אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאבטחים של השרים תובעים 10 מיליון שקל מהמדינה ומחברת מיקוד צילום: מאיר פרטוש

המאבטחים של השרים תובעים 10 מיליון שקל מהמדינה ומחברת מיקוד

"המדינה הפקירה אותנו כבני ערובה בידי חברת קבלן מפרת זכויות עובדים", כך טוענים 81 מאבטחים בבתי שרים שתובעים את חברת האבטחה המעסיקה אותם ישירות החל מ-2007. טוענים כי הם אינם מתוגמלים כראוי עבור משמרות כפולות, אש"ל, ימי מילואים ועוד

01.01.2013, 17:55 | זוהר שחר לוי

81 מאבטחים בבתי שרים (זקיפים) תובעים 10 מיליון שקל מהמדינה ומחברת האבטחה המעסיקה אותם ישירות, בשל שורה של הפרת זכויות עובדים כמו הפרשי שכר עבודה, שעות נוספות ותנאים נלווים. "המדינה הפקירה אותו ועתה היא נדרשת לשלם את המחיר על מחדליה", כותבים המאבטחים בתביעתם.

בכתב התביעה שהוגש אתמול (ב') לבית הדין האזורי לעבודה, באמצעות עו"ד גל גורודיסקי, נטען כי במהלך שנת 2007 החליטה המדינה לנסות להעביר את האחריות לתשלום שכרם של מאבטחי בתי השרים לחברת שמירה. מי שזכתה במכרז היא חברת מיקוד.

מאבטח בכניסה לבית שר (ארכיון), צילום: מאיר פרטוש מאבטח בכניסה לבית שר (ארכיון) | צילום: מאיר פרטוש מאבטח בכניסה לבית שר (ארכיון), צילום: מאיר פרטוש

כך, נטען בתביעה, למעשה קלטה חברת מיקוד לשורותיה את מאבטחי בתי השרים, שמילאו תפקיד זה באותה עת ורשמה אותם כעובדיה למרות שלא היה שינוי בדפוסי העסקתם כפי שנקבעו על ידי המדינה קודם לכן. במהלך שנת 2011 זכתה מיקוד במכרז המשך להעסקת הזקיפים.

מאבטחי בתי השרים טוענים בתביעתם כי חברת האבטחה והמדינה מחשבות את הזכויות הנלוות לשכרם לרבות הפקדות לפנסיה, צבירת ימי מחלה, צבירת ימי חופשה, דמי הבראה, ותגמול עבור ימי מילואים, לפי שיעור המשרה המפורט בתלוש השכר שהינו שגוי. זאת מכיוון ששיעור המשרה כמפורט בתלוש השכר מחושב בחסר ואינו כולל שעות שבת, חג ותשלומים אחרים אותם יש לכלול בבסיס השכר המשמש לחישוב הזכויות הנלוות.

בין הרכיבים המפורטים בכתב התביעה שבגינם לא בוצעו תשלומים כדין: דמי חפיפה בגין הגעה מוקדמת של רבע שעה לכל משמרת, ביצוע שעות נוספות בגין משמרות כפולות, שכר וגמול שעות נוספות בימי אימון, תשלום אש"ל, החזר תשלום רישיון נשק, החזר ניכוי בגין אספקת ביגוד, הפרשי נסיעות, אי תשלום עבור ימי מילואים, אי צבירת וותק לעובדים ותיקים, איפוס ימי מחלה וחופשה בניגוד לחוק והפרת התחייבות להעלאת שכר.

עוד מוסיפים המאבטחים, כי החל מחודש מרץ 2012 הם נדרשו לחתום על הסכם העסקה חדש, הכולל התניות על חוק העבודה המגן, והמהווה חוזה העסקה בלתי חוקי. לדבריהם, חברת האבטחה והמדינה הפרו את זכויותיהם, העסיקו אותם בתנאים מנוגדים לדין ולא שילמו להם את התשלומים המגיעים להם בגין עבודתם. "התובעים", כך נכתב, "הם לוחמים קרביים עזי נפש המגנים על בתי שרי המדינה בגופם. מדובר באנשי מקצוע מהטובים בעולם, שרואים בעבודתם שליחות ומבצעים אותה במסירות אין קץ. למרות זאת, הפקירה אותם המדינה כבני ערובה בידי מיקוד - חברת קבלן מפרת זכויות עובדים מועדת וכל מאמצי התובעים להביא את המדינה לתקן את העוול, עלו בתוהו. המדינה היא זו שקובעת את תנאי העסקתם של הזקיפים, המדינה דואגת להכשרתם, המדינה מחליטה מי מהזקיפים יפוטר והמדינה היא זו שקובעת את הסטנדרט המקצועי בהם נדרשים הזקיפים לעמוד. עתה נדרשת המדינה לשלם את המחיר על מחדליה".

מהפרקליטות נמסר: "התביעה הגיעה בשעה האחרונה למזיכרות פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) וטרם הועברה לעיונו של פרקליט. אנו נלמד את הטענות בכתב התביעה ונגיב כמקובל בבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות