אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

יוסי בכר: "המשק גולש להאטה"

יו"ר בנק דיסקונט בוועידת "תחזיות 2013" של "כלכליסט": "הממשלה שתיבחר תידרש לנושא שינוי סדר העדיפויות הלאומי, אבל אין אופציה לפתוח את המסגרת התקציבית"

25.12.2012, 11:52 | שניר הנדלר

"הסיכונים ברורים וידועים אם כי כל אחד מעריך בצורה אחרת את השלכותיהם: המשק גולש להאטה. זה ניכר בעובדה שההכנסות ממסים יורדות והדרישות התקציביות עולות", כך אמר ד"ר יוסי בכר, יו"ר בנק דיסקונט, בוועידת "תחזיות 2013" של "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

"ההליכה לבחירות לא פתרה את הבעיות אלא דחתה אותם. הבעיות האלה יהיו לפתחה של הממשלה. אני מסכים ואומר שכל הנושא של הפערים החברתיים וכל הקשור לבעיות שהועלו במחאה החברתית לא נעלמו. זה יחזור, זה חלק מהאתגרים שהממשלה החדשה תצטרך להתמודד איתה. במילים אחרות, מדברים על שינוי סדרי העדיפויות הלאומיים.

ד"ר יוסי בכר, צילום: אוראל כהן ד"ר יוסי בכר | צילום: אוראל כהן ד"ר יוסי בכר, צילום: אוראל כהן

"נוסף על הקשיים בשמירה על מסגרת התקציבית יש גם האטה בשווקי היצוא. תוסיפו לזה עוד הרבה דברים אחרים וכמעט שאני מתקשה למצוא וקטור אחד שפועל בכיוון החיובי. אבל אנחנו מתרכזים בעיקר ברע אבל יש גם דברים טובים.

"אבל אין לי ספק שהעולם משתנה. כללי המשחק משתנים ולתוך העולם הזה כולנו צריכים להתאים את עצמנו. עם כל זה, לטעמי יש נקודות אור ואני מאמין שיש לא מעט סיבה לאופטימיות. נתחיל בראיה המאקרו כלכלית: אנחנו יודעים לבקר את המששלה ומשרד האוצר אבל לפחות בעשור האחרון אנחנו אחראיים. ברמת ניהול המשק הלאומית אנחנו אחראיים. הויכוח הציבורי במדינת ישראל הוא האם הגירעון בתקציב יהיה 3% או 3.5% על זה הולכים לבחירות? אבל זה הויכוח ועל זה השיח הציבורי.

"הממשלה תדרש לנושא שינוי סדר העדיפויות הלאומי אבל בכל הקשור למסגרת התקציבית אין אופציה של לפתוח את המסגרת". סיבה נוספת לאופטימיות לדבריו של בכר היא העובדה "שהמערכת הפיננסית יציבה. יש שיגידו שזה בגלל רגולציה, בכל אופן, מזלנו שעברנו את אותם המשברים לפני שהגיעו למדינות אחרות בעולם".

בהקשר למערכת הבנקאית אמר בכר כי המערכת "מפוכחת, יציבה, נזילה יש לה מקורות אשראי, מתפקדת כראוי אבל בתוך כל זה המערכת מתפקדת טוב. גם במערכת העסקית אנחנו מתאימים את עצמנו. יש תהליך של התמקדות והתייעלות ובחינה פנימה. זה מתבטא במקומות מסויימים בקיצוצים ובהתייעלויות. אבל בסך הכל, היכולת שלנו כישראלים להתאים עצמנו למצבים משתנים זה קלף מנצח בעולם של אי ודאות כל כך גדולה.

"אני מוכרך להגיד שגם אצלנו בדיסקונט אנחנו מסתכלים לעולם החדש כמעט בכל דיון. אנחנו מדברים על שינוי נושא המשחק ויש התאמה לכללי המשחק החדשים, מבינים את גבולות הגזרה הרגולטוריים וכללי החברה החדשים".

לדברי בכר, כללי המשחק האחרים באים לידי ביטוי. "בהתנהלות הארגונית ובהתנהלות העסקית. אנחנו משפרים את ההתייחסות ללקוח, דואגים למחויבות חברתית ועד נושאים מוסריים כמו מעורבות חברתית, חינוך פיננסי והתאמת סל המוצרים לדרישות השוק. כל הדברים האלה הם מערכת של כללי משחק אחרים".

בכר סיכם ואמר "אני נוטה לאופטימיות זהירה ואני חושב שאין ספק שתנאי המשק יהיה קשים ומאתגרים בשנה הבאה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות