אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר 272 שנה: בנק ווגלין השוויצרי נסגר עקב סיוע בהעלמות מס צילום: בלומברג

לאחר 272 שנה: בנק ווגלין השוויצרי נסגר עקב סיוע בהעלמות מס

הבנק הפרטי הוותיק בשוויץ הודה כי סייע לאזרחים אמריקאים להעלים מס באמצעות חשבונות סודיים. ישלם קנס בסך 57.8 מיליון דולר

04.01.2013, 19:43 | סוכנויות הידיעות

לאחר 272 שנה: הבנק הפרטי הוותיק ביותר בשוויץ - בנק ווגלין - נסגר בעקבות הודאה באישומים בארה"ב, לפיהם סייע לאזרחים אמריקאים בהעלמות מס באמצעות חשבונות סודיים. ייתכן שמדובר בנקודת מפנה במאבקן של רשויות החוק בארה"ב בסודיות הבנקאית המפורסמת של שוויץ. במשרד המשפטים האמריקאי סירבו להגיב.

קראו עוד בכלכליסט

עדיין לא ברור אם הבנק הסגיר את שמות בעלי החשבונות הסודיים לרשויות בארה"ב או מתכוון לעשות זאת. "מה שברור", אמר ג'פרי ניימן, ששימש בעבר כתובע פדרלי ועסק בחקירות בנקים שווייצריים, "הוא שמשרד המשפטים רודף באופן אגרסיבי בנקים זרים שמסייעים לאמריקאים לבצע העלמות מס.

ככל הידוע, ווגלין סייע בהעלמות מס עבור חשבונות בהיקף של  1.2 מיליארד דולר משנת 2002 ועד 2010, ועתה הוא נאלץ לשלם לרשויות בארה"ב 57.8 מיליון דולר. אוטו ברודרר, אחד השותפים בבנק, הודה בבית המשפט כי הבנק ידע שמדובר בהתנהלות "מוטעית".

בתחילה סירבו מנהליו של הבנק, שהנהלתו ממוקמת בסנט גלן, להתייצב למשפט בארה"ב. עדיין לא ברור עתידם של שלושה בנקאים העובדים בווגלין - מייקל ברלינקה, אורס פריי ורוג'ר קלר - שהואשמו בינואר2012. 

לווגלין 12 סניפים בשוויץ והוא עתיד למכור את נכסיו שאינם בארה"ב לבנק ראייפסן השוויצרי.

ב-2009 העביר UBS, הבנק הגדול בשוויץ, לרשויות בארה"ב שמות של 4,450 לקוחות. הבנק נאלץ לשלם 780 מיליון דולר ולהודות באישומים לפיהם סייע בהעלמת הכנסות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות