אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סרט מתח הוליוודי

סרט מתח הוליוודי

הסכם הצוק הפיסקאלי יצר הפוגה של חודשיים - עד למלחמה האמיתית

04.01.2013, 08:33 | אמיר ארגמן

השבוע, כמה שעות לאחר שנפלה ארה"ב מהצוק הפיסקאלי הגיעו האבירים על הסוס הלבן והציגו את ההסכם אליו הגיעו הרפובליקאים והבית הלבן למניעת נפילת כלכלת ארה"ב מהצוק.

הפשרה מתבססת על הסכמה כי הטבות המס על משקי בית עם הכנסה שנתית ממוצעת של 450 אלף דולר (או 400 אלף דולר ליחיד) יפקעו ובתמורה תהיה דחייה של חודשיים בקיצוצים הפדראליים אותם היינו אמורים לפגוש בתחילת השנה. ההסכם אושר על ידי הסנאט והקונגרס ובכך הפך לעובדה מוגמרת.

קראו עוד בכלכליסט

לא מדובר בהסכם כולל בין הבית הלבן לרפובליקאים, אלא בנטרול המרעום המיידי על ידי סוג של הסכמה חלקית מאוד על סעיפי המס. החלקים הקשים יותר להסכמה סביב קיצוצי התקציב נדחו בחודשיים כחלק מההסכם. הרפובליקאים פשוט הבינו כי יהיה להם פשוט יותר להפעיל לחץ ומנוף על הבית הלבן כחלק מדיוני תקרת החוב, נושא עליו אנו עתידים לשמוע רבות בעתיד הקרוב.

אובמה כבר הספיק להרגיז את הרפובליקאים כאשר העיר כי ידרוש בהמשך מהרפובליקאים עוד סעיפים להגדלת ההוצאות, וזאת על מנת למנוע קיצוצים גדולים מדי בצד ההוצאות.

הביקורות מכל הצדדים מרובות. מצד הדמוקרטים נשמעו קולות רבים של ויתור גדול מידי של ביידן לאובמה על נושא המיסים לרפובליקאים, כמו גם טענות כי לא מדובר על הסכם סופי אלא על "בעיטה בפחית למורד הרחוב". פחית שנפגוש שוב בקרוב מאוד. הפרשנות אותה אני קורא טוענת כי הסנאט הדמוקרטי רצה להפעיל לחץ גדול יותר על הרפובליקאים מתוך הנחה כי הרפובליקאים יילחצו ככל שניכנס לשנה החדשה. אובמה מצידו לא רצה לקחת את הסיכון ולהתחיל את השנה עם כותרות קשות ושווקים זועמים.

לסיכום, בואו נודה על האמת. ההסכם אליו הגיעו השבוע יוצר לנו בסה"כ (וזה לא מעט) הפוגה של חודשיים עד למלחמה האמיתית, שנדמה כי הרפובליקאים יגיעו אליה מיליטנטים הרבה יותר. מבחינתם הם ויתרו רבות על נושא המס ועכשיו הם יסחטו לאובמה את המיץ עד שיעבירו בקונגרס את תקרת החוב החדשה.

השמחה הרבה על הגעה להסכם מהולה במידה מסוימת בעצב על כך שהמלכוד הפוליטי בארה"ב עדיין לא מאפשר חשיבה מעמיקה ורצינית על פתרון שיצעיד את ארה"ב מחוץ לבעיה הפיסקאלית ובעיית החוב הקשה בהן היא נמצאת. הצוק הפיסקאלי היה נקודת זמן מסוכנת בה התהליך היה עלול לצאת משליטה. עכשיו קיבלנו חודשיים של שקט, אבל בהחלט לא תוכנית או ראייה ארוכת טווח של מנהיגי ארה"ב כיצד יש לנהוג בעשור הקרוב על מנת לשנות את הדברים מן היסוד.

הכותב הוא אנליסט המאקרו הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות