אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לשכת רה"מ חזרה לקדם רכישת מטוס ממלכתי לנתניהו צילום: רויטרס

בלעדי לכלכליסט

לשכת רה"מ חזרה לקדם רכישת מטוס ממלכתי לנתניהו

במשרד ראש הממשלה חידשו את הקשר עם חברת הייעוץ שנשכרה לקידום נושא רכישת המטוס שאמור להטיס את ראש הממשלה והנשיא לחו"ל. לפי הערכות, טיסת הבכורה תהיה כבר בחודש מאי

03.01.2013, 17:00 | תומר אביטל

התוכנית לרכישת מטוס ממלכתי שישמש את ראש הממשלה והנשיא חזרה לסדר היום. ל"כלכליסט" נודע כי במשרד ראש הממשלה החליטו להרחיב את ההתקשרות עם חברת הייעוץ Golden Number Solution שנשכרה כדי לקדם את הנושא שתקוע זה יותר משנתיים. לפי הערכות, לאחר השבעת הממשלה הבאה יוכל בנימין נתניהו, או מחליפו בתפקיד ראש הממשלה הבא, לגזור את הסרט סביב המטוס.

קראו עוד בכלכליסט

בנימין ושרה נתניהו בטיסה לוושינגטון, יולי 2010, צילום: עמוס בן גרשום לע"מ בנימין ושרה נתניהו בטיסה לוושינגטון, יולי 2010 | צילום: עמוס בן גרשום לע"מ בנימין ושרה נתניהו בטיסה לוושינגטון, יולי 2010, צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

רכישת המטוס אמורה לחסוך לקופת המדינה 12 מיליון מיליוני שקלים בשנה, שכיום מוצאים על הטסת בכירי המדינה לחו"ל במטוסים של חברות פרטיות. למרות זאת, עיכבה השנה הממשלה את הרכישה כדי להימנע מביקורת ציבורית.

בשנה שעברה מינה נתניהו צוות שרים מיוחד בראשות שר התחבורה ישראל כץ שהתבקש להכריע סופית בנושא. כדי למנוע ביקורת ציבורית הוחלט להשאיר את משרד ראש הממשלה מחוץ לתהליך קבלת ההחלטות. הצוות בראשות כץ קבע כי מדובר בחלופה כלכלית וביטחונית מצוינת ונתן אור ירוק לפרויקט, אולם במשרד ראש הממשלה החליטו להמתין לעיתוי מוצלח כדי להשלים את הרכישה.

אולם כעת מתברר שלמרות ההמלצות הגורפות, הגורמים המקצועיים ובהם חיל האוויר ומשרד הביטחון חלוקים ביניהם באשר לסוג המטוס שישמש את ראשי המדינה. אחת המחלוקות העיקריות היא לגבי כמות הקילומטרים שיוכל המטוס לשהות באוויר ללא עצירה לתדלוק. ל"כלכליסט" נודע כי המדינה כבר דחתה הצעה ראשונית לרכישת מטוס ששימש בעבר את נשיא צרפת, משום שטווח הטיסה שלו ללא תדלוק הוא 5,000 ק"מ בלבד. זאת בעוד שהמרחק בין תל אביב לניו יורק הוא יותר מ־9,000 ק"מ.

בעקבות המחלוקות הוחלט לאחרונה להקצות לחברת הייעוץ תקציב של כ־100 אלף שקל תמורת שנתיים נוספות של ייעוץ. החברה תבחר את המודל וגם תסייע במימושו וברכישה עצמה. ב־Golden Number Solution סירבו להתייחס לנושא. שמעון ג'יני, מבעלי החברה, אמר ל"כלכליסט": "הכתובת לכל שאלה בנושא היא משרד ראש הממשלה".

ממשרד ראש הממשלה לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

59 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה