אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
EDF הצרפתית וחברת החשמל צפויות לשתף פעולה בתחנת הכוח באשקלון cc by ד"ר אבישי טייכר

EDF הצרפתית וחברת החשמל צפויות לשתף פעולה בתחנת הכוח באשקלון

ההערכה היא שחברת החשמל תחתום עוד השבוע עם ענקית האנרגיה על הסכם עקרונות לשת"פ לשדרוג תחנות כוח קיימות והקמת תחנת הכוח הדו-דלקית באשקלון

17.12.2012, 17:34 | ליאור גוטמן

משלחת בכירה של ענקית האנרגיה הצרפתית EDF תגיע היום (ב') לישראל במטרה לבחון כניסה לשותפות בתחומי האנרגיה והתחבורה.

קראו עוד בכלכליסט

המשלחת אמורה לכלול את יו"ר ומנכ"ל EDF והיא תלווה על ידי שגריר צרפת בישראל, בהמשך לדיון שקיים לאחרונה  ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד.

EDF נחשבת לאחת מחברות האנרגיה הגדולות בעולם. על פי ההערכות, חברת החשמל אמורה לחתום עוד השבוע עם EDF על הסכם עקרונות לשיתוף פעולה לשדרוג תחנות כוח קיימות והקמת תחנת הכוח הדו-דלקית באשקלון (פרויקט D). התחנה באשקלון אמורה להפיק כ-1,300 מגה וואט להוסף כ-10% לכושר הייצור הארצי, והיא אמורה לעבוד על בסיס גז טבעי בגיבוי פחם.

עלות הקמת התחנה נאמדת ב-5 מיליארד שקל אולם במצבה הפיננסי של חברת החשמל, שכולל התחייבויות של כ-72 מיליארד שקל, היא לא מסוגלת לממן את הקמתה באופן עצמאי. בכוונת משרד האנרגיה, שהזמין את המשלחת, להציע הקמה משותפת של תחנת הכוח באשקלון תוך חלוקת האחזקות עליה. נושא נוסף שיעלה על הפרק הוא שדרוג תחנות כוח קיימות ברמת חובב.

בתחום התחבורה, ישראל מעוניינת לצרף את EDF כאחת החברות שפועלות בנושא הקמת הרכבת הקלה בתל אביב. מדובר בהקו הראשון של הרכבת ("הקו האדום") שתחבר בין פ"ת, תל אביב ובת-ים, ואמורה להיפתח רשמית במהלך 2017.

נושא נוסף שיעלה במהלך הפגישות הוא כניסה למיזם הסיבים של חברת החשמל, שאמור לרשת את ישראל ברשת סיבים אופטיים ולהציע מהירות גלישה של עד ג'יגה לשנייה.

EDF היא חברה ממשלתית צרפתית והיא מספקת חשמל למרבית מדינות אירופה ומעסיקה קרוב ל-100 אלף עובדים. היוזמים של הרעיון ליצור שותפות אסטרטגית בין שתי החברות הממשלתיות - EDF וחברת החשמל - היו עו"ד משה שחל, נשיא EDF הנרי פרוגליו ויו"ר תאגיד ואוליה בישראל אורי שטרקמן, שזכו לברכת הדרך של שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות