אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים אישרה: ערבות מדינה נוספת בסך 2 מיליארד שקל לחברת החשמל צילום: אוראל כהן

ועדת הכספים אישרה: ערבות מדינה נוספת בסך 2 מיליארד שקל לחברת החשמל

ערבות זו תוכננה להינתן לחברת החשמל רק בשנת 2013. שטייניץ: "במקביל להגדלת הערבויות הגביר משרד האוצר את הפיקוח על תזרים וההון העצמאי של החברה"

18.12.2012, 12:04 | תומר אביטל וליאור גוטמן

ועדת הכספים אישרה הבוקר את בקשת שר אוצר יובל שטייניץ להעמיד ערבות מדינה של 2 מיליארד שקל נוספת לחברת החשמל. ערבות זו תוכננה להינתן לחברת החשמל רק בשנת 2013 אולם במכתב שהוגש לחברי הוועדה הסביר שטייניץ כי "לאור גיוס הכספים הנדרש בהווה בשל הפער התזרימי שנוצר והחשיבות בשמירה על איתנותה הפיננסית של החברה, ברצון משרד האוצר להקדים את העמדת ערבות המדינה נוספת שתוכננה ל-2013 וזאת על מנת לאפשר לחברה לגייס כסף רב במהלך השנה הנוכחית". שטייניץ הדגיש עוד כי "במקביל להגדלת הערבויות הגביר משרד האוצר את הפיקוח על תזרים וההון העצמאי של החברה".

קראו עוד בכלכליסט

סכום ערבויות המדינה התקפות ל-1 בנובמבר 2011 עומד עד כ-18.25 מיליארד שקל. בתוספת הערבות הנוספת המאושרת הסכום יעמוד על 20.25 מיליארד שקל. שטייניץ הבהיר כי מדובר בסכום שעולה בקנה אחד עם החוק מאחר שאיננו עולה על 10% מתקציב המדינה.

יפתח רון טל , צילום: מיקי אלון יפתח רון טל | צילום: מיקי אלון יפתח רון טל , צילום: מיקי אלון

מנכ"ל האוצר דורון כהן אמר כי "חשוב להקדים את הערבויות על מנת לחזק את האיתנות הפיננסית של חברת החשמל ולהבטיח לה כבר עכשיו את יכולת הפירעון של ההתחייבויות מתחילת 2013".

במהלך הדיון הכרז יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל כי "הוודאות שיגיע גז מקידוח הגז 'תמר' במאי 2013 היא גבוהה כי כל הציוד בשטח ומרכיבים אותו. אבל מדובר בצינור אחד בלבד שמונח משנת 2002 אם חס וחלילה תהיה בו איזושהי תקלה כלשהי נמצא במצב יותר מסובך מאשר נמצאנו בשנה הזו".

כפי שנחשף ב"כלכליסט", חברת החשמל לא תגייס את הכסף על ידי הנפקת אגרות חוב. בימים אלו היא מנהלת הליך מכרזי מול חמשת הבנקים הגדולים ללקיחת הלוואה בגובה שני מיליארד שקל, כאשר הכוונה היא להגיע למלווה קצר מועד עם ריביות שדומות לריביות הנהוגות באגרות חוב ממשלתיות. הכסף מיועד להגדלת כרית הביטחון התזרימית של החברה לסך של שלושה מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות