אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקלות בקבלת הטבות מס להורי ילדים עם קשיי למידה צילום: עמית שעל

הקלות בקבלת הטבות מס להורי ילדים עם קשיי למידה

בין השאר, ילדים הסובלים מפיגור התפתחותי בשל מחלה חמורה יזכו את הוריהם בנקודות הזיכוי בלא צורך באישור של רופא מומחה

30.12.2012, 20:15 | הדר קנה

החל מ־2013 תוקל הפרוצדורה לקבלת הטבות המס המגיעות להורים לילדים להם קשיי למידה חמורים.

עד 2003 פעל סעיף הקובע כי יחיד תושב ישראל שהיה לו או לבן זוגו בשנת המס ילד משותק, עיוור או מפגר, יהא זכאי לשתי נקודות זיכוי, הניתנות לאחד מההורים לפי בחירה, בהתאם לתקנות. ב־2003 הורחב הסעיף גם ללקויות למידה חמורות כהפרעות קשב וריכוז או היפר אקטיביות ובכך הושוו תנאיהם של הורים לילדים בעלי ליקוי למידה חמור לאלה של הורים לילדים הסובלים מפיגור שכלי או נכות קשה, אלא שהתנאים לקבלת ההטבה היו מורכבים ובלתי נגישים.

דורון ארבלי, צילום: עמית שעל דורון ארבלי | צילום: עמית שעל דורון ארבלי, צילום: עמית שעל

חוזר מקצועי של רשות המסים, שייכנס לתוקפו בתחילת 2013, העוסק בזכאות הורים לקבלת נקודות זיכוי בגין ילד "נטול יכולת", נוקט בפרשנות מרחיבה ואחידה להוראות הסעיף והתקנות וכן מבהיר ומקל את התנאים לקבלת ההטבה. על פי החוזר, לצורך מתן נקודות זיכוי להורים רשות המסים תתבסס על מבחנים של כל מערכת ממלכתית בעלת סמכות וכלים נדרשים בתחום הבריאות, החינוך המיוחד, הסעד, והרווחה. כך למשל, ילדים הסובלים מפיגור התפתחותי בשל מחלה חמורה יזכו את הוריהם בנקודות הזיכוי ובלבד שהוגדרו על ידי המוסד לביטוח לאומי כזכאים לגימלת ילד נכה. קודם לכן, לשם קבלת ההטבה, נדרשו ההורים להביא אישור רופא מומחה מיוחד. אם כן, החוזר מנחה את עובדי רשות המסים להסתפק באישור של כל רשות ממלכתית רלוונטית ובכך יש הנגשה משמעותית של ההטבה.

שוויה של הטבת המס בגובה שתי נקודות זיכוי היא כ־5000 שקל למשפחה בשנה. על פי ההערכות רשות המסים מדובר בהטבה אותה יקבלו בין 15 ל־20 אלף משפחות.

בנוסף, אם עד היום נדרש לגבי ילדים הסובלים מפיגור התפתחותי שילמדו במסגרת חינוך מיוחד לשם קבלת ההטבה, החל מ־2013 יוענקו להוריהם נקודות זיכוי, ובלבד שילדיהם הופנו למסגרת לחינוך מיוחד על ידי ועדת השמה גם אם הם לומדים במסגרת רגילה. הרחבה נוספת נוגעת לילדים נטולי יכולת מעל גיל 18. עד כה הותנתה ההטבה בהיותם "סמוכים לשולחן ההורים", כלומר תלויים בהוריהם לחלוטין. כעת ההגדרה הורחבה כך שהטבת המס תינתן אף אם הבגיר נמצא במוסד או בדירה במגורים משותפים עם בגירים נוספים נטולי יכולת. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות