אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיויד גילה: "חקירת תנובה לא הסתיימה. החשדות נגדה חמורים יותר מאי מסירת מסמכים" צילום: אוראל כהן

דיויד גילה: "חקירת תנובה לא הסתיימה. החשדות נגדה חמורים יותר מאי מסירת מסמכים"

הממונה על ההגבלים אמר בוועידת תחזיות 2013, כי המחאה החברתי עברה לרשות ההגבלים העסקיים. "זה לא מוחשי לעין כמו הפגנות ואוהלים, אבל זה קורה - ולפעמים זה לוקח חודשים - בתוך חדרי החקירות ובין כותלי בית המשפט", אמר גילה

25.12.2012, 12:17 | הדר קנה

הממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה יצא נגד יוקר המחייה בישראל והגופים השונים שאינם תחרותיים מספיק כמו שוק המזון, שוק הקניונים, שוק המלונות ואף שוק הגז הטבעי. גילה דיבר בוועידת תחזיות 2013 של "כלכליסט". 

קראו עוד בכלכליסט

גילה תקף חזיתית את חברת תנובה נגדה ניהלה הרשות שתי חקירות ואמר: "לא נסתם הגולל בטענות שלנו נגד תנובה. אסור להתבלבל, יש שתי פרשות: יש את תיק תנובה הגדול - שם יש חשדות להפרות מהותיות יותר של החוק מאשר אי מסירת מסמכים. יש שם חשדות להפרות שאם יתבררו כנכונים הן הפרות מהותיות שפוגעות בצורה משמעותית בצרכן.

  

דיויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים בוועידת תחזיות 2013, צילום: אוראל כהן דיויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים בוועידת תחזיות 2013 | צילום: אוראל כהן דיויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים בוועידת תחזיות 2013, צילום: אוראל כהן

"בנוסף יש את התיק הקטן שהוא פחות משמעותי בו מדובר על כך שתנובה לא נתנה לנו את כל המסמכים שרצינו ממנה (פרשה שהסתיימה לאחרונה בפשרה בה הוטל עליה קנס של 3 מילון שקל - ה.ק), אבל מצאנו שאי מסירת המסמכים לא הייתה בכוונה. המשמעות עכשיו היא שחברות יודעות שאם לא ימסרו את המידע שאנחנו מבקשים גם בלי כוונה, הם יצטרכו לשלם".

גילה דיבר עלהמחאה החברתית וכיצד השפיעה על המדיניות של הרשות להגבלים: "לפני שנה וחצי הייתה מחאה חברתית שחידדה את הצורך במלחמה ביוקר המחייה. הוא יכול להיגרם מכמה דברים: המצב בשווקים העולמיים וגם התחרות. אנחנו רואים שככלל שיש יותר מתחרים בענף המחיר יורד. רואים זאת בשוק הסלולר.

"התפקיד שלנו הוא לדאוג לכך שיהיו כמה שיותר מתחרים כדי שהמחירים ירדו. זו הדרך העיקרית להילחם ביוקר המחייה. זו הסיבה שעצרנו 17 מקרים בהם חברה ניסתה לבלוע חברה מתחרה או לשתף איתו פעולה בצורה העלתה חששות. כמו כן, הגשנו 7 כתבי אישום וחקרנו 197 נחקרים.

"אני קורא בזמן האחרון שהמחאה החברתית, לדעת חלק מהציבור לא השיגה לגמרי את מטרתה. אני רוצה להגיד כאן שהמאבק נמשך במסדרונות של ההגבלים העסקיים. זה לא מוחשי לעין כמו הפגנות ואוהלים, אבל זה קורה ולפעמים זה לוקח חודשים - בתוך חדרי החקירות ובין כותלי בית המשפט. הוא חי ונושם ובועט ואנחנו עושים מאמצים להיאבק בו בכלים המקצועיים שלנו".

לדברי גילה הרשות תגביר בקרוב את האכיפה: "לאחרונה קיבלנו את הכלי של עיצומים כספיים- הוא מתאים לקבוע תג מחיר לעבירה והוא מהיר ומרתיע".

הגילה ציין כי "חשוב שיהיה שיתופי פעולה בין הצרכנים לרשות במלחמה ביוקר - הצרכנים צריכים להשוות מחירים ולהחרים מוצרים יקרים מידי. אנחנו עושים הכל כדי שתהיה תחרות. הבעיות בשוק המזון לא נובעות רק מהספקים. יש שם בעיות שהם דוחפים ספקים קטנים או גובים מחיר מופרז על המוצר. אבל יש גם בעיות בתחום הרשתות - האזורים בהם פועלים לפעמים ריכוזי מידי ולפעמים הם מחלקות את השלל עם הספקים על חשבון הצרכן, אני רואה זאת בחומרה ולא נהסס להתערב בכך".

הממונה מנה את השיגי הרשות: "נאבקנו בשוק המזון - נגד קרטל המאפיות ובשופסל וגם בשוק הקניונים - מיזוג של עזראלי או במיזוג במלונות - בין פתאל וישרוטל. בגז הטבעי - אנחנו נלחמים להגביר פיקוח על תמר. ככל שמחירו של הגז הטבעי יורד כך יירד גם מחירי החשמל. בשוק האשראי עצרנו את המיזוג של ד"ש ומיטב. בשוק הבנקאות התערבנו בצורת הורדת העמלות לכרטיסי אשראי ומניעה שישראכרד תגבה עמלות מהמתחרים שלה". 

גילה סיים את דבריו בקריאה לממשלה: "חוק המזון עומד על שולחן הממשלה. כמו שהכנסת דאגה בצורה ראויה לבעיה של ערוץ 10 אני הייתי ממליץ לחוקק את חוק המזון לפני הבחירות כדי לפתור בשוק זה בעיות משמעותית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אולי פעם נראה תגובה עצמאית
מגיב 2 - אתה מגיש חשבון שכ"ט ללקוח שלך על תגובה כזאת? למעט דיבורים מנופחים, יש לך נתונים להוכיח את מה שאתה אומר? דווקא פרופ' גילה, שאחרי התפקיד בתור ממונה יכול לחזור לתפקידו הנח ואין לו מה להפסיד, עדיף על הרבה אחרים. אז תחסוך לנו את התגובות שלך בשם הלקוח, ותתחיל לחשוב על כולם, במקום על הקידום המקצועי שלך.
מבין בתחום , תל אביב  |  25.12.12
3.
עד שלא תהיה תחרות בבנקים זה הכל שטויות
קוטג' לא קוטג', זה הכל קוסמטי. עד שלא תהיה תחרות בשוק הבנקים, ושהם ילחמו עלינו בתור לקוחות שום דבר לא ישתנה פה. ותחרות הכוונה לא למי יבזבז הכי הרבה כסף על סלבריטאים בקמפיין פרסומי, אלא לתחרות ממשית של עמלות והקצאה של הלוואות גם לא לטייקונים, אלא "סתם" עסקים קטנים שהולכים ונכחדים פה.
אביחי , חולון  |  25.12.12
2.
רשות ההגבלים העסקיים איבדה את הכיוון
17 התנגדויות למיזוגים, והוא מתגאה בזה? הייתי מתבייש במקומו. רובן התנגדויות מופרכות, שפגעות ביכולת לעשות עסקים בישראל, ואין להן דבר עם פגיעה בתחרות. הציבור רק מפסיד מכך. אבוי לממונה שמתגאה במספר הנחקרים שהרשות חקרה. כאשר מספר הנחקרים הופך לסטטיסטיקה להתגאות בה, בהכרח נפתח הפתח לחקירות שאינן מחויבות המציאות, ולתחושות של נחקרים (כנראה בצדק) שלידתה של החקירה בעוול. כשגילה מונה סיפרו לנו שמדובר בפרופסור מומחה. אחרי שנה בתפקיד אפשר לומר בביטחון - מומחה לפופוליזם, לא יותר מזה.
עו"ד בתחום  |  25.12.12
לכל התגובות