מצבה.

לחברה 3 סדרות הנסחרות בישראל, סדרה א' צמודה לדולר, סדרה ב' למדד וסדרה ג' (הונפקה לאחרונה) צמודה למדד. לסדרה ב' התניה פיננסית שמזכה את מחזיקי האג"ח בקופון בגובה 6.9% במקום 6.4% במידה והדרוג ירד ל BBB- או נמוך ממנו, כיום דרוג האג"ח הוא A2 ע"י מדרוג (מקביל ל A של חברת הדרוג מעלות) ואופק הדרוג יציב. האיגרת נסחרת במח"מ 3.74 בתשואה של 4.94% ברוטו המהווה מרווח תשואה ממשלתי של 4.8%.

נורסטאר אג"ח ו' – מדורגת A על ידי מעלות

תשואה לפדיון 2.6%. מח"מ 2.1 שנים

פעילותה העיקרית של חברת נורסטאר היא אחזקה בחברת גזית גלוב. החברה שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל מחזיקה גם כ-15% ממניות אורמת (חברה המתמחה ביצור של אנרגיה מתחדשת) בנוסף לחברה אחזקות לא מהותיות בניירות ערך אחרים. אחזקתה העיקרית של החברה – גזית גלוב – פעילה בתחום הנדל"ן המניב והמרכזים המסחריים בצפון אמריקה, אירופה, ישראל וברזיל. גזית גלוב עוסקת גם ברכישה וניהול של מבני משרדים רפואיים בארה"ב ובקנדה וכן בדיור לאוכלוסיה המבוגרת בארה"ב. נורסטאר אג"ח ו' היא אגרת חוב צמודה לפדיון סופי ביוני 2016. בהתחשב בשוק הנדל"ן בדומה לתנאי הפעילות של חברת דה לסר אנו רואים באג"ח של החברה הזדמנות קנייה.

בזן אג"ח ב' – התשואה לא משקפת את ירידת סיכון

תשואה לפדיון 5.65%. מח"מ 1.2 שנים

חברת בזן אשר סבלה בשנים האחרונות מירידת מרווחים אשר פגעה ברווחיותה לפי דוחות הרבעון השלישי נראה כי בזן מציגה שיפור בתוצאות הן בהשוואה לרבעון המקביל של 2011 והן בהשוואה לרבעון השני של 2012. שיפור זה מקורו במרבית מגזרי הפעילות ובמיוחד במגזר הדלקים ובמגזר הפטרוכימיה. סדרה ב' של החברה מגלמת תשואה לפדיון של 5.65% במח"מ של 1.21 שנים, דירוג האג"ח BBB+. נראה לנו כי תשואה זו אינה משקפת נכון את סיכון החברה לאור השיפור במרווחים ובתוצאות החברה.

דורי קבוצה אג"ח ה' - בגלל שילוב תחומי הפעילות

תשואה לפדיון 5.2%. מח"מ 2 שנים

קבוצת גזית גלוב היא בעלת השליטה בחברה בשרשור, באמצעות אחזקה ב 75% ממניות גזית ישראל המחזיקה 100% ממניות אכד השולטת בקבוצת דורי. שילוב של תחומי הפעילות המגוונים, בעלי השליטה בחברה והתוצאות הכספיות תומכות באג"ח של הקבוצה.

 

תיק ההשקעות המומלץ

 

מבחינת פיזור תיק ההשקעות, בתמיר פישמן ממליצים על 15% מניות חו"ל, 15% מניות בארץ, 30% אג"ח ממשלתי בארץ ו-40% אג"ח קונצרניות.

פינת ההימורים

ת"א 25 בסוף השנה - עלייה של 15%

דאו ג'ונס בסוף השנה - עלייה של 9.5%

דולר בסוף השנה - 3.5-3.8 שקלים

יורו בסוף השנה - 4.8-5.1 שקלים

* אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות