אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיסקונט לבעלי אג"ח אמפל: נשיג מחיר מרבי על גדות צילום: אוראל כהן

דיסקונט לבעלי אג"ח אמפל: נשיג מחיר מרבי על גדות

ביהמ"ש דחה את הבקשה לצרף את המחזיקים לכינוס על מניות גדות, כשבינתיים קרן קארטסיאן מארה"ב הגישה הצעה לרכישתן

27.12.2012, 07:45 | רחלי בינדמן

שופטת הפירוקים ורדה אלשיך דחתה אתמול את בקשת מחזיקי האג"ח של אמפל להצטרף כצד להליך למינוי כונס נכסים לאחזקות אמפל בחברה־הבת גדות מיכליות, שנדרש על ידי בנק דיסקונט. את בקשת ההצטרפות הגישו עורכי הדין של נציגות מחזיקי האג"ח, עו"ד עופר שפירא ועו"ד אריה דנצינגר.

קראו עוד בכלכליסט

אלשיך הבהירה כי לא מצאה לנכון לצרף את מחזיקי האג"ח כצד להליך, אך אלו יוכלו לפנות לכונסי הנכסים שמונו, עו"ד דרור ויגדור ועו"ד גיל אורן, ולבקש מידע ישירות מהם. בדיון בשאלת הכינוס ציין בא כוחה של אמפל, שבשליטת יוסי מימן, כי "חשוב שיהיה לאמפל בעל מניות יציב בגלל שלתקופת הביניים הזאת, שבה נפתחה בקשת הכינוס על גדות, יש השפעה שלילית". בכך ייתכן שבא כוחה של אמפל רומז כי נכון יהיה להשאיר את יוסי מימן כבעל השליטה בחברה, חרף דרישת מחזיקי האג"ח לקבל את הבעלות באמפל ובניגוד להצהרות קודמות של מימן שיסכים לוותר על אמפל.

"המחזיקים הם שיושפעו"

למעשה, הדרישה של מחזיקי האג"ח לקחת חלק בהליך הכינוס נבעה מהחשש כי דיסקונט יפעל למכור את גדות, האחזקה המרכזית של אמפל, בסכום של לא יותר מגובה החוב כלפיו, שעומד על 244 מיליון שקל (65 מיליון דולר). מחזיקי האג"ח, לעומת זאת, מעריכים כי ניתן יהיה למכור את גדות במחיר גבוה יותר, כשהיתרה יכולה להגיע לקופת הנושים הלא מובטחים.

עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי לאחר קבלת ההחלטה החלו בדיסקונט לפעול בתיאום עם מחזיקי האג"ח, ובכוונת הבנק להשיג את המחיר הגבוה ביותר שניתן עבור גדות. ל"כלכליסט" נודע עוד, כי קרן ההשקעות האמריקאית קארטסיאן כבר הגישה הצעה לרכישת גדות, שעוסקת בהובלה ואחסון של כימיקלים.

בבקשת ההצטרפות של המחזיקים נכתב כי "בימים אלה נדונה תוכנית שלפיה תועבר השליטה באמפל לידי נושיה עד לכיסוי מלוא חובות החברה כלפיהם. בנסיבות אלה ברור שמחזיקי האג"ח הם הצד שיושפע כלכלית באופן מהותי ביותר ממתן צו כינוס".

יוסי מימן, צילום: אוראל כהן יוסי מימן | צילום: אוראל כהן יוסי מימן, צילום: אוראל כהן

בהנהלת אמפל סבורים שגדות שווה כ־800 מיליון שקל (218 מיליון דולר) אך מחזיקי האג"ח מחזיקים בהערכת שווי משלהם שמנפקת מספר נמוך משמעותית. גדות פועלת במינוף גבוה והחברה נושאת חוב של יותר מ־200 מיליון דולר, כך שיכולת ההשבחה שלה תלויה בעיקר בהליך התייעלות שתצליח לבצע. למחזיקי האג"ח ייעץ בנושא גדות רון פאינרו, לשעבר סמנכ"ל הכספים של אפריקה ישראל.

מחפשים מקורות נוספים

מלבד גדות, מחזיקי האג"ח מסתמכים על שני מקורות נוספים מאמפל - התמורה שעשויה להתקבל מתביעות שהגישה החברה־הבת EMG המחזיקה במיזם הגז המצרי כנגד ממשלת מצרים, וכן ערבות אישית של 22 מיליון דולר שהעמיד מימן לאמפל בגין פרויקט האתנול בקולומביה.

לקראת סוף השבוע הבא אמור להתקיים דיון בבית המשפט בניו יורק ביחס להצעה שהגישה אמפל להסדר, שבמסגרתה תועבר הבעלות בחברה לידי מחזיקי האג"ח עד להחזר רוב החוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות