אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הכרעה בפלאפון: פנתה להכרעת בית הדין לעבודה צילום: דמיטרי שבצ'נקו

לקראת הכרעה בפלאפון: פנתה להכרעת בית הדין לעבודה

בית הדין לעבודה הוא שיכריע בשאלה האם ההסתדרות היא הארגון היציג של עובדי פלאפון

30.12.2012, 10:08 | מיקי פלד

מאבק העובדים בפלאפון מגיע אל מה שנראה כשלב ההכרעה. הבוקר פנתה החברה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב על מנת שזה יכריע בשאלה האם ההסתדרות היא הגוף היציג של עובדי פלאפון.

קראו עוד בכלכליסט

לא מן הנמנע כי הפנייה לבית הדין היא חלק מהבנות שנרקמו מאחורי הקלעים בין הבעלים של בזק, שאול אלוביץ', לבין יו"ר הההסתדרות, עופר עיני, על מנת לצאת מהמבוי הסתום אליו נקלעו השיחות בין השניים. עם זאת, מקורבים לשני האישים מכחישים שהיו כל שיחות מלבד ניסיון ראשוני להידברות ביום רביעי לפני שבוע וחצי.

הפגנת עובדי פלאפון, צילום: עמית שעל הפגנת עובדי פלאפון | צילום: עמית שעל הפגנת עובדי פלאפון, צילום: עמית שעל

לפחות בקרב הנוכחי ידה של ההסתדרות על העליונה, שכן היא הביאה את פלאפון להודות בכך שהשביתה גורמת לה נזקים, גם אם אלו לא פורטו בכתב הבקשה לבית הדין. עד כה פלאפון התעקשה שאין נזקים כלל ושההסתדרות היא זו שצריכה לפנות לבית הדין לעבודה לבקש יציגות. אולי היה זה ניסיונה של ההסתדרות לצרף את ועד עובדי בזק למאבק בחברת הבת, תוך איום בהכרזת סכסוך עבודה, שהוביל להכרעה.

בתחילת העתירה כותבת פלאפון כי "תביעה זו היא תקדימית, באשר המציאות שכופה ההסתדרות בניסיונה ליטול לעצמה מעמד של ארגון יציג בפלאפון, בניגוד לחוק - אין לה אח ורע בתולדות מדינת ישראל". בכתב הבקשה פלאפון אינה יכולה לכתוב כי ראשיה אינם מעוניינים באופן עקרוני בקיומו של ועד עובדים, בין השאר בשל חששם מההשלכות שיהיו לכך על יכולת השליטה והניהול של החברה, כמו גם מגידול מסויים בהוצאות השכר שיתלווה לקיומו של הסכם קיבוצי, אם וכאשר ייחתם.

החברה טוענת כי להסתדרות גם כך אין חתימות של שליש מהעובדים, וגם כי 1,370 החתימות שהוגשו להנהלה אינן תקינות, בין השאר משום שנעשה צירוף חברים דרך אתר האינטרנט, חלק מהטפסים לא היו חתומים כהלכה וכי ההסתדרות לא החלה לגבות דמי חבר.

ההסתדרות לאחרונה החלה בנוהל לעידוד הקמה של ועדי עובדים לפיו גבייה של דמי חבר תיעשה רק לאחר חתימה על הסכם קיבוצי ולא עוד בשלב ההתארגנות. סעיף זה משמש לא פעם עורכי דין שרוצים לבקר בבתי הדין מהלך של התארגנות, הטוענים כי הדבר נוגד את חוקת ההסתדרות עצמה. עם זאת, בתי הדין לא קבעו שהדבר פסול, גם אם לא הביעו קורת רוח ממנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות