אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרן שמנצחת את גורו ההשקעות צילום: בלומברג

הקרן שמנצחת את גורו ההשקעות

לחברות קטנות באסיה יש פוטנציאל צמיחה עצום. הקרן של אברדין ניצחה את הקרן של טמפלטון שמנוהלת ע"י המשקיע האגדי ד"ר מארק מוביוס

25.12.2012, 08:04 | ארז ברית ויוליה ויימן

שוקי המניות במדינות באסיה רשמו תשואות דו־ספרתיות גבוהות השנה, כאשר מדינות רבות באזורים אחרים רושמות צמיחה נמוכה או אף שלילית. יותר ויותר משקיעים מגלים עניין באסיה, ומיליוני אנשים במדינות היבשת נהנים מצמיחה זו, מצטרפים למעמד הביניים ותורמים לצמיחתן של חברות מסחריות במגזרים שונים. רמת ההכנסה לנפש במרבית המדינות הללו עדיין נמוכה יחסית, ולכן מרחב הצמיחה העתידי בהן הוא גדול מאוד. עניין המשקיעים גרם לעלייה חדה בחלק מהחברות הגדולות באסיה, אך חברות קטנות עדיין נראות אטרקטיביות. בטור זה בחרנו להתמקד בשתי קרנות נאמנות המתמחות בהשקעה בחברות קטנות באסיה.

שתי הקרנות נקובות בדולר ורשומות בלוקסמבורג, ומדד הייחוס שלהן הוא MSCI AC Asia ex-Japan Small Cap Index (חברות קטנות באסיה ללא יפן).

הקרן של טמפלטון הוקמה באוקטובר 2008, ומאז היא מנוהלת על ידי המשקיע האגדי, גורו ההשקעות בשווקים המתפתחים, ד"ר מארק מוביוס. נכון לסוף אוקטובר 2012, 82% מנכסי הקרן הושקעו במניות והשאר הוחזקו במזומן, כאשר מהנכסים 22% הושקעו במניות של חברות בדרום קוריאה, 20% בהודו, 14% בסין, 11% בהונג קונג והיתר במדינות אחרות באסיה.

המגזרים העיקריים על פי גודל אחזקתם בקרן הם קמעונאות, IT, פיננסים, חומרי גלם, תעשייה, שירותי הבריאות ואנרגיה, כאשר בין יתר האחזקות שלה ניתן למצוא את Tata Chemicals ו־Gs Home Shopping. ב־12 החודשים האחרונים (עד סוף נובמבר) השיגה הקרן של טמפלטון 27.7% לעומת המדד שהניב 15.4%. בשלוש השנים האחרונות הקרן הניבה 69.12% לעומת המדד שהניב 17.2%.

קרן אברדין הוקמה ב־2004, ומאז היא מנוהלת על ידי קבוצת מניות אסיה בניהולו של היו יאנג - ראש מחלקת שוקי מניות וראש קבוצת השקעות באסיה. נכון לסוף אוקטובר 2012, 97.3% מנכסי הקרן הושקעו במניות והשאר הוחזקו במזומן. 18% מהתיק הושקעו במניות של חברות בהונג קונג, 16% במלזיה, 15.6% בסינגפור, 12.7% בתאילנד, 8.4% באינדונזיה והיתר באוסטרליה ובמדינות אחרות באסיה.

המגזרים העיקריים על פי גודל אחזקתם בקרן הם קמעונאות, פיננסים, תעשייה, IT, חומרי גלם ושירותי בריאות. כאשר בין יתר האחזקות שלה ניתן למצוא את United Plantations ו־Holcim Indonesia. ב־12 החודשים האחרונים (עד סוף נובמבר) הקרן של אברדין השיגה 31.7%, ובשלוש השנים האחרונות היא הניבה 72.8%.

ניתן להשוות את ביצועי שתי הקרנות לקרן הסל iShares MSCI AC Far East ex-Japan Small Cap שנוסדה במאי

2008, רשומה באירלנד, נקובה בדולר ומנהלת נכסים בהיקף של 51.02 מיליון דולר. קרן הסל הניבה 10.5% ב־12 החודשים האחרונים, ו־22.8% בשלוש השנים האחרונות.

התנודתיות בשלוש השנים האחרונות של טמפלטון עמדה על 20.39 לעומת 16.75 של אברדין ו־22.47 של קרן הסל.

   

השורה התחתונה: הקרן של אברדין מציגה ביצועים עודפים ב־12 חודשים ובשלוש שנים על פני המתחרה של טמפלטון ועל פני תעודת הסל, ובתנודתיות נמוכה יותר.

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל. יוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות