אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלצות: לוביסטים יורשו להיכנס לכנסת רק אחרי שיחתמו על קוד אתי צילום: מיקי אלון

המלצות: לוביסטים יורשו להיכנס לכנסת רק אחרי שיחתמו על קוד אתי

כך עולה מדו"ח שהגיש בנושא המכון הישראלי לדמוקרטיה. רובי ריבלין: "יש ערבוב של הון ושלטון שיכול להיות הרסני. נמנה ועדה שתהפוך את הדו"ח לחקיקה

03.01.2013, 12:31 | תומר אביטל

האם הכנסת הבאה תחמיר את יחסה לשדלנים (הלוביסטים)? היום (ה') הכריז יו"ר הכנסת רובי ריבלין כי יפעל לחקיקה שתסדיר את פעולת השדלנים בהתאם לדו"ח המקיף שהגיש בנושא המכון הישראלי לדמוקרטיה. הדו"ח, שהוגש הבוקר לריבלין, נכתב לבקשתו לאור ממצאי התכנית עובדה שחשפו את השפעתם הדרמטית של השדלנים במשכן. מחבר הדו"ח פרופ' מרדכי קרמניצר פירט במסיבת עיתונאים הבוקר את עיקרי הדו"ח שחלקו נחשף אמש ב"כלכליסט". 

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההמלצות תוארך תקופת הצינון של ח"כים ועובדי ציבור בכירים שיבקשו לעבוד כשדלנים משנה לשנה וחצי. כמו כן, תותר כניסה למשכן רק לשדלנים שחתמו על קוד אתי, ולוועדות רק לאחר הסדרה וציון שמותיהם בפרוטוקולים. מלבד זאת תמנה הכנסת מפקח על פעילות השדלנים ואלו יתבקשו להגיש מדי שנה דו"ח מסכם על פעילותם שיפורסם באתר הכנסת. כמו כן יוגבר הפיקוח על שדלנים לא רשומים ושדלן שיעבור על הכללים ייאלץ לשלם קנס כספי.

לוביסטים בכנסת, צילום: מיקי אלון לוביסטים בכנסת | צילום: מיקי אלון לוביסטים בכנסת, צילום: מיקי אלון

ריבלין הכריז הבוקר כי "יש ערבוב של הון ושלטון שיכול להיות הרסני. הכנסת הבאה תדון בכל פרטי הדו"ח ונמנה ועדה שתהפוך אותו לחקיקה". ריבלין הדגיש כי "הכנסת לא רודפת את השדלנים. מדובר במקצוע מוכר בפרלמנטים רבים. הוא חיובי כל עוד הוא נועד לסייע לח"כים לגבש את עמדתם לכלל הכרעה. אך איננו לגיטימי אם השדלנים מנסים להביא את הח"כים להצביע בצורה מסוימת בנושא שהם כלל לא מבינים בו".

לשאלת "כלכליסט" לגבי אי-הסדרת הלוביזם השחור, דוגמת פעילי מרכז שמייצגים מול ח"כים אינטרסים מסחריים, השיב ריבלין כי מדובר בתופעה פסולה. לדבריו "יש זכות לבוחרים לבוא ולומר את דעתם. הלובי האידיאולוגי מקובל. אך אם פעיל פוליטי בא לנבחר ציבור ואומר לו תפעל למען עניין שאין לציבור עניין בו - זו שתדלנות שחורה וזה יקבל ביטוי בחוק". פרופ' קרמניצר הוסיף כי "הדו"ח קובע איסור פלילי לשדתלנות שחורה".

המכון המליץ גם להסדיר את עבודת השדלנים מול מרכז המחקר והמידע של הכנסת - לאור ממצאי תחקיר "עובדה" שחשפו כי הם מנסים לעתים להטות את המחקרים שנחשבים אובייקטיבים. לפי ההמלצה, הכנסת תאפשר לשדלנים לפנות לפנות למרכז רק באמצעות הדוא"ל. הפניות יתועדו ויצוינו אם יעשה בהן שימוש. מכאן ייאסר למעשה המגע של השדלנים ואנשיהם עם החוקרים.

עם זאת, במכון החליטו דווקא להמליץ נגד פרסום פומבי של ניירות העמדה שמוגשים תכופות לח"כים על ידי השדלנים. במכון הסתייגו מהצעתה בנושא של ח"כ שלי יחימוביץ', צידדו בעמדת השדלנים, וכתבו כי "לכאורה מדובר בהצעה טובה, אך אנו מליצים שלא לאמצה". הסברם הוא בין היתר כי ניתן לעקוף את ההליך דרך העברת מידע לח"כים בצורה מילולית.

הדו"ח גובש לאחר מפגשים עם שדלנים, ח"כים לשעבר ועיתונאים ועריכת השוואה בינלאומית בנושא. עם זאת כבר הבוקר נשמעו ביקורות: שבי גטניו מנכ"ל "העמותה לדמוקרטיה מתקדמת" הסתייג מ"הסדרת פעילות השדלנים בכנסת ללא הפיכת התנהלותם לשקופה באמת וללא הוצאתם מוועדות הכנסת ומסדרונותיה".

נציין כי מניתוח שערך בעבר "כלכליסט" עלה כי השימוש בלובי חדר בשנים האחרונות גם לעשרות גופים ממשלתיים וציבוריים שממומנים בכספי ציבור. השדלנים מסייעים לאותם גופים במגרש הביתי שלהם - מול נבחרי הציבור בירושלים ופקידיהם. זאת, במקום שאנשי ציבור אלה ינהלו את ענייניהם עם עמיתיהם באופן ישיר ופשוט. תחקיר נוסף הראה כיצד השדלנים מצליחים להטות את החלטות ועדות הכנסת כמעט מדי יום ביומו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות