אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי האג"ח מריצים את יורם טורבוביץ' למנכ"לות אמפל צילום: שאול גולן

בלעדי לכלכליסט

בעלי האג"ח מריצים את יורם טורבוביץ' למנכ"לות אמפל

מינויו של טורבוביץ', שכיהן בעבר כממונה על הגבלים עסקיים וכיו"ר דלק אנרגיה, מותנה באישור בית המשפט בארה"ב להעברת השליטה באמפל לידי מחזיקי האג"ח. בית המשפט האמריקאי צפוי לדון היום בעתידה של אמפל

20.12.2012, 07:05 | רחלי בינדמן

יורם טורבוביץ', לשעבר הממונה על הגבלים עסקיים ובכיר בקבוצת דלק, הוא המועמד המוביל להתמנות למנכ"ל חברת האחזקות אמפל מטעם מחזיקי האג"ח, כך נודע ל"כלכליסט".

לפני כחודש הכריז יוסי מימן כי הוא מוותר על השליטה באמפל ומוסר אותה למחזיקי האג"ח, לאחר שכשלו המאמצים להגיע להסדר חוב מוסכם. בעקבות כך החלו המחזיקים, המיוצגים על ידי עו"ד עופר שפירא ועו"ד אריה דנציגר, לחפש מנכ"ל שכיר מטעמם לאמפל שיפעל למכור את נכסיה לטובת החזר חובות.

קראו עוד בכלכליסט

בעלי האג"ח פנו לטורבוביץ', שהביע נכונות לקבל על עצמו את התפקיד עם קבלת המפתחות לשליטה בחברה על ידי המחזיקים. כפי שפורסם ב"כלכליסט", בעבר פנו מחזיקי האג"ח לנמרוד נוביק, לשעבר יד ימינו של מימן עד לסכסוך חמור שהתגלע ביניהם, והציעו לו לשמש בתפקיד בכיר באמפל. המחזיקים פנו לנוביק במטרה שינהל את החברה־הבת EMG שמחזיקה בצינור הגז מאל־עריש לאשקלון, על רקע קשריו במדינות המזרח התיכון. אלא שלא ברור אם נוביק יסכים לקבל את התפקיד תחת טורבוביץ'.

מימין: יוסי מימן ונמרוד נוביק מימין: יוסי מימן ונמרוד נוביק מימין: יוסי מימן ונמרוד נוביק

מחכים לבית המשפט

כך או כך, מדובר במינוי שייכנס לתוקף רק כשבית המשפט לפירוקים בניו יורק יאשר את העברת השליטה לידי מחזיקי האג"ח. באוגוסט האחרון, לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן שלא הבשיל עם המחזיקים, החליט מימן להגיש בקשה להקפאת הליכים לבית המשפט בארה"ב, לכאורה במטרה לקבל עוד זמן לנהל מגעים להסדר.

אלא שמחזיקי האג"ח טענו בפני בית המשפט כי מדובר במשיכת זמן וכי אין בכוונת מימן להגיע להסדר עמם, ועל כן עליו למסור את החברה לידי הנושים. לבסוף, לפני כחודש כאמור, יצא מימן בהצהרה שהוא מוותר על החברה. אלא שמאז התברר שההצהרה לא היתה מדויקת בלשון המעטה. לפני שבועיים הגיש מימן מתווה להסדר עם מחזיקי האג"ח, שבמסגרתו דרש בראש ובראשונה כתנאי להמרת החוב של המחזיקים למניות כי אלו יוותרו מראש על תביעות כנגדו או כנגד נושאי משרה אחרים באמפל.

אלא שגם למימן ברור כי המחזיקים - שלהם בטן מלאה כנגד ההתנהלות של מימן ועסקאות בעלי העניין שהוביל באמפל וכנגד נושאי משרה אחרים שאישרו את אותן עסקאות - לא מוכנים לוותר על האפשרות לתבוע אותו בעתיד. יתרה מכך, במסגרת ההסדר שהציע מימן, הוא ביקש לפזר את הדירקטוריון ולמנות דירקטוריון חדש, שבו יישבו ארבעה נציגים מטעם מחזיקי האג"ח ונציג אחד מטעמו של מימן. כלומר, מימן יישאר בחברה ואף יוכל לזכות בה חזרה בעתיד.

עוד הציע מימן כי כל תקבול שיגיע לאמפל בתקופה זו (אם ממכירת נכסים ואם מזכייה בתביעות ביחס ליבוא הגז ממצרים), יגיע קודם כל לבעלי מניות הבכורה, עד להחזרת 60% מהחוב. מאותו שלב יתחלקו התקבולים באופן הבא: 80% למחזיקי האג"ח ו־20% למימן. על פי המתווה, לאחר החזרת מלוא החוב, מעוניין מימן שאמפל תחזור לשליטתו. מחזיקי האג"ח הגיבו להצעה בחזרה על דרישתם לקבל את החברה ללא תנאים. ביום חמישי הקרוב צפוי בית המשפט בניו יורק לדון בבקשות של שני הצדדים וייתכן אף להכריע בסוגיה הסבוכה.

יורם טורבוביץ יורם טורבוביץ' | צילום: אוראל כהן יורם טורבוביץ

יקבל אחוזים מהמימושים

טורבוביץ' (54) שימש בעבר כממונה על הגבלים עסקיים וכן כראש לשכתו של אהוד אולמרט בעת שכיהן כראש ממשלה. במרץ 2011 הוא פרש מקבוצת דלק לאחר ששימש כיו"ר דלק אנרגיה.

טורבוביץ' היה בין המתנגדים הבולטים למסקנות ועדת ששינסקי בנושא תמלוגי הגז. כשמונה לתפקיד יו"ר דלק אנרגיה בינואר 2010, עורר סערה לאחר שהתברר כי זכה לחבילת אופציות מסוג פאנטום בשווי של יותר מ־40 מיליון שקל. עוד דווח אז כי לטורבוביץ' אחזקות היסטוריות בשותפויות חיפושי הגז של קבוצת דלק, בשווי של יותר מ־100 מיליון שקל.

לפי הערכות, כחלק מתנאי העסקתו באמפל, אם תצא אל הפועל, יקבל טורבוביץ' אחוזים מעסקאות מימוש נכסים שיצליח לבצע, דוגמת מכירת החברה־הבת גדות, לטובת החזר החוב לנושי אמפל. את תגובת טורבוביץ' לא ניתן היה להשיג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות