אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוקי אורן מציע דיספוזיציה על קרדן סין, מחזיקי האג"ח רוצים יותר צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

שוקי אורן מציע דיספוזיציה על קרדן סין, מחזיקי האג"ח רוצים יותר

קרדן אן.וי הציעה לבעלי האג"ח שעבוד שלילי על חלק מהפעילות בסין והתחייבה שלא למשוך דיבידנד עד 2014. קיים חשש בקרב המוסדיים כי החברה לא תעמוד בפרעונות 2014

23.12.2012, 07:03 | גולן חזני

מחזיקי איגרות החוב הגדולים של קרדן אן.וי- פסגות, כלל, דש ועמיתים - יגיעו הבוקר לפגישה מכרעת עם מנכ"ל החברה, שוקי אורן שמנהל את המגעים מול בעלי האג"ח. ל"כלכליסט" נודע כי בפגישה יחליטו המחזיקים אם לקבל את ההצעה שקיבלו מקרדן לפני כשבועיים, ולפיה היא מוכנה להעניק שעבוד שלילי, כלומר להתחייב שלא לבצע שינויים בחלק מהאחזקה (דיספוזיציה) בנכס העיקרי של החברה, קרדן סין, עד להשלמת פירעון הקרן והריבית עד 2014. 

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע עוד כי קרדן אן.וי שנשלטת בידי יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, לא הגדירה את היקף ההתחייבות לדיספוזיציה, אולם מדובר בעשרות אחוזים מקרדן סין. עוד נודע, שקרדן מוכנה להעניק לבעלי האג"ח התחייבויות נוספות ובהן שלא למשוך דיבידנדים ושלא למכור את האג"ח שרכשה ברכישה עצמית בהיקף של 44 מיליון יורו אלא כזו תחזור לתשואה חד־ספרתית.

בנוסף קרדן מתחייבת שאם תשעבד את החלק האחר של קרדן סין ו/או את החברה־הבת תהל, היא תעביר את רוב האשראי שתקבל בתמורה למחזיקי איגרות החוב, בתמורה להסכמה שלהם, לפירעון מוקדם של התשלום בשל 2014.

 

צו מניעה מביהמ"ש

 

במקרה של פיצוץ המו"מ היום עשויים מחזיקי האג"ח מסדרה ב' לבקש צו מניעה מבית המשפט נגד תשלום של 64 מיליון יורו בפברואר הקרוב למחזיקי סידרה א'. אסיפת מחזיקי האג"ח של קרדן מתנהלת מזה כמה חודשים ולא ננעלה, בשל קיום מגעים שקטים מול החברה.

בשנתיים הקרובות על קרדן להחזיר 218 מיליון יורו למחזיקי שתי סדרות האג"ח ולבנקים. בפברואר 2013 החברה צפויה לפרוע בהצלחה 64 מיליון יורו עבור קרן וריבית למחזיקי סדרה א' וריבית למחזיקי אג"ח ב'. אבל כרגע לא נראה פתרון שיאפשר לקרדן לפרוע כ־105 מיליון יורו בפברואר 2014, עבור קרן וריבית על אג"ח מסדרות א' וב'.

לאג"ח מסדרה ב' זהו תשלום ראשון של קרן וריבית. מאחר שהאחזקות של קרדן אן.וי לא צפויות להניב רווחים מהותיים עד לתאריך זה, אם קרדן אן.וי לא תצליח לגלגל את החוב שלה היא תצטרך לממש או לשעבד תמורת הלוואה חלק מהותי מלפחות אחד מנכסיה המהותיים כדי לעמוד בתשלום זה.

יוסף גרינפלד , צילום: עמית שעל יוסף גרינפלד | צילום: עמית שעל יוסף גרינפלד , צילום: עמית שעל

בניגוד למגעים על הסדרי חוב עם חברות אחרות, את הקו הניצי במו"מ מול קרדן מובילה הפעם דווקא עמיתים, כשפסגות ודש נוקטים קו פחות מיליטנטי, אולם בכל מקרה, גם הם מתעקשים על קבלת התחייבות לדיספוזיציה בתהל וקרדן סין או מכירתן, אלא בשווי שלא יפחת משווי מוסכם.

דעה נוספת בקרב המחזיקים היא שקרדן אן.וי חייבת ללכת להסדר כולל כבר כעת מאחר שברור שהיא לא תוכל לצלוח את פירעונות 2014, והסיבה היחידה שבגללה החברה מסרבת ללכת להסדר היא שהסדר כזה יהיה כרוך בתרומת בעלים שאינם מוכנים או יכולים לתרום לה כרגע. ההון העצמי של קרדן סין הינו 250 מיליון יורו ושל תהל 100 מיליון יורו.

קרדן אן.וי טוענת לעומת זאת שאין כיום שום סיבה להעניק ביטחונות למחזיקים עבור אג"ח שהונפקו ללא ביטחונות, וכי הסכמתה להעניק את ההתחייבויות המדוברות נעשית כמחווה של רצון טוב כדי להרגיע את המחזיקים. עוד טוענת קרדן כי לא ביצעה שום הפרה כלפי מחזיקי האג"ח.

העצבנות של המשקיעים

 

תוכנית רכישות האג"ח העצמית שביצעה קרדן בחודשים האחרונים בסך 44 מיליון יורו הביאה להורדת דירוג האג"ח שלה ב־11 דרגות וגרמה לעצבנות בקרב המשקיעים, אולם עם השלמת הרכישה חזרו האג"ח לדירוג -BBB. האג"ח של קרדן אן.וי נסחרות בתשואת זבל. סדרה ב' נסחרות בתשואה של 29% ואילו אג"ח א' הקצרות נסחרות בתשואה של 41%.

בידי קרדן, שסיימה את הרבעון השלישי של 2012 ברווח של 20 מיליון יורו, יש נכס מהותי אחר, 28% ממניות חברת הנדל"ן גיטיסי פולין, אשר המניה שלה התאוששה ועלתה בכמעט 100% בשבועות האחרונים. הזינוק בשער המניה משפר מאוד את יחסי הכיסוי של החברה. מניות אלו משועבדות לבנק דיסקונט שהוא נושה מובטח, אולם למרות זאת, שקט מכיוון דיסקונט משפר גם את מצבם של מחזיקי האג"ח.

מקרדן אן.וי נמסר כי היא "מקיימת קשר רציף עם הנאמן ועם מחזיקי האג"ח הגדולים מתוך כוונה להגיע להבנות מתאימות לשני הצדדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות