אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עדיף לאלביט הדמיה ללכת להסדר עכשיו ולא להמתין" צילום: אוראל כהן

"עדיף לאלביט הדמיה ללכת להסדר עכשיו ולא להמתין"

חלק מהאנליסטים בטוח שרק מזל במימושים יציל את החברה מהסדר חוב. השוק שלח את האג"ח הקצרות לתשואה לפדיון של 132%

30.12.2012, 22:00 | ענת ציפקין

שוק ההון המשיך היום לאותת על החששות מפני עתידה של חברת אלביט הדמיה שבשליטת מוטי זיסר. אחרי שחברת דירוג האשראי S&P מעלות הורידה ביום חמישי בערב את דירוג האג"ח של אלביט הדמיה בשש דרגות ל־B, על רקע "נזילות חלשה וחשש לחדלות פירעון", הגיבו אתמול נירוות הערך של החברה בירידות שערים חדות. מניית אלביט הדמיה צנחה ב־9.4% לשווי שוק של 187 מיליון שקל, בעוד שאג"ח א' הקצרה (לפדיון בפברואר 2014) נפלה ב־6% ומחירה הנוכחי משקף תשואה לפדיון של 132%.

אלביט הדמיה מקימה מרכזים מסחריים בהודו ובמזרח אירופה, ושולטת באלביט מדיקל שלה אחזקות בחברות הביומד אינסייטק וגמידה־סל. כלכלני מעלות כתבו כי "הסיכוי לכשל פירעון מצד אלביט הדמיה הולך וגובר", והוסיפו כי "רמת הנזילות החלשה עלולה לזרז התנגדות מצד בעלי אג"ח מסוימים לביצוע תשלומים לסדרות אחרות".

מוטי זיסר, צילום: אוראל כהן מוטי זיסר | צילום: אוראל כהן מוטי זיסר, צילום: אוראל כהן

 

הסדר הוא לא מילה גסה

 

גם בשוק ההון הגיבו היום בספקנות לאפשרות שהחברה תצליח לשרת את החוב באמצעות תוכנית המימושים שהציגה בסוף נובמבר. אלכס סורז'קו, מנהל יחידת האשראי באקסלנס נשואה, אמר ל"כלכליסט": "אלביט הדמיה מתמודדת עם בעיות של תזרים מזומנים כבר במשך שנה וחצי־שנתיים, אולם היא הגיעה למצב שבו המזומנים שהיו בקופתה — שנבעו מהנפקות אג"ח קודמות או מימושים — התרוקנו. לצערי, המצב של השווקים בהן היא פועלת מקשה עליי לראות שיקרו המימושים המסיביים שהחברה מתכננת לבצע על מנת לשרת החוב ולעמוד בתשלומים של יותר מ־600 מיליון שקל ב־2013. משכך, הסיכויים שהחברה תצטרך להגיע להסדר גבוהים מאוד, ועדיף שתגיע למשא ומתן עם מחזיקי האג"ח מוקדם ככל האפשר. הסדר זו לא מילה גסה. כדאי לעשות את זה עכשיו, ולא להמתין".

אריק פרץ, מנהל השקעות ראשי בכלל פיננסים, סבור שהשוק לא המתין לנתונים שמעלות פרסמה בסוף השבוע, וכראיה הצביע על התשואות הגבוהות שבהן נסחרות האג"ח של אלביט הדמיה. "צריך לזכור כי גם בהנחה שאלביט תממש נכסים, יהיה לה קשה לתזמן אותם בהתאם לעומס פירעונות האג"ח שלה בין אם המחיר המוצע עבור הנכסים אינו רצוי מבחינתה, או כי הפיזור הגיאוגרפי שלהם יקשה עליה לממש אותם במהירות הרצויה". על השאלה אם אלביט תלך להסדר חוב הוא עונה: "קשה כרגע לדעת, תלוי בהתפתחויות".

הקושי של פלאזה סנטרס

 

לעומת שני חבריו, אושרי אביטן, מנהל תחום האג"ח בתמיר פישמן, סבור שאלביט הדמיה תצליח לעבור את 2013 ללא הסדר חוב. לדבריו, הסיכון בחברה גבוה, והשוק כבר משקלל אותו בדמות התשואות הגבוהות על האג"ח.

"אחת הבעיות העומדות לפיתחה של החברה היא הקושי שצפוי לפלאזה סנטרס להעלות דיבידנד לחברה־האם", אמר אביטן שסבור עם זאת כי נכון להיום קשה להעריך אם אלביט הדמיה תעמוד בהתחייבויותיה לאחר 2013. "בהתייחס לתזרים המזומנים החזוי שפורסם לאחר תום רבעון השלישי של 2012, במידה ולא יהיו מימושים מהותיים נוספים, היא לא תוכל לעבור את ההמשך רק עם כמות המזומן שיש בידיה כיום. אנחנו מצפים מהחברה לבצע מימושים נוספים כדי לשרת את חובותיה", אמר אביטן.

מאלביט הדמיה נמסר בתגובה: "החברה תמשיך לפעול על פי התוכנית העסקית שהציגה בדו"ח מקורות ושימושים ברבעון השלישי השנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות