אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עמלות הבנקים: בנק הפועלים הוא הזול ביותר בין 5 הבנקים הגדולים צילום: שאול גולן

עמלות הבנקים: בנק הפועלים הוא הזול ביותר בין 5 הבנקים הגדולים

גבה עמלות עו"ש חודשיות ממוצעות של 12.1 שקל. בנק דיסקונט הוא היקר ביותר - 16.7 שקל. בין יתר הבנקים, יהב הוא הבנק הזול ביותר עם 6.3 שקלים בלבד

01.01.2013, 12:07 | שניר הנדלר

העלות החודשית הממוצעת לחשבון עו"ש למשקי בית במערכת הבנקאית הסתכמה במחצית הראשונה של 2012 בכ-14.5 שקל, ירידה של כ-2.4% לעומת 2011 – כך עולה מדו"ח שהגיש היום (ג') המפקח על הבנקים דודו זקן לוועדת הכלכלה של הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

הדו"ח מבוסס על דיווח של הכנסות בפועל של הבנקים ושל חברות כרטיסי האשראי מעמלות שנגבו על ידם במחצית הראשונה של 2012. מבין חמשת הבנקים הגדולים, בנק הפועלים, שגבה עמלות בעלות חודשית ממוצעת של 12.1 שקל הוא הזול ביותר. בנק דיסקונט נמצא בבדיקה היקר ביותר, לאחר שגבה עמלות בעלות חודשית ממוצעת של 16.7 שקל.

עוד עולה מהדו"ח כי למעט בנק ירושלים ויובנק שלא נכללו בבדיקה, בנק יהב, שגבה עמלה חודשית ממוצעת של 6.3 שקלים הוא הבנק הזול ביותר בפער משמעותי מיתר הבנקים, ולעומתו הבנקים: מרכנתיל וערבי ישראלי הם היקרים ביותר עם עלות חודשית של 21.8 שקל ו-19.9 שקל בהתאמה.

דודו זקן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, צילום: מיקי אלון דודו זקן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל | צילום: מיקי אלון דודו זקן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, צילום: מיקי אלון

במגזר כרטיסי האשראי נמצא כי במחצית הראשונה של שנת 2012, ההוצאה החודשית הממוצעת בפועל של החזקת כרטיס אשראי במערכת הבנקאית, הסתכמה בכ-6.9 שקלים, עלייה של כ-2.2% בהשוואה להוצאה אשתקד.

היום נכנס לתוקפו התיקון לכללי הבנקאות בנושא עמלות, במסגרתו בוטלו דמי ניהול ניירות ערך בגין מק"מ, בוטלו דמי ניהול בגין קרנות כספיות, הוטלו מגבלות על עמלות הבנקים בגין פעולות בניירות ערך, ובוטלו עמלות נוספות למשקי בית ולעסקים קטנים. זאת במטרה להגביר את התחרות על החיסכון לטווח קצר של משקי הבית, וכן להגביר את השקיפות וההוגנות בנוגע לעלות שירותים בנקאיים, לרבות בפעילות בניירות ערך.

לדברי זקן, "הגברת השקיפות בעלות השירותים הבנקאיים וצמצום פערי המידע בין הבנקים לבין לקוחותיהם יביאו להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית. הבנה של הלקוח לגבי השירות שניתן לו ועלותו תבטיח הוגנות מלאה ביחסים שבין הבנקים ללקוחותיהם. על מנת לסייע לאזרחים בנושא, העלה הפיקוח על הבנקים לאתר האינטרנט של בנק ישראל חומרי הסברה רבים על נושא העמלות, דרכים לחישובן ועצות להתנהלות נבונה ומושכלת במטרה לחסוך תשלום על עמלות מיותרות. הפיקוח על הבנקים ימשיך לפעול על מנת לצמצם את פערי המידע במערכת הבנקאית, ויסדיר עמלות במקום שיימצא 'כשל שוק'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות