אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצטרפו לעשירי העולם: יצרן יוגורט ובעלת מותג כפכפים צילום: בלומברג

הצטרפו לעשירי העולם: יצרן יוגורט ובעלת מותג כפכפים

100 עשירי עולם לפי מדד בלומברג הוסיפו להונם המצרפי 241 מיליארד דולר ב־2012, ושווים עתה 1.9 טריליון דולר. למיליארדרים החדשים הצטרף טורקי שהיגר לארה"ב והתעשר מיוגורט בסגנון יווני. המפסיד הגדול: איל כרייה ברזילאי

03.01.2013, 10:59 | בלומברג

2012 היתה שנה טובה ל־100 עשירי עולם שהוסיפו 241 מיליארד דולר להונם המצרפי ושווים עתה 1.9 טריליון דולר - כך עולה מסיכום השנה של מדד המיליארדרים של בלומברג, שעוקב באופן יומי אחר התנודות בשוויים של המיליארדרים הגדולים בעולם. 

קראו עוד בכלכליסט

קרלוס סלים (72), איל התקשורת המקסיקני, הוסיף לשמור על מקומו כאדם העשיר בתבל. זאת בעיקר בזכות הכנסות מרשימות שגרפו תאגיד גרופו קרסו וחברת הבנקאות והביטוח Grupo Financiero Inbursa שבבעלותו. אלה פיצו על ירידה בהכנסות אמריקן מובייל שבבעלותו, ספקית התקשורת הגדולה באמריקה הלטינית, שספגה ירידה של 5.8% במנויים.

2013 צפויה להיות שנה מאתגרת עבור סלים ואמריקן מובייל, שייאלצו להתמודד עם רגולציה חדשה שתיכנס לתוקף במקסיקו ובקולומביה. על פי מדד בלומברג, ב־12 החודשים האחרונים זינק שוויו ב־21.6%, שהם 13.4 מיליארד דולר, הזינוק השני בגובהו מקרב המיליארדרים. בתואר המרוויח הגדול ביותר ל־2012 מחזיק אמנסיו אורטגה, יו"ר תאגיד האופנה אינדיטקס שבבעלותו רשת זארה. הונו של אורטגה (76) הספרדי טיפס ל־57.5 מיליארד דולר, לאחר שנוספו לו בשנה החולפת 22.2 מיליארד דולר בעקבות זינוק של 66.7% במניית החברה.

מעברו השני של המתרס עומד אייקי בצ'יסטה (56) מברזיל, המפסיד הגדול ביותר ברשימה, אשר הונו התכווץ ב־10.1 מיליארד דולר. זו נפילה כואבת מאוד עבור מי שלפני שנה הכריז כי בכוונתו להפוך לאדם העשיר בתבל עד 2015. במרץ מכר בצ'יסטה 5.63% ממניות תאגיד האנרגיה והכרייה EBX לקרן ההשקעות של אבו דאבי, מובאדללה. בצ'יסטה מדורג עתה במקום 75 ברשימת העשירים עם שווי של 12.4 מיליארד דולר. לשם השוואה, בסוף מרץ 2012 נאמד הונו ב־34.5 מיליארד דולר, והוא דורג שמיני.

בצ'יסטה לא לבד. מתוך 100 המיליארדרים המרכיבים את הרשימה צנח שוויים של 16. אחד מהם הוא מייסד פייסבוק מארק צוקרברג, שהונו התכווץ ב־5.2 מיליארד דולר ב־2012 בעקבות צניחה של 30% במחיר המניה לאחר ההנפקה השנויה במחלוקת במאי.

מיליארדר מפורסם שירד בדירוג הוא וורן באפט (82), אף שהונו דווקא גדל. באפט הפסיד את המקום השלישי, לאחר סלים וביל גייטס, לטובתו של אורטגה. שוויו טיפס ב־5.1 מיליארד דולר, וזאת אף שתרם מניות בשווי 3 מיליארד דולר לצדקה. לעומתו, ברנאר ארנו, יו"ר תאגיד היוקרה LVMH, הגיש בקשה לאזרחות בלגית ברקע כוונתו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד להכביד את נטל המס לעשירים. אף שביהמ"ש החוקתי בצרפת ביטל את תוכנית הולנד להטיל מס העשירים של 75%, נשיא צרפת הודיע השבוע כי לא ייסוג מהחלטתו. שוויו של ארנו עלה ב־8.1 מיליארד דולר בעקבות זינוק חד במניית התאגיד.

וורן באפט. ירד בדירוג, אף שהונו גדל, צילום: בלומברג וורן באפט. ירד בדירוג, אף שהונו גדל | צילום: בלומברג וורן באפט. ירד בדירוג, אף שהונו גדל, צילום: בלומברג

במהלך השנה גילה מדד בלומברג 54 מיליארדרים, ובהם האשה העשירה בברזיל דירצ'ה קאמרגו עם הון מוערך של 13.4 מיליארד דולר. חברת ההשקעות שלה, קמארגו קוריאה, מחזיקה במותג הכפכפים הוויאנס. כמו כן הצטרף חמדי אולוקאיה, המהגר הטורקי שבבעלותו מותג היוגורט המצליח ביותר בארה"ב, צ'ובאני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות