אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחד את החשבונות? צילום: עמית מגל

לאחד את החשבונות?

פרופסור יקר, אשתי מעוניינת לאחד את חשבונות הבנק שלנו כי היא רוצה לדעת כמה כסף נכנס וכמה יוצא, ואני לעומת זאת חושב שחשבונות נפרדים יקלו בחישוב מסים, הוצאות אישיות וקביעת התקציב. מה דעתך? ג'וני

20.12.2012, 08:08 | דן אריאלי

ג'וני היקר,

העובדה שאתה בכלל מתלבט אם לבחור בהעדפות שלך או של אשתך מלמדת אותי שכנראה התחתנת ממש לאחרונה, או שאתה לומד לאט. ובקיצור, לדעתי אתם צריכים חשבון משותף.

אם תחשוב על זה, ממילא בפועל החשבונות שלכם משותפים. כל הוצאה של מישהו מכם משפיעה על מצבכם הפיננסי בעתיד. אם אחד מכם יקנה מכספו מכונית יקרה, לשניכם יהיה פחות כסף להוציא בהמשך על חופשה או טיפול רפואי. וחשוב מכך, ברגע שהתחתנתם חתמתם על חוזה חברתי לא כתוב שעיקרו הוא "אני אטפל בך ואת תטפלי בי". חיץ פיננסי לא ישנה זאת, ורק יסבך. הרי מה יקרה אם תחלקו את הכסף ל"שלי" ו"שלך"? האם תתחילו להתחשבן במסעדה מי שתה יותר יין? ומה יקרה אם לאשתך ייגמר "הכסף שלה"? תציע לה לשטוף כלים כל החודש תמורת קצת מ"הכסף שלך"?

האם זה משתלם לאחד את החשבון?, צילום: shutterstock האם זה משתלם לאחד את החשבון? | צילום: shutterstock האם זה משתלם לאחד את החשבון?, צילום: shutterstock

ברגע שכסף משתלב במערכות יחסים עמוקות, הוא עשוי להפוך אותן דומות לזנות יותר מאשר לאהבה ודאגה ארוכת טווח. לחשבונות בנק נפרדים יש אמנם כמה יתרונות, אך שמירה עליהם עשויה להוסיף מתח מיותר. הקשר ביניכם משתלם יותר מניהול פיננסי יעיל.

מה עוזר להיות רציונלי?

פרופסור יקר, בהתחשב בכל המחקרים שערכת על קבלת החלטות, האם כיום תהליך קבלת ההחלטות שלך טוב יותר? עודד

אולי, לפעמים, קצת. אני חושש שתחושות הבטן שלי לא באמת השתפרו במקביל להתרחבות הידע שלי על קבלת החלטות ועל שגיאות. מצד שני, כשיוצא לי לשקול ברצינות את ההחלטות שלי אני חושב שאני מסוגל להימנע מכמה מהמלכודות שיצא לי לחקור. עליי גם לציין שחלק ניכר מהמחקר שלי התחיל באבחנות בנוגע לחוסר הרציונליות שלי עצמי. כך שלולא השגיאות שביצעתי בחיי, הייתי צריך לחפש קריירה אחרת.

שאלות לדן אריאלי askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
זה משתנה עם הגיל והתרגיל
יחד עם זאת אי אפשר להתעלם מהעובדה שילד/ה או 2, 3, או 10 ילדים לא יכולים לטפל באמא ו/או אבא ברמה , צורה דומה / זהה לטיפול שקיבלו מההורים שלהם בד"כ (תמיד יש גם יוצאים מן הכלל). כמעט ואין ילדים שמגיעם למצב שהם מנגבים , מחליפים להורים שלהם את החיתול משתן וכו'. היום יש עובדים זרים ו/או בתי חולים, בתי אבות וכו' שעושים זאת. בעבר הרחוק ולאדם הקדמון לא היו חיתולים ו/או חיים ארוכים או קצרים מחוץ לקיבוץ. האדם הקדמון קיבל הכל מהילדים שלו בקיבוץ והלך לעולמו עוד לפני שהוא היה צריך לחרבן.
זה משתנה , עם הגיל  |  22.12.12
12.
זה משתנה עם התקופה ואח"כ משתנה עם הגיל , התרגיל והחיים "הקצרים"
1. קודם כל זה משתנה עם התקופה. 2. בעבר הרחוק לא היו בנקים. היו מחסני מזון וכו'. ולפני כן האדם הקדמון היה מאחסן מזון לעצמו, לזוגתו, לילדים שלו ולהורים שלו. 3. אח"כ הילדים שלו היו מאחסנים מזון לעצמם ולהורים שלהם וחוזר חלילה. 4. היה מחסן מזון משותף. לא היה חשבון בנק משותף. כי לא היה כסף וצורך בכסף שיש לאחסן בבנק. היו חיי קומונה, שבטים , מחנות, מושבים ואף קיבוצים בארץ ישראל. 5. היום עד גיל מסוים, כמו 20 ומשהוא יש לנו חשבון בנק לאחסון כסף למזון וכו' לעצמנו בעיקר. 6. מגיל מסוים, כמו 30 ומשהוא יש לחלקנו חשבון בנק משותף עם ההורים שלנו לאחסון כסף למזון וכו' לעצמנו ולהורים שלנו, וחוזר חלילה. 7. במקביל יש לחלקנו חשבון בנק משותף עם בן / בת הזוג שלנו לאחסון כסף למזון וכו' לעצמנו ולילדנו (בלי ההורים שלנו - שלחלקנו חשבון משותם עם ההורים). 9. לסיכום, אנו צריכים לבחור לעצמנו את השותפים לחשבון הבנק שלנו ( ולהפך , השותף שלנו אמור לבחור בנו). בהעדר בחירה זו ביום מסוים , בהעדר יכולת לדאוג לעצמנו, החוק במדינתנו יקבע מי יהיה שותף לחשבון הבנק שלנו, כדי לדאוג לנו לכסף למזון וכו'. 10. חשוב מכך, וכאמור בכתבה - בתום יום החתונה נחתם חוזה חברתי לא כתוב שעיקרו הוא "אני אטפל בך ואת תטפלי בי". חיץ פיננסי לא ישנה זאת, ורק יסבך אותנו עם המדינתנו. כמובן שכאשר מדובר בפרק ב' עם רכוש וילדים לכל צד השיקולים יהיו שונים (ומפוצלים). 11. חשוב עוד יותר, וחסר בכתבה - ביום הלידה (שלנו), נחתם חוזה דם חברתי לא כתוב שעיקרו הוא "אתם תתפלו בי ואני אטפל בכם". חיץ פיננסי לא ישנה זאת, רק יסבך אותנו עם מדינתנו. כמובן שכאשר מדובר במספר ילדים ו/או בפרק ב' (של ההורים גרושים) עם רכוש וילדים לכל צד השיקולים יהיו שונים (ומפוצלים).
זה משתנה , עם הגיל, התרגיל והחיים "קצרים")  |  22.12.12
11.
מי שלא מוכן להתחייב על חשבון משותף שלא יתחתן
כמו שאמרו פה, אתה לא סומך על אישתך - אל תתחתן איתה. בחיים לא הבנתי את אלו שיש חשבונות נפרדים. אתם לא מאמינים בזוגיות מהיום הראשון - נבואה שמגשימה את עצמה... אפשר שיהיו 2 חשבונות - אבל שניהם משותפים.המשכורת נכנסת לכל אחד מהחשבונות, וגם זה כדאי לחסוך או לנסות לחסוך - ולא משיקולי אמון.
רן  |  22.12.12
10.
הכל ענין של אמון הדדי.
נישאנו צעירים מאד מאד לפני שלושה וחצי עשורים. למחרת החתונה הלכנו עם ההורים לבנק, ופתחנו חשבון משותף ובו הפקדנו את כל מתנות של החתונה. עם הזמן סגרנו את ספיחי החשבונות הקודמים שהיה לכל אחד בבנק אחר. מאז הכל במשותף - אותו חשבון עצמו עם אותו מספר. היתה תקופה שהיה לי גם חשבון נפרד כי למורים היה יתרון בבנק מסד, אך ברגע שיתרונות אלה נעלמו נסגר גם החשבון שלא היתה לו כל הצדקה אחרת כל מה שחסכנו חסכנו יחד. אמנם הורי עזרו לנו הרבה מאד אך זה מעולם לא חושב. (בתגובה לדברי מגיב אחד) כל מה שיש לנו יש יחד, והכל יהיה למען הילדים. מלבד השיקול הסוביקטיבי - ישנ גם הטיעון הפרקטי - ריכוז כל הכספים, פחות עמלות, יותר שליטה בהכנסות והוצאות, וכו'. זה לא קשור לענין שמירת הפרטיות - כל אחד פותח את הדואר שלו. כמובן שכאשר מדובר בפרק ב' עם רכוש וילדים לכל צד השיקולים יהיו שונים.
נשואה ותיקה , מרכז  |  21.12.12
לכל התגובות