אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרה פשרה שתחריג את עורכי הדין מ"חוק ההלשנה"

בלעדי לכלכליסט

אושרה פשרה שתחריג את עורכי הדין מ"חוק ההלשנה"

הלשכה אישרה כלל אתי כתחליף לחוק, בתיאום עם הרשות להלבנת הון

26.12.2012, 06:54 | משה גורלי

הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין אישר אתמול פה אחד את המתווה להוצאת עורכי הדין מ"חוק ההלשנה", המחייב נותני שירות כבנקאים, יועצי מס ורואי חשבון לדווח על לקוחותיהם. במקום חוק, יתווסף לכללי האתיקה של הלשכה כלל שיבטיח את האיזון בין חיסיון הלקוחות לבין הסכנה שתחת החיסיון הזה יסייע עורך הדין ללקוח לבצע עבירות הלבנת הון. המתווה שהוצג גובש בהסכמה בין צוות הלשכה, בראשות עוה"ד דוד ליבאי ושריג דמארי, לרשות להלבנת הון.

הצוות שמונה בידי ראש הלשכה עו"ד דורון ברזילי, יצא לפני שנה למאבק חורמה במסגרתו הוצגה עמדה חד־משמעית כי לא ניתן להסכים להצעת החוק בכל הנוגע להטלת חובות דיווח על עורכי הדין, שכן מדובר בחובות הנוגדות את אושיות המקצוע, ובכלל זה החיסיון והסודיות שבין עורך הדין ללקוח. "לשמחתנו הרבה", נאמר במסמך ההסכמה שהוצג אתמול, "השתנתה עמדת ראש הרשות לאיסור הלבנת הון והוא הסיר את התנגדותו הנחרצת להחרגת ציבור עורכי הדין מחובות הדיווח כהגדרתם בהצעת התיקון, בתמורה להתחייבותנו לקידום כלל אתי בעניין.

ראש הלשכה, דורון ברזילי. "לבו של המקצוע", צילום: עמית מגל ראש הלשכה, דורון ברזילי. "לבו של המקצוע" | צילום: עמית מגל ראש הלשכה, דורון ברזילי. "לבו של המקצוע", צילום: עמית מגל

 

"שינוי דרמטי"

במסמך נכתב עוד, כי "שינוי דרמטי זה אפשר את הדרך להגעה למתווה מוסכם". הכלל המוצע מתואר כך: "במקרה בו התעורר חשד אצל עו"ד בדבר חוקיות מקור הכספים הרלבנטית לביצוע הפעולה שהתבקשה, יהא חייב לברר את החשד מול הלקוח באופן סביר. במקרה בו מדובר בידיעה של עורך הדין, ולא רק חשד, אזי ביצוע הפעולה שהתבקשה על ידי עורך הדין נחשב לפי המצב כיום כעבירה על החוק". עוד נכתב, כי "במקרה בו סירב הלקוח לשתף פעולה עם דרישת בירור סבירה, והתקיים יסוד סביר לחשד בנוגע לחוקיות מקור הכספים, יידרש עורך הדין לסרב לבצע את הפעולה. מקום בו סירב עורך הדין לבצע את הפעולה בנסיבות הנדונות, יהא פטור מאחריות כלשהי בגין סירובו".

התוצאה היא שעל עורך הדין לא יוטלו כלל חובות דיווח אלא חובות זיהוי בלבד, שיצומצמו ויוגדרו. בנוסף, סמכות הפיקוח של הרשות לא תכלול סמכות כניסה של מפקחים למשרדי עו"ד לצורך ביקורת שוטפת, אלא רק כאשר מתעורר חשד להפרת החוק.

"התקדמות משמעותית"

ראש הלשכה, עו״ד דורון ברזילי, מסר כי "הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין אישר את המתווה הנכון והראוי להתמודדות עם הכוונה להחיל על חבריה חובות דיווח על לקוחותיהם. מדובר בהתקדמות משמעותית ואני תקווה כי בסופו של דבר נגיע להבנות סופיות עם הרשות לאיסור הלבנת הון, וכי ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת תאשר את המתווה המוסכם. מובן כי הלשכה בראשותי לא תסכים להטלת חובות דיווח מסוג זה במסגרת חוק איסור הלבנת הון, דבר אשר פוגע בלב לבו של המקצוע והוא הזכות לחיסיון. הלשכה תמשיך להיאבק ולהילחם על זכויות חבריה למען הציבור כולו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות