אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

תחזיות 2013

שטייניץ: "משמעות התוכנית של יחימוביץ' - העלת מסים של 140 מיליארד שקל"

שר האוצר בוועידת תחזיות 2013 של "כלכליסט": "תפקיד הממשלה הוא להגן על הכלכלה ועל מקומות העבודה. בישראל ישנה צמיחה וירידה באבטלה"

25.12.2012, 10:54 | מיקי פלד

"התוכנית של יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' משמעותה העלאת מסים של 140 מיליארד שקל", כך אמר היום (ג') שר האוצר, יובל שטייניץ בוועידת תחזיות 2013 של "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

שטייניץ תקף את יחימוביץ', יו"ר התנועה ציפי לבני וראש מפלגת יש עתיד יאיר לפיד, שדיברו לפניו, ואמר כי "לפני כחודש הסתיימה מערכת הבחירות בארה"ב ובכל עימות ובכל הרצאה ודיון הנושאים המרכזיים היו צמיחה ויצירת מקומות עבודה. והנה שמענו פה דיון שלם של שלושה אנשים שמתיימרים להציג עצמם כמועמדים להנהגה הכלכלית של ישראל, ולא שמעתי פעם אחת את המילה צמיחה, ולא שמעתי פעם אחת את המילה גידול בהשקעות, ולא שמעתי פעם אחת את המילה יצירת מקומות עבודה". שטייניץ הוסיף כי "התפקיד של ממשלות בכל העולם הוא קודם כל להגן על הכלכלה ועל מקומות העבודה".

שטייניץ בוועידה, צילום: אוראל כהן שטייניץ בוועידה | צילום: אוראל כהן שטייניץ בוועידה, צילום: אוראל כהן

בשל הפרעות רבות מהקהל אמר שטייניץ כי "השיטות של יחימוביץ' להשאיר בקהל אנשים שיפריעו לא ישנו. צמיחה אינה באה מעצמה, במיוחד בתקופה שהעולם המפותח חווה צמיחה שלילית, לפני שמדברים איך לחלק את העוגה ומסיתים סקטור אחד בסקטור אחר ומבטיחים 140 מיליארד שקל בהבטחות בחירות, קודם כל מנהיגות אחראית מדברת על אפיית העוגה, וזו השאלה המרכזית בכל העולם".

שטייניץ הראה כי בישראל ישנה צמיחה בארבע השנים האחרונות, דבר המראה לדבריו על הצלחת המדיניות הכלכלית של הממשלה. "מ-2010, השנה השנייה לממשלת נתניהו הנוכחית, ישראל היא מקום ראשון בצמיחה הכלכלית בכל מדינות העולם המפותח. 5% ב-2010, 4.6% ב-2011 וב-2012 האטה ל-3.3%, וגם זה מקום ראשון בכל 40 מדינות המערב המפותח. לפי התחזיות, רק אם נמשיך את המדיניות שהובילה אותנו בארבע השנים האחרונות, אם נשמור על אחריות כלכלית, אז נצמח גם בשיעור של 3.5% ובנק ישראל אף מדבר על כמעט 4%. רק אם ננהג נכון, לא כמו כמה ממנהיגי המפלגות האחרות, נמשיך לצמוח".

שטייניץ הוסיף עוד כי "באירופה האבטלה גדלה לכדי קטסטרופה חברתית וכלכלית, ובישראל האבטלה יורדת. אני מציע לכל בר דעת לנסוע לספרד, אנגליה, צרפת או איטליה, ולראות מה זה כאשר יש 26% אבטלה ושבקרב צעירים שגומרים אוניברסיטה או תיכון מגיעה ל-60%. כמעט בכל אירופה קשה למצוא עבודה. בישראל, במדיניות כלכלית נבונה ונכונה, השגנו ירידה בשיעור האבטלה. איך השגנו את זה? זה בא מעצמו? אנחנו התמקדנו בשמירה על הנתונים המקרו-כלכליים ובעידוד השקעות שגדלו בעשרות אחוזים".

שטייניץ התייחס גם לנתוני העוני הגדולים בישראל,  המדינה המערבית עם פערי השכר הגדולים ביותר מלבד ארה"ב, ואמר כי "נכון שהפערים בישראל גדולים מאוד, אבל מ-2010 הפערים בישראל מראים את תחילתה של מגמת ירידה. הפער גבוה מדי ללא ספק אך במגמת צמצום".

שר האוצר התייחס גם לקיצוץ התקציבי הצפוי והסביר כי "אנחנו נצטרך לקצץ בתוספת התקציב לשנה הבאה כ-14 מיליארד שקל. זה לא תקציב מוקטן אלא תקציב שיגדל, אבל הוא לא יגדל ב-29 מיליארד שקל אלא ב-15 מיליארד שקל. לדבר הזה אין כמעט קשר לשאלת מצב המשק, שכן גם אם ההכנסות ממסים היו גדולות פתאום ב-100 מיליארד שקל, עדיין היינו צריכים לקצץ בשל מגבלת ההוצאה בתקציב".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
כייף לחיות במציאות משלי
מזל ששר האוצר חי בכוכב שלו. שם לא שומעים על פיטורי עובדים וצמיחת האבטלה, שם לא שומעים את קולות הכלכלה הצוללת, שם לא שומעים על מאות אלפי מקומות עבודה חדשים במשרה חלקית ובשכר מינימום, שם אפשר להפריח סיסמאות על צמיחה ושגשוג. נשמח אם תמשיכו לאפות עוגות ותרפו את אחיזתכם מהכלכלה. הגיע הזמן לכלכלה אחרת.
יובל המבולבל  |  25.12.12
4.
העלת מסים
קודם כול יש להילחם בתופעה של העלמות מסים מעבודה , בשנים האחרונות פרשו אנשים ויצאו לפנסיה מוקדמת והם עובדים בעבודה נוספת לא מבצעים תאום מס כך שהם משלמים פחות מס הכנסה על הכנסה מעבודה , המוסד היחידי שבו יודעים על כול אזרח ואזרח על תעסוקה הוא הביטוח הלאומי אך משום מה הביטוח הלאומי לא משטף פעולה עם מס הכנסה .
שרנסקי , ת"א  |  25.12.12
3.
לא קראת טוב!!! יש סעיפים לחוק עידוד השקעות הון
שמאפשר לאנשים מסוימים במשק (שממש במקרה הם טייקונים ומונופולים) לשלם 0% מס ולבל הלוואות מהמדינה ב- 0% ריבית כאשר רק הסכומים מהמסים שהם חייבים ללא כל הסעיפים המקלים מהווים כ- 100 מיליארד שקל, תוסיף לזה גם את כל השאר כולל כל מיני הגבלים עסקיים שמונעים כניסת מתחרים לשוק והגעת לסכום שמתקרה יותר ל- 180 מיליארד שקל!! שלי לא אומרת לקחת מהעשירים היא פשוט אומרת לא לתת להם הקלות וסבסודים!!! כי הרי אין שום סיבה בעל עסק ישלם מס והמונופול או הטייקון לא ישלם!!
ירון , הרצליה  |  25.12.12
לכל התגובות