אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אנשי עסקים שרוצים להמשיך ולשגשג נרתעים מלגעת בנושאים רגישים" צילום: אוראל כהן

הטובים למשק

"אנשי עסקים שרוצים להמשיך ולשגשג נרתעים מלגעת בנושאים רגישים"

אורני פטרושקה (54), מייסד חברת כרומטיס, מרגיש "שיש איזשהו שיח מכובס בחברה הישראלית כשמדובר על צמצום פערים ועל חינוך"

18.12.2012, 07:02 | דיאנה בחור ניר

ההשפעה של אנשי עסקים דומה להשפעה של פוליטיקאים: איש עסקים מוביל נמצא בעמדת השפעה ציבורית חיובית ולכן היוקרה והכסף שלו יכולים להשפיע על החברה לזוז למקומות טובים, באותה מידה שלפוליטיקאי יש השפעה כזאת, ובאותה מידה שכל אזרח מצביע בבחירות כדי להשפיע על החברה שבה הוא חי. להתלונן על מה לא טוב בחברה כולם יודעים. אדם יכול להשפיע כפי יכולתו בתחומי העניין שמעסיקים אותו, אבל יש פה איזשהו טרייד אוף: לא כל דבר שבו אתה יכול להיות אפקטיבי הוא תמיד חשוב, ולהפך.

 

הרוב חוששים לפעול בתחומים שנתפסים כפוליטיים: הזירות המרכזיות שאני פועל בהן לא פופולריות בקרב אנשי עסקים ופילנתרופים, כמו קידום הנושא של שתי מדינות לשני עמים שנתפס כפוליטי. כך גם בתחום יחסי יהודים־ערבים בתוך ישראל. אלה תחומים ששנויים במחלוקת ציבורית. אנשי עסקים חוששים להיות נגועים במה שמצטייר כפוליטי מחשש שייפגעו. הם מעדיפים לעסוק בנושאים פחות שנויים במחלוקת. אני בפוזיציה שמאפשרת לי לעשות את זה. ייתכן שהסכסוך הוא באמת נושא רגיש עבור מי שיש לו עסקים קיימים וצריך שימשיכו לשגשג, לכן קשה לו יותר להיכנס לזה, אך בעיניי הנושא הוא לא כזה שעלול לפגוע בעסקים, אולי קצת בפופולריות.

אורני פטרושקה, מייסד חברת כרומטיס. "אנשי עסקים מעדיפים תחומים שלא שנויים במחלוקת", צילום: אוראל כהן אורני פטרושקה, מייסד חברת כרומטיס. "אנשי עסקים מעדיפים תחומים שלא שנויים במחלוקת" | צילום: אוראל כהן אורני פטרושקה, מייסד חברת כרומטיס. "אנשי עסקים מעדיפים תחומים שלא שנויים במחלוקת", צילום: אוראל כהן

השיח החברתי מכובס: אני מרגיש שיש איזשהו שיח מכובס בחברה הישראלית כשמדובר על צמצום פערים ועל חינוך, ואנחנו שוכחים בתוך הוויכוח הזה שמי שמאכלסים את העשירונים הנמוכים הם בעיקר ערבים, כך שבאופן גנרי מערכות הרווחה של המגזר השלישי היו צריכות להיות מוטות לכיוון ערבים, אך הן מוטות כלפי יהודים. מי שהנושא של רווחה וחינוך קרוב ללבו צריך לעסוק בו דרך הנושאים האלה, וזאת ביקורת מסוימת שיש לי על המגזר השלישי, שבכל השיחה על בעיות רווחה וחברה - שוכחים ש־20% מהחברה הם ערבים, ושזה החלק של החברה שזקוק ליותר סיוע.

 

תרומה לחברה מתחילה בקידום הנושא המדיני: נושא הסכסוך הוא חשוב ואקטואלי כל הזמן. אם לוקחים נושא של השתלבות חרדים בחברה באמצעות שירות אזרחי ולאומי שעלה על הפרק בקיץ האחרון - יש בציבור הישראלי רוב מוחלט לטובת העניין. אולי רק 10% מהחרדים מתנגדים לזה. אלא שביבי החליט לפרק את ועדת פלסנר, משום שהחרדים הולכים איתו בנושא המדיני. כך שהנושא החברתי תמיד משלם את המחיר לנושא המדיני, גם בתקופות שקטות יחסית. לכן בעיניי כדי לקדם את החברה בישראל חיוני לקדם פתרון בנושא הסכסוך. זה תנאי הכרחי לצורך פריצת דרך.

איך יכול להיות שהמחאה התפספסה: כמה שהמחאה החברתית היתה מעוררת השראה, אין לה שום ביטוי אלקטורלי. איך ייתכן שמחאה באנרגיה ועוצמה כזו לא קיבלה שום ביטוי במאזן הכוחות הפוליטי? זה יכול לקרות רק במדינה שבה הסאב־טקסט הוא עדיין מדיני־ביטחוני. לכן נושא קידום פתרון מדיני כל כך חשוב כתנאי לחיים החברתיים. כל עוד לישראל אין גבולות והיא שולטת על אזרחים שאינם אזרחיה - היא אינה מדינה נורמלית. שיח חברתי אפשר לקדם רק במדינה שהיא נורמלית, לכן בעיניי זה הנושא הכי חשוב ואני מנסה לעסוק בו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
הכי חשוב זה הכסף ולא הערבים
ביבי מפחיד הרבה אנשים עם הערבים וגונב להם את הכסף. מצב כלכלי קשה בשיתוף הפחדה בקשר לערבים יוצרים פחד כללי. לדעתי מה שימתן את הפחד זה מצב כלכלי טוב - את זה עושים ע"י שינוי השיטה הכלכלית שלא יהיה כמו בכל העולם(שבחובות) - שיהיה כסף ללא חוב. הגיע הזמן לתת דוגמה לגויים ולא לבלבל את המוח עם הערבים - במילא מתנתקים מהם במאוחר או במוקדם. ברור שהוא לא חושב שהכי חשוב זה הכסף כי יש לו טונה כסף...
אלדד  |  18.12.12
17.
מי שאוחז במיליארד דולר ומעלה - לא יכול ולא רשאי לדבר על עניינים סוציאליים
אין הצדקה שאדם בודד בארץ או בעולם יאחוז סכום כזה. זה לא מוסרי . אין לסכום כזה שום תוחלת מלבד גרימת המשך דרדור כוכב הלכת שלנו מטה מטה מטה. לאורך זמן הון עצום שיושב בבנקים בשווייץ , במקום לקדם טיפול ברעב ובתמותה ובמחלות ובבורות - הון כזה יגרום להרס הכוכב שלנו :(
1 מיליארד הנורא  |  18.12.12
15.
דברים כל כך נכונים שדורשים אומץ לצערי
הדברים שלו הם מדוייקים להפליא, ואמורים לפחות, להיות ברורים לכל אזרח במדינה. מדובר פה ממש בבסיס זכויות פרט, יחס לבני אדם, יחס של ממשלה לאזרחיה (הגוף שאמור לדאוג לאינטרסים של האזרח) - דברים שלצערי ממש לא מייחסים להם חשיבות בישראל. לצערי, הגענו לנקודה כל כך נמוכה, שהמצב הוא שדרוש ביטחון ואומץ רב לבן אדם ובטח לאדם מוכר במדינה במישור העסקי ,לבוא ולהגיד דברים כאלו. אני מצפה ממי שלא מחשיב את עצמו גזען, וממי שמבין את החיים ומקדש את חיי בני האדם, לעשות כל מה שביכולתו על מנת לגרום למדינה הזאת להיות מתוקנת. זאת המדינה שלנו, אנחנו אוהבים אותה, ורוצים לראות אותה מתייחסת לאזרחיה ביחס המקביל ליחס שמקבלים אזרחים במדינה מפותחת ומתקדמת, ולא כאל פראיירים שעושים מהם צחוק. זה צריך להיות האינטרס של כל אחד במדינה, ללא קשר לדתו, ואף לרמת דתו. למה? כי ההיסטוריה לימדה אותנו שעל מנת שמדינה תצליח היא חייבת לעשות את ההפרדה בין דת ומדינה ולדאוג שהממשל לא יתערב בעינייני דת הלו הם עניין אישי. ברגע שזה יקרה, גם לא יבואו אל החרדים בטענות ולפי דעתי זהו גם האינטרס שלהם.
אורי  |  18.12.12
לכל התגובות