אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים במצרים לפני קריסה? מורסי הורה על הגבלת הוצאת המט"ח מהמדינה צילום: בלומברג

הבנקים במצרים לפני קריסה? מורסי הורה על הגבלת הוצאת המט"ח מהמדינה

על רקע חששות המשקיעים ממצב הבנקים חתם נשיא מצרים על צו האוסר על הוצאת יותר מ-10,000 דולר מהמדינה; בינתיים, הלירה המצרית מתרסקת

25.12.2012, 23:01 | דורון פסקין
נשיא מצרים מוחמד מורסי חתם בימים האחרונים על צו חדש שלפיו הסכום שכל נוסע רשאי להוציא מהמדינה לא יעלה על 10,000 דולר, כך דיווחו היום (ג') עיתוני מצרים, זאת על רקע אי היציבות הפוליטית במדינה. עם זאת, מקור בשדה התעופה הבינלאומי של קהיר דיווח כי ההוראה החדשה לא התקבלה, וכי לפחות נוסע אחד עזב כשבידיו 50 אלף דולר.

קראו עוד בכלכליסט

ההוראה החדשה של מורסי ניתנה על רקע ידיעות על החששות של המשקיעים לגבי הפיקדונות במערכת הבנקאית המצרית, הנמצאת לכאורה לקראת התמוטטות. הבנק המרכזי בקהיר פרסם אמש הודעה מיוחדת ובה הדגיש כי הוא נוקט בכל האמצעים כדי להבטיח את הפיקדונות, והאיץ בקהל הלקוחות לא ללכת שבי אחר "השמועות".

החששות הללו מלובים על ידי עלייה מתמדת של שער הדולר מול הלירה המצרית, בעיקר בעקבות הורדת הדירוג של המדינה על ידי S&P מדרגת B ל-(B-) היום התקרבה הלירה לרמת השפל שנרשמה לפני ארבע שנים, זאת לאחר שאיבדה 0.1% לרמה של 6.1785 לירות לדולר. הלירה איבדה 1.3% בנובמבר ו-2.4% מאז ראשית השנה.

המומחה הכלכלי אחמד נג'אר אמר אמש בתוכנית טלוויזיה כי מאז המהפכה בתחילת 2011 איבדה מצרים כ-34 מיליארד דולר בעתודות המט"ח שלה. הוא האשים את הממשלה בחלק גדול ממה שהגדיר ככישלון. דברים דומים השמיע הכלכלן הבכיר פחרי פיקי. הוא טען כי מצרים חייבת קודם כל לפטר את ראש הממשלה הנוכחי הישאם קנדיל ולמנות תחתיו לתפקיד אישיות עם רקע כלכלי. פיקי הוסיף כי למצרים אין תחליף להלוואה מקרן המטבע הבינלאומית, והוסיף כי הבטחת הממשלה לקדם חוקים בנושא המימון האיסלאמי לא יביאו לתועלת ממשית במסגרת המאמצים להציל את המשק המצרי מקריסה.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות