אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השותפות בתמר ינסו למחזר 1.7 מיליארד דולר הלוואות צילום: אלבטרוס

בלעדי לכלכליסט

השותפות בתמר ינסו למחזר 1.7 מיליארד דולר הלוואות

החברות מעריכות שעם הצבת אסדת ההפקה של מאגר תמר פחתו משמעותית הסיכונים של המיזם, וכן מנסות לנצל את ההאטה בשוקי אירופה להשגת תנאי מימון משופרים

31.12.2012, 08:02 | ליאור גוטמן

השותפות במאגר תמר פועלות למחזר את ההלוואות שלקחו בשנתיים האחרונות, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בדלק אנרגיה (31.25%), ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%), שנטלו יחד הלוואות בשווי מצטבר של 1.7 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

התזמון לניסיון מיחזור החוב נובע משתי סיבות: הראשונה היא הערכה של החברות הישראליות שעם הצבת אסדת ההפקה של מאגר תמר ביום חמישי האחרון פחתו משמעותית הסיכונים של המיזם, מה שיקל על הבנקים להסכים למיחזור. הסיבה השנייה היא ניסיון לנצל את ההאטה בשוקי אירופה להשגת תנאי מימון משופרים.

אסדת ההפקה בתמר, צילום: אלבטרוס אסדת ההפקה בתמר | צילום: אלבטרוס אסדת ההפקה בתמר, צילום: אלבטרוס

במשק האנרגיה מעריכים שעיקר המיחזור יפול על דלק אנרגיה, שנטלה עם דור גז הלוואה מ־HSBC ומברקליס בהיקף

902 מיליון דולר. חלוקת החוב היתה 400 מיליון דולר לכל אחת משתי החברות שפועלות תחת דלק אנרגיה (דלק קידוחים ואבנר, כל אחת מחזיקה 15.625% במאגר תמר), ועוד 102 מיליון דולר לדור גז. התשלום הראשון יועבר לבנקים עד ינואר 2014, וההלוואה תיפרע ב־26 תשלומים רבעוניים. הריבית הוצמדה לליבור בריבית שנגזרה מהתקדמות הפרויקט: 4.75% לשנה עד ההשלמה הסופית (צפי: אפריל הקרוב), 4.25% במהלך שתי שנות הזרמת הגז הראשונות, 4.75% בשנת ההזרמה השלישית ו־5.5% לשנה עד תום ההלוואה.

מאחר ש־90% מתמר כבר הוקמו, השאיפה תהיה למחזר לפחות שליש עד חצי מחוב עד ינואר 2014 בריבית שנמוכה בכשליש מהריבית המקורית.

ישראמקו נטלה הלוואה של כ־750 מיליון דולר מדויטשה בנק, נטקסיס הצרפתי ולאומי, חלקה הראשון ב"הלוואת בלון" של כ־350 מיליון דולר לפרעון עד אמצע שנת 2014. הלוואת הבלון היא בריבית ליבור של 3.5% ונפרעה אחת לרבעון בשנה וחצי הראשונות, ובריבית ליבור של 5.5% בשנה וחצי האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות