אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעלות: ירידה של 16% בגיוס הון באמצעות אג"ח ב-2012 צילום: שאטרסטוק

מעלות: ירידה של 16% בגיוס הון באמצעות אג"ח ב-2012

הסתכם ב-32 מיליארד שקל בלבד. מעלות: "מספר פעולות הדירוג השליליות הגבוה ביותר היה בקרב חברות האחזקה. הבנקים, חברות התשתיות והנדל"ן המניב בלטו ביציבות באיכות האשראי"

26.12.2012, 10:12 | שי סלינס

גיוס ההון באמצעות אג"ח הסתכם ב-2012 ב-32 מיליארד שקל, בהשוואה ל-38 מיליארד שקל ב-2011 - ירידה של 16%, וזאת לאחר ירידה של כ-5% בשנה הקודמת. כך עולה מסיכום הפעילות בשוק האג"ח לשנת 2012, שהוכן על ידי חברת דירוג האשראי S&P מעלות.

קראו עוד בכלכליסט

היקף ההנפקות של החברות מסקטור המסחר והשירותים הסתכם ב-2.5 מיליארד שקל ב-2012 - ירידה של 80% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. "הירידה החדה נבעה בעיקר מהיעדר הנפקות של חברות תקשורת אשר התמודדו השנה, בין היתר, עם שינויים רגולטוריים והשלכות המחאה החברתית", נימקו במעלות.

לדברי רונית הראל בן-זאב, מנכ"לית מעלות, "ההאטה הכלכלית בשוק המקומי, בשילוב עם השפעת המשבר הגלובאלי, פעולות המחאה, התגברות הרגולציה, והעלייה במחירי האנרגיה, השפיעו לשלילה על רווחיות התאגידים והיקשו על גיוס האשראי בשנה זו".

עוד עולה מהסקירה כי מספר הורדות הדירוג ושיעור החברות בעלות תחזית דירוג שלילית עלה השנה לעומת 2011. מספר פעולות הדירוג השליליות הגבוה ביותר היה בקרב חברות האחזקה. גם בסקטור הקמעונאות נרשמה בחלק מהחברות הרעה באיכות האשראי, שבאה לידי ביטוי בפעולות דירוג שליליות. הבנקים, חברות בתחום התשתיות וחברות הנדל"ן המניב בלטו ביציבות באיכות האשראי.

במבט ל-2013 מציינים במעלות כי "אנו צופים כי המגמה של הנפקת אגרות חוב מגובות בשעבוד על נכסים ומתן ביטחונות תתרחב במקביל לגידול בהנפקת סדרות חדשות העומדות בכללי חודק. אנו סבורים כי קיומם של מנגנוני ביטחון, כגון שיעבוד על נכסים, עתידים לשפר את מעמדם של המשקיעים באגרות החוב במקרה של חדלות פירעון ולהקנות להם שיעורי השבת חוב גבוהים באופן משמעותי, ביחס לשיעורי השבת החוב באגרות חוב שאינן מובטחות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות