אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעצ תכפיל את הפיצויים לבעלי קרקעות באזור כביש 431 צילום: רמי חכם

מעצ תכפיל את הפיצויים לבעלי קרקעות באזור כביש 431

בית המשפט המחוזי הורה להוסיף פיצויים לבעלי שטח חקלאי בראשון לציון שהופקע לצורך הקמת הכביש, וקיבל את טענתם כי הסכום הראשון שקיבלו היה נמוך בהשוואה לפגיעה בהם

25.12.2012, 10:28 | דותן לוי

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה למעצ לפצות בפעם השנייה בעלי קרקעות באזור כביש 431, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בפיצוי נוסף על סכום שכבר נקבע להם בגין ירידת ערך הקרקע שבבעלותם, בשל סעיפים נוספים שלטענתם לא נכללו בהערכות שקיבלו בהליך השמאות הראשון. בסך הכל נקבע להם פיצוי של 1.8 מיליון שקל, בתוספת הפרשי ריבית והצמדה, לעומת סכום של כ־900 אלף שקל שנקבע להם במקור.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשני בעלי קרקעות אשר החזיקו בכ־9 דונמים בסמוך לכביש שמקשר בין ראשון לציון למודיעין. בשנת 2000 פורסם צו הפקעה לכ־5 דונמים מהחלקה כחלק מתוכנית מתאר מחוזית. הבעלים הגישו תביעות ירידת ערך על פי סעיף 197 בצירוף חוות דעת שמאית של משרד אהוד המאירי, בטענה שאמנם הקרקע שבבעלותם היתה בעלת ייעוד מקורי לחקלאות, אך על פי התוכניות החדשות היא עברה שינוי ייעוד לטובת בנייה למגורים ולתעסוקה. בעקבות המלצת השמאי הם קיבלו פיצוי בשווי 65 דולר למ"ר עבור הקרקע.

כביש 431 , צילום: רמי חכם כביש 431 | צילום: רמי חכם כביש 431 , צילום: רמי חכם

במקביל הגישו השניים תביעת פיצויי הפקעה, למקרה שהם לא יקבלו את מלוא הפיצוי במסגרת תביעת ירידת הערך. בתביעה זו הם הציגו חוות דעת שמאית נוספת שלפיה שווי הקרקע עמד של 91 דולר למ"ר. הם ביקשו גם פיצוי על הקרקע שנותרה בידיהם, בטענה שהשטח נותר כלוא במחלף בין שני כבישים ללא גישה או אפשרות פיתוח. כמו כן הם ביקשו פיצוי מהמטר הראשון שהופקע ולא לאחר 25% מההפקעה.

בית המשפט דחה את טענות מעצ ולפיהן לא ניתן לתבוע פיצוי בשני הליכים, וקבע לבעלי הקרקע פיצוי בסך 84 דולר מ"ר עבור השטח שהופקע ופיצוי בסך שני שלישים מסכום זה לגבי השטח שנותר בידיהם.

עורכי הדין צבי שוב ויפעת בן אריה, שייצגו את בעלי הקרקע, אמרו כי מדובר בפסק דין חשוב שמאפשר לבעלי הקרקעות לנצל את שני ההליכים במקביל כדי לקבל את מלוא הפיצויים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות