אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלייטק של טדי שגיא רוצה ליהנות מעסקה של חצי מיליארד ליש"ט עליה חתמה וויליאם היל צילום: עמית שעל

פלייטק של טדי שגיא רוצה ליהנות מעסקה של חצי מיליארד ליש"ט עליה חתמה וויליאם היל

ענקית ההימורים הבריטית וויליאם היל רוכשת ביחד עם GVC את פעילות ההימורים המקוונים של המתחרה ספורטינג בט באוסטרליה וספרד. פלייטק דורשת מוויליאם היל לצקת את הפעילות הנרכשת לתוך המיזם המקוון המשותף לשתיהן - ווליאם היל און ליין

21.12.2012, 12:03 | ענת ציפקין

עסקת ענק בתחום ההימורים המקוונים: וויליאם היל ו-GVC רוכשות את פעילות ההימורים של המתחרה ספורטינג בט (Sportingbet) באוסטרליה וספרד בתמורה לכחצי מיליארד ליש"ט. בתוך כך, דורשת פלייטק הישראלית מויליאם היל, לצקת את הפעילות הנרכשת לתוך המיזם המקוון המשותף לשתיהן - ווליאם היל און ליין.

קראו עוד בכלכליסט

העסקה, שהתבשלה בשבועות האחרונים, נכנסה בשבוע האחרון לישורת האחרונה ואתמול הוציאה וויליאם היל הבריטית הודעה רשמית לבורסת לונדון. מהדיווח עולה כי היא ו-GVC, חברת ההימורים הבריטית הפועלת בעיקר בתחום ההימורים המקוונים, ירכשו את עסקיה האוסטרליים של ספורטינג בט, ויקבלו אופציית CALL (רכש) לרכישת פעילותה בספרד, וזאת בתמורה כוללת ל-454 מיליון ליש"ט (כ-2.76 מיליארד שקל).

כתוצאה מהעסקה, כ-40% מהכנסותיה של וויליאם היל יינבעו מתחום האון ליין (כולל פעילות וויליאם היל און ליין בה היא מחזיקה עם פלייטק הישראלית) . בתגובה, דורשת פלייטק של טדי שגיא, המחזיקה ב-29% מהמיזם המשותף ווליאם היל און ליין (שבו מחזיקה ויליאם היל ), לצקת את הפעילות הנרכשת למיזם המשותף תוך שישה חודשים מיום החתימה על העסקה, וזאת מתוקף היות הפעילות האוסטרלית הנרכשת מקוונת במהותה.

הבוקר (ו') מתייחסת גם פלייטק לנושא המיזוג האפשרי בין ספורטינג בט לוויליאם היל ו-GVC. היא מציינת בדיווח המיידי שהוציאה בבורסת לונדון כי החוזה עליו חתמה עם וויליאם היל בעת הקמתו של המיזם המשותף המקוון שלהן, קיימת לפלייטק זכות וטו על כל עסקה המערבת רכישת פעילות מתחרה. כלומר, במידה ועסקת וויליאם היל -ספורטינג בט - GVC תצא לפועל כמתוכנן, תהיה ווליאם היל מחוייבת להכניס את פעילות ההימורים המקוונת החדשה תוך שישה חודשים ממועד חתימת העסקה אל תוך וויליאם היל און ליין.

משכך, קיימת בידי פלייטק המחזיקה כאמור ב-29% מהמיזם המשותף של השתיים, לקבוע האם תסכים ליציקת הפעילות החדשה אל תוך וויליאם היל און ליין. פלייטק מוסיפה כי כפי הנראה תאשר ותתמוך בעסקה הנרקמת. היא כותבת הבוקר כי היא מאמינה שהעסקה תוסיף ערך רב לפעילותה של וויליאם היל און ליין במדינות שבהן קיימת רגולציה ובהן אין לוויליאם היל עדיין דריסת רגל.- כדוגמת אוסטרליה. היא מוסיפה כי על וויליאם היל, העורכת בימים אלו בדיקת נאותות על שוויה של וויליאם היל און ליין (לקראת ההחלטה על רכישת חלקה (29%) של פלייטק עד סוף פברואר 2013 (ע.צ), לקחת בחשבון בעת חישוב שווי המיזם, את הסינרגיות שיתווספו לו מהפעילות העתידית באוסטרליה. במידה והמהלך ירקום עור וגידים, צפויה גם פלייטק לממן את רכישת ספורטינג בט, לצד וויליאם היל.

הפעילות האוסטרלית של ספורטינג בט היא מהמובילות בעולם, ומפורסמת בזכות שני מותגים מקומיים - Sportingbet ו-Centerbet. בנוסף, רכישת הפעילות הספרדית, הידועה במותג Miapuesta, תיתן לוויליאם היל דריסת רגל בשוק הספרדי, העובר גם הוא תהליכים מתקדמים של רגולציה. ויליאם היל מעוניינת ב-Sportingbet בעיקר בגלל חוזקה היחסי במדינות שעברו רגולציה בתחום ההימורים - ובמיוחד אוסטרליה. השוק האוסטרלי מספק לספורטינג בט כ-90% מהכנסותיה. שוק נוסף הנחשב אטרקטיבי עבור ווליאם היל, ובו פועלת ספורטינג בט, הוא ספרד.

החיבור עם GVC, תאגיד הרשום באיי מאן הבריטיים ופועל גם הוא בתחום ההימורים המקוונים, אינו מקרי. בשנה שעברה רכשה GVC את עסקי ההימורים של ספורטינג בט בטורקיה, בתמורה ל-142 מיליון יורו. GVC מפעילה כיום אתרי הימורים מקוונים בגרמניה וגם באמריקה הלטינית.

המיזם המשותף - 150 עובדים בישראל

בפברואר הקרוב צריכה וויליאם היל לקבל החלטה בנוגע למיזם המשותף שלה ושל פלייטק - וויליאם היל און ליין. ענקית ההימורים הבריטית תצטרך להחליט אם היא מממשת את האופציה לרכישת אחזקותיה (29%) של פלייטק בוויליאם היל און ליין. במידה ולא תממש - קיימת בידה האופציה לבצע מהלך נוסף למימוש האופציה בפברואר 2015. נכון להיום נמצאת וויליאם היל בעיצומו של הליך בדיקת נאותות לפעילות המקוונת אותן מפעילות שתי החברות בהצלחה מרובה.

וויליאם היל אונליין היא אופרציה חובקת עולם, המעסיקה קרוב ל-1,000 איש בחמישה אתרים שונים. בישראל מעסיקה החברה כ-150 עובדים. וויליאם היל אונליין נולדה כמיזם משותף בין שתי חברות: וויליאם היל ופלייטק. וויליאם היל היא תאגיד ההימורים הגדול ביותר בבריטניה: החברה מעסיקה כ-15 אלף איש, ומפעילה כ-2,300 חנויות הימורים (betting shops) במדינה זה יותר מ-75 שנה. בשנת 2002 הונפקה וויליאם היל בבורסת לונדון, שבה היא נסחרת לפי שווי שוק של 2.48 מיליארד ליש"ט.

פלייטק נכנסה לשותפות עם וויליאם היל, חברת ההימורים השנייה בגודלה בבריטניה בשנת 2008 עת רכשה בעסקת בעלי עניין עם בעל השליטה טדי שגיא נכסים בהיקף של 250 מיליון דולר, שאת רובם מכרה מאוחר יותר לחברה הבת המשותפת שהקימה עם החברה הבריטית. פלייטק שנוסדה בשנת 1999 ומעסיקה מעל 2,000 עובדים, מספקת תוכנה מקצועית והיא בעלת מניות במיזם, אך היא לא מנהלת את הפעילות הישראלית של וויליאם היל און ליין. ההנהלה של וויליאם היל און ליין ממוקמת בגיברלטר, ושם מתקבלות ההחלטות הניהוליות.

בנובמבר האחרון פרסמה פלייטק לצד דו"חותיה הכספיים כי בגין הרבעון השליישי, רווח נקי של 12.8 מיליון ליש"ט נזקף ברבעון החולף לזכותה של פלייטק שמקורו ברווחיה של ווליאם היל און ליין. מדובר בגידול של 50% לעומת רבעון מקביל אשתקד.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות