אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רבד מוכרת 50% מנכס בגרמניה לשותף מקומי ללא תמורה כספית צילום: תמר מצפי

רבד מוכרת 50% מנכס בגרמניה לשותף מקומי ללא תמורה כספית

זאת על מנת להשביח את הנכס לאור העובדה ששווי הנכס שווה לגובה ההלוואה וכן לאחר שהחברה הבת לא עמדה במועד הפירעון החוזי

31.12.2012, 11:30 | ענת ציפקין
רבד מוכרת 50% ממקבץ נכסים בגרמניה לשותף מקומי ללא תמורה כספית. באפריל דיווחה חברת הנדל"ן רבד שבשליטת (63%) איש העסקים יגאל אהובי כי חברה בת (94%) בשליטתה לא פרעה חוב בנקאי בהיקף של 60 מיליון יורו (297 מיליון שקל), שהועמד כנגד רכישת מקבץ נכסים המכונה מון. עקב כך, הופרו תנאי ההלוואה שמימנה את רכישת הנכס ולבנק שלו משועבדים הנכסים קמה הזכות להעמיד את החוב לפירעון מיידי.

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר מדווחת רבד כי לאור העובדה ששווי מקבץ הנכסים בדוחותיה הכספיים שווה לגובה יתרת ההלוואה - כלומר רשום בשווי אפס בספריה - ולאור זכותו של הבנק המממן על ההכנסה המתקבלת מהשכרת הנכס, החליט דירקטוריון החברה למכור 50% ממניות החברה המחזיקה במון ללא תמורה כספית, וזאת בכפוף לאישור הגופים שמימנו את רכישת הנכס.

מטרתה של רבד להשביח את הנכס באמצעות מכירתו לגורם הפעיל מאוד בשוק הנדל"ן הגרמני. זהות הרוכש לא ידועה, אולם רבד ציינה בדיווח הבורסאי שלה הבוקר כי מדובר בייזם נדל"ן גרמני שינסה לפעול להשבחת ערכו ולמכירתו במחיר הגבוה מערכו בספריה של רבד. במידה ויצליח, תמורת המכירה תועבר לבנק לכיסוי ייתרת ההלוואה, והיזם ורבד ייהנו מהאפסייד - במידה ויהיה כזה - והוא ההפרש בין תמורת המכירה למחירו של הנכס בספרי רבד.

מון הינו מקבץ נכסים בשש ערים בגרמניה: ברגדוף, קוני בס, לייפציג, איסמינג, בגנהוף ונויס, הבנויים בשטח כולל של 76.6 אלף מ"ר והמשתרעים על קרקעות בהיקף של כ־170 אלף מ"ר. ב־2011 יצר מקבץ הנכסים הכנסה נטו מפעילות שוטפת (NOI) של כ־25 מיליון שקל, ותשואה של 8.3%. בשנה האחרונה ניהלה רבד משא ומתן עם הגוף המממן להארכת תקופת ההלוואה או למיחזורה. רבד כבר ציינה בעבר כי במידה והמשא ומתן לא יצלח, היא תבחן כאופציה את מכירת המקבץ. כאמור, שווי מקבץ הנכסים בספריה כיום זהה ליתרת ההלוואה, וזאת לאחר שבשנה החולפת הופחת שוויו ב־35.6 מיליון שקל.

יגאל אהובי יגאל אהובי יגאל אהובי

רבד, שאיבדה 38% מערכה בשנה האחרונה ונסחרת בשווי שוק מצומק של 94 מיליון שקל, סיכמה את הרבעון השלישי של 2012 באיזון וצמצמה את ההפסד שרשמה ברבעון מקביל אשתקד. העדר שיערוך שלילי לנכסי נדל"ן להשקעה שברשותה וירידה בהיקף הוצאות המימון נטו הביאו את חברת הנדל"ן של יגאל אהובי לסיים את הרבעון השלישי של 2012 ברווח נקי זעום של 424 אלף שקל. את הרבעון המקביל אשתקד סיכמה רבד בהפסד של 11.2 מיליון שקל.

ברבעון השלישי רשמה רבד, בה מכהן אהובי כיו"ר הדירקטוריון ואותה מנהל שרון זכות, ירידה בהכנסות מהשכרת נכסים מניבים, שהסתכמו ב-14.6 מיליון שקל לעומת 20.6 מיליון שקל ברבעון מקביל אשתקד. רבד פועלת בתחום הנדל"ן במדינות מערביות ברכישה, השכרה והשבחה של נכסים מניבים. נכון לסוף הרבעון השלישי היא מחזיקה 13 נכסי נדל"ן: בגרמניה, בשוויץ, באנגליה, בישראל, בקנדה, ואירלנד.

בדצמבר 2007 גייסה רבד, הנסחרת בבורסת תל אביב בשווי שוק של 96.3 מיליון שקל, 203 מיליון שקל, באג"ח לפרעון עד שנצ 2014 . כיום מסתכמים חובותיה של רבד לבעלי האג"ח שלה ב-43 מיליון שקל בטווח הקצר, ו-83 מיליון שקל בטווח הארוך. לבנקים חייבת רבד בשנה הקרובה 605 מליון שקל. יש לציין כי ההלוואות הן מסוג non recourse שנלקחו כנגד נכסים שנרכשו. נכון לסוף הרבעון השלישי בקופתה של רבד מזומן ושווי מזומן בהיקף של 48 מיליון שקל בלבד.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות