אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשקיעים בורחים מהלירה המצרית: פיחות של 2% ביום אחד צילום: בלומברג

המשקיעים בורחים מהלירה המצרית: פיחות של 2% ביום אחד

במצרים גובר החשש כי המדינה תגיע בקרוב למצב של פשיטת רגל, ובבנק המרכזי מתכוונים למכור מט"ח על פי ביקוש

31.12.2012, 22:30 | דורון פסקין
חרף ניסיונות ההרגעה של הממשל המצרי כולל של הנשיא מוחמד מורסי בעצמו, המשקיעים בורחים מהלירה המצרית ומעדיפים להמירה במט"ח. אתמול (א') ירד שער הלירה המצרית ביחס לדולר בכ-1.8% כשבשלב מסויים במהלך היום הפיחות הגיע לרמה של 2.5%. בסוף יום המסחר אתמול הגיע שער הלירה המצרית לערכה הנמוך ביותר מאז אוקטובר 2004 - 6.346 לירות לדולר - בעקבות ירידה של 1% נוסף. 

קראו עוד בכלכליסט

במצרים, שנמצאת במשבר פוליטי מתמשך סביב הוויכוח על סמכויות הנשיא מורסי, גובר החשש כי המדינה תגיע בקרוב למצב של פשיטת רגל, למרות שלדברי הנשיא, הוא אינו מודאג והשער יתייצב בקרוב.

בכדי לנסות לבלום את המגמה הכריז הבנק המרכזי בשבת על יישום משטר מט"ח חדש כדי להגן על עתודות המט"ח. המרכיב העיקרי באמצעים הללו הוא מכירת מט"ח מהבנק המרכזי על פי הביקוש, כלומר שחרור שער החליפין. זהו שינוי ביחס למדיניות הבנק בשנים האחרונות שעסקה בהגנה על שער המטבע. לפי הערכות במצרים, הבנק המרכזי הוציא כ-20 מיליארד דולר בשנים האחרונות כדי למנוע ירידה בשער הלירה.

נוכח המשבר, הכריז אתמול ראש הממשלה המצרי הישאם קנדיל כי המשק במצב "קשה ושביר". הוא הודיע כי בחודש הבא יחודשו השיחות עם קרן המטבע הבינלאומית בדבר קבלת הלוואה בשווי 4.8 מיליארד דולר. הסכום הזה אינו מספיק כדי לפתור אפילו מקצת מבעיותיה הכלכליות של מצרים אולם במידה שההסכם ייחתם הדבר יעביר מסר למשקיעים בדבר מחויבותה של ממשלת מצרים ליישום רפורמות כלכליות. קנדיל הודיע כי ממשלתו תפעל בתקופה הקרובה לגיבוש "תכנית כלכלית לאומית" בשיתוף כל מרכיבי החברה המצרית.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות