אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום נוסף של ירידות בתל אביב; מדד הבנקים צלל ב-4.1% ב-3 ימים צילום: יריב כץ

יום נוסף של ירידות בתל אביב; מדד הבנקים צלל ב-4.1% ב-3 ימים

המדדים ת"א 25 ות"א 100 ירדו היום ב-1.1% וב-1%, בהתאמה - והשלימו שלושה ימים רצופים של ירידות. גבעות עלתה ב-6.4%. מגדל: "כמו בכל סרט אמריקאי - הסוף לצוק הפיסקאלי יהיה טוב"; מחזור המסחר - 962 מיליון שקל

24.12.2012, 16:38 | גיא בן סימון

יום שלישי רצוף של ירידות ננעל בבורסה של תל אביב, זאת על רקע משבר הצוק הפיסקאלי בארה"ב והכרזת הריבית של בנק ישראל מאוחר יותר הערב. מחזור המסחר הסתכם ב-962 מיליון שקל.

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז ביטוח

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

"הצוק הפיסקאלי שעוד לא נפתר ממשיך לשמור על עצבנות בשווקים. כמו בכל סרט אמריקאי טוב הפיתרון יימצא בדקה התשעים כשיגיע הגיבור ויציל את העולם מהשבר הכלכלי המאיים", אמר יעקב שלח ממגדל שוקי הון בשיחה עם "כלכליסט". "הסרט האמריקאי הזה ידוע מראש אך בתל אביב האפקט מקבל ביטוי עודף, שכן בחודשים האחרונים השוק רשם תשואות גבוהות לעומת העולם ועכשיו הוא משלם את המחיר בדמות תיקון חד יותר בחו"ל.

"נתוני הצמיחה המשופרים, לכאורה, של האוצר נובעים מהסיפור של הגז אך אף אחד לא קונה אותם. זה אמור לנבוע מהגז של 2013 שמתומחר כבר. לכן גם התונים המעודדים לא באמת משפיעים לחיוב על שוק ההון", אמר שלח.

הדר אשרת, מנהל דסק המניות בדויטשה בנק ישראל, אמר כי "תקופת החגים מביאה לצמצום כמעט מוחלט של פעילות המשקיעים הזרים. צפויים שבועיים שקטים מאד, כמעט ללא פעילות. לעומת זאת, להערכתנו בינואר תיפול סופית ההכרעה בנושא הכללת ישראל במדד MSCI אירופה".

בהתייחס ליוזמת הבורסה של ת"א להארכת שעות המסחר, הוסיף, כי דויטשה בנק מברך על הרעיון. "מהלך כזה עשוי לעזור ביצירת מחזורים. חפיפה של שעות המסחר עם ארה"ב חסרה כאן. מעבר למניות הדואליות שמייצרות פעילות של שחקני ארביטראז', החפיפה הזו תאפשר לנו לפעול במקביל לשוק הדומיננטי ביותר בעולם הפיננסי, ולדעתנו זה ייטיב עם הבורסה הישראלית. לדעתנו, החשש של חלק מהגופים בישראל כי תיווצר זליגת מסחר מפני שהסחירות שם גבוהה יותר אינו מוצדק, וזאת משום שרוב הקרנות הפועלות בישראל פועלות במנדט למניות המקומיות ולא בקו המניות שנסחר בנסדאק או בניו יורק".

הכלכלנים חלוקים בדעתם האם בנק ישראל יפחית את שיעור הריבית לחודש ינואר ל-1.75% מ-2%. בבנק ירושלים ציינו כי "חוסנו של השקל יקל על הנגיד להוריד ריבית במידה ויחליט בכיוון זה אך להערכתנו מחירי הנדל"ן והבחירות הקרבות לא יאפשרו זאת בעיתוי הנוכחי. סביר להניח כי לא יחול כל שינוי בגובה הריבית".

ארה"ב צפויה לפגוש בעוד שבוע בלבד את בעיית ה"צוק הפיסקאלי" - סידרה של קיצוצים תקציביים והעלאות מס בהיקף של 607 מיליארד דולר שייכנסו לתוקף באופן אוטומטי בינואר 2013 אלמלא תושג הסכמה על התקציב בין הרפובליקנים לדמוקרטים. היום אמר יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר כי הוא עדיים אופטימי לגבי מציאת פתרון למשבר עוד לפני סוף השנה האזרחית.

 , צילום: אריאל שרוסטר צילום: אריאל שרוסטר  , צילום: אריאל שרוסטר

שוק האג"ח

חברת הדירוג S&P מעלות הורידה את הדירוג של אי.די.בי אחזקות לרמה של SD (Selective Default) ואת הדירוג של אג"ח סדרה ד' ל-D (כלומר Default). הדירוג של יתר הסדרות נותר ברמה של CC. זאת, לאחר שבעלי האג"ח לא קיבלו את התשלום האחרון בסך של כ-65 מיליון שקל שהיה אמור להגיע לידיהם ב-20 בדצמבר. בתוך כך איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות בעלות מח"מ של פחות משנה ירדו בעד 5.2% לתשואה לא ריאלית של מעל ל-500%.

מניות במרכז  

חדשות טובות לגבעות: בג"ץ דחה הבוקר את עתירת עמותת אדם טבע ודין נגד משרד האנרגיה לפיה אישור פעילות החיפוש בנוהל הרגיל עלולה לפגוע בבריאות הציבור. בכך גבעות חוסכת הליך בירוקרטי חדש שהיה עלול לעכב את הליך החיפוש,מה שעשוי היה להכביד בעלויות.

כור, שבשליטת דסק"ש מקבוצת אי.די.בי, שיפרה את תנאי האשראי עם מורגן סטנלי וסיטי וחתמה על הסכם לשנתיים נוספות, כך הודיעה החברה היום לבורסה. לפי ההסכם החדש לכור תועמד האפשרות לסגור את קו האשראי או להפחית אותה בכל זמן שתרצה וללא עמלה למעט בתקופה הראשונה של חצי שנה. סעיף נוסף שמיטיב עם כור ושעליו הוסכם הוא הפחתה של פערי הריבית על ההלוואה מעל ה-LIBOR - ל-1.6%-2.3% לעומת 1.7%-2.4% כפי שסוכם קודם לכן.

מידרוג העלתה הבוקר את דירוג אגרות החוב שהנפיקה דלתא גליל בדרגה אחת ל-A2. במידרוג מציינים את רכישת יצרנית ההלבשה התחתונה הגרמנית שיסר שהושלמה בחודש יולי השנה תמורת כ-68 מיליון דולר כגורם חיובי שתורם באופן משמעותי לפיזור ולגיוון העסקי של דלתא.

חברת הביופרמצבטיקה קמהדע קיבלה אישור לניסוי קליני שלב II בארה"ב בתרופת ה-AAT באינהלציה של החברה, לטיפול במחלת הסיסטיק פיברוזיס (CF). תרופת ה-AAT באינהלציה של קמהדע זכתה למעמד של תרופת יתום (Orphan Drug) לטיפול בסיסטיק פיברוזיס הן באירופה והן בארה"ב. החברה מתכוונת לפתח ההתוויה במסגרת שותפות אסטרטגית ובודקת את האפשרויות השונות לכך.

עמוס רוקח יחליף את יוני קופרמן כמנכ"ל מבטח סיימון. זאת שבועיים לאחר שאיזי כהן מנכ"ל כלל ביטוח חטף למגדל שורה של בכירים ובהם את קופרמן.

 

המכשול המרכזי בעיסקת פרטנר הוסר. ל"כלכליסט" נודע כי מחזיקי האג"ח של חברת סקיילקס אישרו ברוב עצום של יותר מ-98% את עיסקת מכירת השליטה בחברה לחיים סבן.

האחים שי וגיל ויל הם אנשי העסקים שסיכמו על רכישת השליטה בחברת מילגם מידי קבוצת קרדן יזמות שבשליטת יוסף גרינפלד (19.9%), אבנר שנור (17.7%) ואיתן רכטר (5%), כך נודע ל"כלכליסט". האחים ויל חתמו בחודש שעבר על מזכר הבנות לא מחייב לרכישת מלוא אחזקותיה (64%) של קרדן יזמות בחברה־הבת קרדן שירותים מוניציפאליים (קש"מ), שמחזיקה ב־97% ממילגם, תמורת 110 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות