אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכסוך בין בעלי השליטה עלול לפוצץ ההסדר בפולאר

בלעדי לכלכליסט

סכסוך בין בעלי השליטה עלול לפוצץ ההסדר בפולאר

אבי רויכמן ואריה עובדיה, המחזיקים ב־33% מפולאר, טוענים כי לקרן אוריגו, שהעמידה הלוואה לחברה, יש אינטרס לחזק את שליטתו של זיל פלדמן, כדי להמשיך לקבל חלק מרווחיה

26.12.2012, 06:52 | אסף גילעם

הסכסוך בין בעלי השליטה בפולאר השקעותמאיים לפוצץ את הסדר החוב בדקה ה־90. אתמול הודיעה פולאר כי קרן המנוף אוריגו, הודיעה כי תעמיד את חובה של פולאר כלפיה לפירעון מיידי, אם זו לא תעביר לה תשלום בהיקף של 6.9 מיליון שקל. זאת, בתגובה להודעתה של פולאר יומיים קודם לכן כי תשהה את התשלום לאוריגו עד לבירור החלטת מחזיקי האג"ח בקשר להסדר.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי בימים האחרונים מנהלים חלק מבעלי השליטה התכתבויות עם דירקטוריון פולאר ועם קרן אוריגו, תוך הטחת האשמות על דרך גיבושו של ההסדר החוב ועל פרטים ממתווה ההסדר שהוסתרו לכאורה מהדירקטוריון.

חובה של פולאר השקעות למחזיקי סדרת האג"ח היחידה שהנפיקה עומד על כ־107 מיליון שקל, ללא ביטחונות. לעומתם, קרן המנוף אוריגו, לה חייבת פולאר כ־65 מיליון שקל, נהנית משעבוד על מרבית נכסי החברה - שלפי הערכות שמרניות מספקים לה יחס בטוחה של לפחות פי שלוש מהחוב. בנוסף זכאית אוריגו לתשלום דמי ניהול מפולאר.

המו"מ על הסדר החוב החל בדצמבר 2011, ולאחר משברים ודחיות הגיעו הצדדים למתווה עקרוני שהיה מוסכם הן על בעלי האג"ח ועל אוריגו. לפי המתווה המוצע לתיקון שטר הנאמנות היו אמורים לעבור חלק מהבטחונות של אוריגו לטובת מחזיקי האג"ח, יחד עם הסכמות על מימושים שונים של נכסים המשועבדים לאוריגו שהתמורה מהם תתחלק בין אוריגו למחזיקים.

אריה עובדיה. חילופי האשמות, צילום: עמית שעל אריה עובדיה. חילופי האשמות | צילום: עמית שעל אריה עובדיה. חילופי האשמות, צילום: עמית שעל

פולאר השקעות נשלטת על ידי איש העסקים האמריקאי זיל פלדמן (40%) ודסטיני גלובל של אבי רויכמן ואריה עובדיה (33%). בחודשים האחרונים נתגלעו מחלוקות בין הצדדים, שהגיעו לשיא עם התפטרות רויכמן ועובדיה מהדירקטוריון, לאחר שפלדמן מנע מהם לקבל ביטוח דירקטורים במכתב התפטרותו אף העלה עובדיה את הטענה כי "החברה מעורבת בעסקאות בעלי שליטה אשר בעל השליטה (פלדמן – א"ג) זכאי לרווחים מכוחן, ואשר בוצעו ללא אישור האסיפה הכללית או חוות דעת משפטית".

בעלי השליטה לא הסתפקו בהטחת ביקורת האחד בשני והחלו להטיח האשמות גם בנושים. במכתב שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי רויכמן ועובדיה טוענים כי נכון ליום ראשון השבוע, דירקטוריון והנהלת פולאר לא ראו את ההסדר המלא המתגבש בין החברה לבין נושיה.

עו"ד עופר פירט שמייצג את דסטיני גלובל שלח מכתבים לאוריגו, בהם טען כי עיקר חמתם של רויכמן ועובדיה היא על העובדה שבמסגרת אישור ההסדר דרשה אוריגו שפולאר תוותר על תביעות וטענות כלפי פלדמן. לטענתם, אוריגו מעוניינת להעניק פטור לפלדמן, שמוערך על ידיהם ב"מיליוני דולרים" כדי שבתמורה פלדמן "יתפנה בשקט להשיא את רווחיה של אוריגו שתזכה גם להחזר ההלוואה והריביות הכבדות וגם לבונוס השמן מחלקה ברווחי הפרויקטים של החברה". לדברי עו"ד פירט, "אוריגו מהלכת אימים על כל המעז לעמוד על זכויותיו לבקש את מלוא המידע על ההסדר".

בשיחה עם "כלכליסט" הסביר פירט כי "אתמול שמענו שהם אלה שדורשים ויתור של החברה כלפי בעל השליטה. ביקשו מאיתנו לתת הסכמה להשתתף בהנפקת זכויות, מבלי שנבין מה ההסכם ומה הנספחים לו. לזה אנחנו לא מוכנים". לשאלה האם החברה הולכת לפירוק, אמר עו"ד פירט כי "אנחנו לא בטוחים שככה יגמר הדבר הזה, זה בהחלט יכול לקרות. אנחנו מוכנים להסדר, אבל לא מבין למה בהסדר כזה פלדמן צריך לקבל פטור מתביעות. יש לו חוב כלפי החברה, והוא לא פרע אותו".

אורי שני, מנכ"ל פולאר טען כי "זה זמן ארוך מתנהל מו"מ מיגע בין הנושים לחברה. בסך הכל ההסדר שהתגבש ושעקרונותיו פורסמו, ואיתו צריך ללכת לבית המשפט. דירקטוריון החברה, שאמור לאשר את ההסדר, רצה בצדק לדון בכמה דברים וניסה לשנות מספר דברים במתווה – ללא הצלחה, בעקבות סירוב מחזיקי האג"ח ואוריגו.

"כפי הנראה הדירקטוריון יאשר את ההסדר", מעריך שני. "זה הסכם לא פשוט לחברה, הדירקטוריון צריך לדון מה עדיף לחברה – פירוק או הסדר. אני מעריך שהאינטרס של כל הצדדים הוא ללכת להסדר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות