אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החברות מקדימות בונוסים כדי שמנכ"לים לא ישלמו מס עשירים צילום: שאטרסטוק

החברות מקדימות בונוסים כדי שמנכ"לים לא ישלמו מס עשירים

שנת 2012 טרם הסתיימה אך החברות הקדימו את חלוקת הבונוסים לבכירים כדי להימנע מתשלום מס נוסף של 2% שייכנס לתוקף בינואר 2013. עו"ד בכיר המתמחה בשוק ההון: "קצת מוזר לתת מענק ל־2012 בטרם ידועות התוצאות הסופיות"

18.12.2012, 08:19 | הדר קנה

המגזר העסקי נערך לשני שינויים מהותיים בתחום המיסוי והנדל"ן שייכנסו לתוקף בתחילת 2013 - חוק מס היסף (מס עשירים) וסיומן של הוראות השעה המקלות בתחום הנדל"ן. 

קראו עוד בכלכליסט

מס העשירים קובע כי יוטל מס נוסף של 2% על בעלי הכנסות מעבודה והון בהיקף של יותר מ־800 אלף שקל בשנה. המס צפוי להכניס לקופת המדינה 600 מיליון שקל נוספים מדי שנה, והוא נוגע לכ־35 אלף אזרחים המשתייכים לעשירון העשירי. השינוי השני הוא סיומן של הוראות שעה מקלות בנושא נדל"ן שפוטרות את האזרחים מתשלום מס שבח על מכירת שלוש דירות מגורים במקום אחת בלבד. הוראה זו צפויה לפוג בינואר 2013, אולם יו"ר ועדת הכספים משה גפני מתנגד לביטול והיום הוא צפוי לקיים דיון בנושא בוועדה. מנגד, הפטור ממס על דירות משרדים צפוי לפוג ביוני 2013, ועליו אין ויכוח.

 

שינוי המס בשנה שעברה זירז את חלוקת הדיבידנדים

 

בשנה שעברה לקראת חודש דצמבר נערכו בעלי עסקים, עצמאיים ובעלי משכורות גבוהות לתכנן הוצאותיהם והכנסותיהם. בעלי החברות הזדרזו בשנה שעברה לחלק דיבידנד ובעלי המשכורות הגבוהות הקדימו הכנסות בשל שינוי שיעורי מס שנעשו בעקבות דו"ח טרכטנברג. אז נקבע כי מתחילת 2012 יעלה שיעור מס חברות ב־1% ל־25%, המס על רווחי הון (ריבית, פיקדונות ודיבידנד) יעלה ב־5% ל־25% ובמקביל הוחלט להעלות את שיעור מס ההכנסה המרבי מ־44% ל־48%.

  , צילום: תומי הרפז צילום: תומי הרפז   , צילום: תומי הרפז

השנה צפויות החברות להקדים חלוקת בונוסים למנכ"לים ונושאי משרה בכירים, וכן להקדים חלוקת דיבידנדים ומכירה אינטנסיבית יותר של דירות להשקעה, וזאת בשל מס העשירים החדש וביטול הוראת השעה בתחום הנדל"ן.

עו"ד יניב שקל ממשרד שקל ושות' אמר ל"כלכליסט" כי קיבל השנה פניות רבות בנושאים אלו: "באופן רגיל עצמאים ובעלי חברות מעדיפים לחלק דיבידנדים בינואר, כיוון שאת המס משלמים בסוף השנה וכך הכסף נשאר אצלו ביד ולא אצל מס הכנסה. זה מאפשר לו לשחק איתו. זה תכנון המס הנפוץ והפופולרי ביותר, אך לא השנה. הפעם מי שמתכנן עסקאות, שעליהן משלמים מס רווחי הון, או מתכנן חלוקת דיבידנד יעדיף להקדים זאת לחודש דצמבר ולא להשהות לתחילת 2013 — כי ההבדל הוא 2% מס נוסף שהוא ישלם".

שקל הוסיף כי "אנחנו רואים עלייה משמעותית בהקדמת בונוסים למנכ"לי חברות. יש לכך שתי סיבות: הראשונה, המס הנוסף שישלם המנכ"ל אם ידחה את קבלת הבונוס ל־2013. השנייה לא קשורה למס אלא לתיקון 20 לחוק החברות". תיקון זה מקשה על קבלת ההחלטה בנושא תגמול נושאי משרה בחברות ציבוריות.

עו"ד בכיר המתמחה בשוק ההון אמר ל"כלכליסט": "בכל שנה מחכות החברות לפברואר לפחות כדי לראות את התוצאות הכספיות של החברה, ואז להחליט על גובה הבונוס למנכ"ל. השנה אנחנו רואים הרבה חברות שמפרסמות כבר עכשיו את כוונתן לחלק מענקים. זה קצת מוזר לתת מענק ל־2012 בטרם ידועות התוצאות הסופיות ולכן אני בטוח כי הסיבות הן השינויים בחוק החברות והמס שיעלה".

אין זינוק בהיקף העסקאות בתחום הנדל"ן

גם הוראת השעה בתחום הנדל"ן משנה חלק מחוקי המשחק. משרד המשפטים הוציא חוות דעת בעניין הגורסת כי הוראות השעה צריכות לפקוע בסוף השנה, ואילו יו"ר ועדת כספים משה גפני מבקש להאריכה וכפי הנראה הכרעה תהיה היום. לפי עו"ד זיו שרון המתמחה במסי נדל"ן: "כרגע לא ברור אם הוראות השעה יתבטלו ולכן רבים מהמוכרים והקונים שנמצאים במו"מ יושבים על הגדר ומחכים להכרעה. ברור שאם יוחלט על ביטול הוראות השעה מיד תהיה קפיצה בעסקאות שייסגרו עוד השנה".

עו"ד שקל הוסיף כי "מדובר בשינוי קריטי. לא כולם חיכו לרגע האחרון לבצע עסקאות נדל"ן, ולכן מדובר על התעניינות בנושא לאורך כל השנה, אבל אכן יש קפיצה בהתעניינות למכירה עד סוף השנה כדי לנצל את הפטורים הקיימים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות