אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצה להיות מיליונר? תואר בספרות יכול להועיל צילום: בלומברג

רוצה להיות מיליונר? תואר בספרות יכול להועיל

מרבית הסטודנטים בוחרים במקצועות מתגמלים וזונחים את מדעי הרוח, אך טייקונים רבים למדו דווקא פילוסופיה ושפות בתחילת דרכם

20.12.2012, 22:43 | סוכנויות הידיעות
באקלים הטכנולוגי ההולך ופושט בכפר הגלובלי כיום, מדעי הרוח הולכים ומאבדים מחשיבותם: סטודנטים מעדיפים לבחור במקצועות שיכולים להבטיח להם הכנסה יפה.

היזם והמיליונר מארק אנדריסן הצהיר בעבר על אמונתו בחשיבות של מקצועות מבוססי טכנולוגיה ומתמטיקה בעיקר. "אני בטוח שמדעי הרוח מהנים, אבל סטודנט שעשה תואר בספרות אנגלית, ימצא עצמו מוכר נעליים בסופו של דבר".

עם זאת, יש לא מעט דוגמאות שמוכיחות כי גישה זו אינה נכונה בהכרח. בעולם העסקים, הפוליטיקה והטכנולוגיה ישנם סיפורי הצלחה רבים של כאלו שהגיעו מרקע של היסטוריה, שפות, סוציולוגיה ומקצועות דומים.

מיט רומני

ראש המפלגה הרפובליקנית של ארה"ב, שהתמודד לנשיאות ארה"ב במערכת הבחירות האחרונה, הוא גם איש עסקים מוצלח שאת הונו המוערך במיליונים עשה מניהול קרן הפרייביט אקוויטי ביין קפיטל. רומני למד לתואר באנגלית בטרם הוציא תואר שני בעסקים ודוקטורט במשפטים מאוניברסיטת הרווארד.

מיט רומני. תואר באנגלית, צילום: רויטרס מיט רומני. תואר באנגלית | צילום: רויטרס מיט רומני. תואר באנגלית, צילום: רויטרס

פיטר ת'יל

המייסד המשותף והמנכ"ל לשעבר של אתר פייפל משמש היום כנשיא קרן ההשקעות קלריום קפיטל ושותף-מנהל של קרן הון הסיכון פאונדר'ס. לתיל תואר בפילוסופיית המאה ה-20 מאוניברסיטת סטנפורד ותואר במשפטים. הוא אף ייסד את עיתון אוניברסיטת סטנפורד.

פיטר ת פיטר ת'יל. ייסד את העיתון של סטנפורד | צילום: בלומברג פיטר ת

 

קרלי פיורינה

הנשיאה המנכ"לית והדירקטורית לשעבר של ענקית הטכנולוגיה HP למדה תואר ראשון בהיסטוריה ופילוסופיה ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת מרילנד. כמו כן יש לה תואר שני בעסקים מאוניברסיטת MIT.

קרלי פיורינה. פילוסופיה, היסטוריה ומנהל עסקים, צילום: בלומברג קרלי פיורינה. פילוסופיה, היסטוריה ומנהל עסקים | צילום: בלומברג קרלי פיורינה. פילוסופיה, היסטוריה ומנהל עסקים, צילום: בלומברג

קרל אייקן

המשקיע המיליארדר היושב בראש אימפריית אחזקות ידוע כאחד המשקיעים האגרסיביים ביותר כיום. אייקן למד פילוסופיה ואת עבודת הגמר שלו כינה "הקושי בניסוח הסבר מניח את הדעת לקריטריון אמפיריציסטי של משמעות". הוא אף החל ללמוד לתואר ברפואה, אך נשר מהאוניברסיטה.

קרל אייקן. נשר מרפואה, צילום: בלומברג קרל אייקן. נשר מרפואה | צילום: בלומברג קרל אייקן. נשר מרפואה, צילום: בלומברג

מייקל אייזנר

אייזנר, שעמד בראש אימפריית דיסני במשך למעלה מ-20 שנה, לא השתתף מעודו בקורס למנהל עסקים. למעשה, אייזנר למד תואר משולב בספרות אנגלית ותיאטרון ואף מעודד את שלושת בניו לעשות זאת. "ספרות חשובה לאין ערוך. ללא קשר לתחום העיסוק שלך, אתה תמיד חייב לנהל קשרים בין-אישיים. כשאתה לומד ספרות אתה לומד להבין מה מניע אנשים", אמר אייזנר.

מייקל אייזנר. מעודד את בניו ללמוד ספרות, צילום: בלומברג מייקל אייזנר. מעודד את בניו ללמוד ספרות | צילום: בלומברג מייקל אייזנר. מעודד את בניו ללמוד ספרות, צילום: בלומברג

הנק פולסון

פולסון, שכיהן כמנכ"ל גולדמן זאקס ולאחר מכן כשר האוצר בממשלת ג'ורג' וו. בוש, למד אנגלית באוניברסיטת דרטמות' והיה שחקן פוטבול. לאחר מכן הוציא פולסון תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת הארווארד.

הנק פולסון. שיחק פוטבול, צילום: בלומברג הנק פולסון. שיחק פוטבול | צילום: בלומברג הנק פולסון. שיחק פוטבול, צילום: בלומברג

לויד בלנקפיין

בלנקפיין מכהן כמנכ"ל ענק הבנקאות גודלמן זאקס מאז 2008. הוא גדל בשכונה ענייה בברוקלין והצליח להתקבל ללימודי ממשל באוניברסיטת הארווארד היוקרתית, שם העדיף לצפות רוב הזמן במסע בין כוכבים, לפי שותפו לחדר לשעבר. לאחר מכן למד תואר במשפטים ועבד במשרד עורכי דין,  אך לאחר שעבר "משבר טרום גיל העמידה" עבר לגולדמן זאקס.

לויד בלנקפיין. לימודי ממשל ו"מסע בין כוכבים", צילום: בלומברג לויד בלנקפיין. לימודי ממשל ו"מסע בין כוכבים" | צילום: בלומברג לויד בלנקפיין. לימודי ממשל ו"מסע בין כוכבים", צילום: בלומברג

 

ג'ורג' סורוס

סורוס, יו"ר קרן ניהול ההשקעות הנושא את שמו, נחשב לאחד ממנהלי קרנות הגידור המוצלחים של כל הזמנים. באוניברסיטה למד סורוס פילוסופיה אצל הפילוסוף קרל פופר ועבד כסבל רכבת וכמלצר כדי לממן את לימודיו.

ג ג'ורג' סורוס. עבד בסבלות ובמלצרות | צילום: בלומברג ג

טד טרנר

שמו של מייסד ענקיות המדייה CNN ו-TBS יוצא לפניו כפילנתרופ גדול. היום הוא מיליארדר, אך כשבחר בלימודים קלאסיים כעס עליו אביו, ואף כתב לו "אני נחרד ואפילו מזועזע מכך שבחרת ללמוד מקצועות קלאסיים. למעשה, כמעט הקאתי היום בדרך הביתה".

טד טרנר. אביו לא היה מרוצה, צילום: בלומברג טד טרנר. אביו לא היה מרוצה | צילום: בלומברג טד טרנר. אביו לא היה מרוצה, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
אני למדתי הסטוריה ,וסוחר בבורסה כבר 12 שנה!!..זה מאוד עוזר,שתדעו לכם.
מדעיי הרוח נותנים חשיבה נכונה,סבלנות,וראייה עתידית.הרבה מיליונרים וסוחריי ני"ע למדו מדעי רוח. הבעייה שכיום מנהלים את כספנו מהמרים בני 22-30 שמשחקים בכספי החוסכים לפנסיה.אני החלטתי אסטרטגית להוציא את כספיי מקרן הפנסיה,וביטוח המנהלים שלי,כבר בגיל 35,והחלטתי לנהל אותו לבד. עשו כרצונכם...לדעתי מי שמשקיע בקרן פנסיה וחברת ביטוח שם את כספו על קרן הצבי.אני אמרתי את שלי.
אודריץ'  |  21.12.12
14.
בימי הביניים, כשהמקשישים האלה למדו באוניברסיטה עוד לא היה מנהל עסקים
מי שמשווה את אז להיום לא מבין על מה הוא מדבר. אחוז האקדמאים היום גבוה לאין שיעור לעומת אז. היום בלי תואר אתה מקסימום פועל, אז עצם התואר היה ייחודי, לא חשוב במה. הצעה פרקטית למי שמאמין שתואר בספרות יעשה אותו מיליונר, שילמד תואר שימושי ואחרי שיכנס לשוק העבודה שילמד ספרות(או שפות, הסטוריה, פילוסופיה.......). רוב הסיכויים שמאחורי הכתבות האלה עומדת האקדמיה שלא יודעת איך למלא את הספסלים המיותמים של התארים הלא שימושיים. ראו משנתו של עמוס שפירא מנכל סלקום לשעבר, שכיהן כנשיא אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב (והיום הוא נשיא אוניברסיטת חיפה). הוא לא מפסיק שנים להטיף לתארים לא שימושיים, ואותי מסקרן ביותר לדעת מה הילדים שלו למדו, עד כמה הם לא שימושיים
מומחה לניהול קריירה  |  21.12.12
לכל התגובות