אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

עמוס ידלין: "הסנקציות משפיעות על איראן"

ראש אמ"ן לשעבר בוועידת "תחזיות 2013" של "כלכליסט": "אני לא מסכים שנכשלו כל האסטרטגיות נגד איראן ונשארה רק האופציה הצבאית. כשאני שואל את עצמי על מלחמה בשנה הבאה אני אומר שההרתעה הישראלית חזקה"

25.12.2012, 11:06 | הדר קנה

"אנחנו כישראלים היינו רוצים שהאיראנים יבטלו את כל תוכנית הגרעין וגם ישירו את 'התיקווה'. זה לא הולך לקרות. יש להם עמדת כוח בדיון. אבל הסנקציות בפעם הראשונה כן משפיעות עליהם", כך אמר אלוף (מיל') עמוס ידלין, ראש מכון INSS למחקרי ביטחון לאומי, אוניברסיטת תל אביב בוועידת "תחזיות 2013" של "כלכליסט". 

קראו עוד בכלכליסט

 ידלין הסביר את הקשר בין כלכלה לביטחון: "אני רוצה להגיד לכם את הדבר שאתם יודעים אבל הדחקתם: הקשר בין כלכלה לביטחון הוא חד חד ערכי. אותו בור של 15 מיליארד שקל יכול להפוך לבור של 30 מיליארד שקל - זה קשר הדוק".

עמוס ידלין, צילום: אוראל כהן עמוס ידלין | צילום: אוראל כהן עמוס ידלין, צילום: אוראל כהן

ידלין המשיך, "דיברנו הבוקר כאילו איראן לא קיימת. כאילו הנושא המאוד חשוב של סוריה אינו קיים. כאילו חיזבאללה לא ממשיך ומתחמש. מצרים עמדה במבחן עמוד ענן. אבל לא מחויב שזה ימשיך ב-2013. אנחנו הישראלים נוטים להיות באחד משני המצבים - אופוריה או פאניקה, לפעמים נראה לי שזה סוג של הדחקה וזה מאד בעייתי".

ידלין העריך שהסיכוי למלחמה נוספת בשנה הבאה הוא נמוך, אך לא אפסי: "כראש אמן אתה צריך לתת את התחזית לשנה הבאה. אם הייתי צריך לעמוד היום בפני הממשלה: כשאני מסתכל על 2013 אפשר להגיד שהסיכוי למלחמה נמוך. ראש אמ"ן אמור לראות את האדום - כשאני שואל את עצמי על מלחמה בשנה הבאה אני אומר שההרתעה הישראלית חזקה. הסיכוי שהאויבים סביבנו ינקטו במהלך צבאי הוא לא גבוה. אך עם זאת הסיכוי למלחמה אינו נמוך".

ידלין הסביר כי האיומים של ראש הממשלה בנוגע להתחמשות איראן אינם מדויקים: "אמרו לנו שיש לטפל בנושא התוכנית הגרעינית באיראן. אני לא מסכים שנכשלו כל האסטרטגיות נגד איראן ונשארה רק האופציה הצבאית ואנחנו בצומת בין שתי בחירות אסטרטגיות קשות - בין איראן עם פצצה גרענית לבין לתקוף אותה.

"אנחנו שמענו מהמנהיגים שיש קו אדום שנקרא איזור החסינות ושנגיע אליו נצטרך לפעול. אני חושב שאיראן גרעינית מסוכנת לביטחונה של ישראל אבל לא הסכמתי שאנחנו כבר בצומת הזו. חשבתי שיש עוד זמן למו"מ, לסנקציות שרק הוטלו ב-2012 בפעם הראשונה. חשבתי שאי אפשר לצאת להתקפה לפני שממצים את האופציות האחרות. למרות שהסבירו לנו שצריך לתקוף ראו איזה פלא פתאום נהיה שקט. אבל מי שהשתתק בסתיו בנוגע לאיראן ישוב אליו באביב".

ידלין הסביר כי אסור להתנגד למו"מ עם איראן: "לכם כאנשי עסקים זה חשוב - אני מעריך שאובמה ישים לאיראן הצעה על השולחן - מו"מ במגמה להגיע להסכם. אנחנו כישראלים לא צריכים להתנגד באופן אוטומטי להסכם. אנחנו כישראלים היינו רוצים שהאיראנים יבטלו את כל תוכנית הגרעין וגם ישירו את התיקווה. זה לא הולך לקרות. יש להם עמדת כוח בדיון. אבל הסנקציות בפעם הראשונה כן משפיעות עליהם.

"אני מציע את המדד הבא: אתם (האיראנים) אומרים שהחומר הזה הוא לתעשיית הגרעין האזרחי- בבקשה תוציאו אותו מחוץ לאיראן כדי שישמש לדלק גרעיני שאי אפשר להפכו לפצצה. ואז השעון של הפצצה יילך אחורה שנתיים. ואז זה יזיז את הבעיה. האמריקאים פועלים בצורה שמביאה להישגים אסטרטגיים".

ידלין השווה אסטרטגיה זו לאסטרטגיה מול הפלסטינים: "אני ממליץ שנעשה משהו דומה מאוד בבעיה הפלסטינית. יש לנו בעיה עם השכנים שלנו. הם לא רוצים ללכת לשלום כרגע. לכן ישראל צריכה לקחת את גורלה בידיה ולא בתלות שהפלסטינים יסכימו. הייתי ממליץ על ההצעה ששם קלינטון על השולחן, הם לא יסכימו אבל זה יחזיר לנו את הלגיטימציה שאיבדנו. אנחנו צריכים ליצור מדינה יהודית דמוקרטית - בגבולות שהצבנו לעצמנו. אחרת נאבד את העולם.

ידלין סיים בנימה אופטימית ואמר: "אני שייך לאלה שלמרות שהם מאוד מנוסים - אני עם 40 שנה ניסיון ואני עדיין שייך לאופטימים - אני חושב שיש לנו יתרונות. אם נפסיק להגיד כמה רע. אפשר לקחת את המדינה לעוצמה כלכלית ויתרון מוסרי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות