אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בלעדי לכלכליסט

פתרון יצירתי: דנקנר מוכר את כלל ביטוח לעצמו

בעל השליטה באי.די.בי רוקם עסקת בעלי עניין פנימית שבה תימכר כלל ביטוח מידי אי.די.בי פתוח לחברת כור. בתמורה תזרים כור כ־2 מיליארד שקל לאי.די.בי ותפתור את בעיית פירעון האג"ח שלה עד 2017. באי.די.בי כבר החלו בהכנות להבאת העסקה לאישור החברות הקשורות בה. עיקר ההתנגדות עלולה להגיע מצד בעלי האג"ח של כור, שהעסקה תרוקן את קופתה

06.01.2013, 06:55 | גולן חזני

אי.די.בי ממשיכה לחפש פתרונות יצירתיים למשבר הנזילות החמור בחברות במעלה הפירמידה של הקבוצה. ל"כלכליסט" נודע כי בעל השליטה נוחי דנקנר בוחן בימים האחרונים ביצוע עסקת בעלי עניין שבה תימכר השליטה בכלל ביטוח מאי.די.בי פתוח לכור. העסקה מצויה כאמור בשלבים ראשוניים, אולם באי.די.בי רואים בה פתרון משמעותי עבור החברה ולכן יעשו הכל כדי להוציאה לפועל. 

קראו עוד בכלכליסט

כור היא חברת האחזקות היחידה בשרשרת הפירמידה של הקבוצה שיש בה יתרות נזילות גבוהות. נכון לסוף נובמבר היו בקופת כור 2.2 מיליארד שקל במזומן, מתוכם 1.9 מיליארד שקל נקיים משעבוד. את קופת המזומנים הזו התכוונה אי.די.בי לנצל במיזוג של כור לתוך אי.די.בי אחזקות, אולם עם הסרת הצעתה של קרן KKR למתן הלוואה של 200 מיליון דולר לאי.די.בי אחזקות פחתו הסיכויים למימוש אפשרות זו, אם כי החברה מחפשת אחר קרן אחרת שתבצע את ההשקעה. אפשרות נוספת שעדיין נבחנת היא מיזוג של כור ודסק"ש, כמו גם אפשרויות נוספות.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

בשל מגבלות רגולציה, היכולת של אי.די.בי פתוח למשוך דיבידנדים מכלל ביטוח היא נמוכה. חברת הביטוח נסחרת לפי שווי של כ־3 מיליארד שקל, כשהאחזקה של אי.די.בי פתוח בחברה (55%) עומדת על כ־1.7 מיליארד שקל. עם זאת מדובר בשווי שוק בלבד, ובהנחת פרמיית שליטה של 25%–30%. לשם התהליך תפנה אי.די.בי למעריכי שווי כדי לקבוע הערכת שווי עדכנית לכלל ביטוח. עסקה כזו צפויה לפתור את בעיות הנזילות של אי.די.בי פתוח כמעט לחלוטין עד 2017.

ביצוע העסקה צפוי להזרים לקופת אי.די.בי פתוח כ־2 מיליארד שקל אולם לא צפוי לפתור את בעיות הנזילות של החברה־האם אי.די.בי אחזקות, שכן יתרת העודפים לחלוקה של אי.די.בי פתוח היא שלילית ולכן היא איננה יכולה לחלק דיבידנדים.

נוחי דנקנר, צילום: גיא אסיאג נוחי דנקנר | צילום: גיא אסיאג נוחי דנקנר, צילום: גיא אסיאג

באי.די.בי החלו בהכנות לעסקה ובהבאתה לאישור בדירקטוריונים הרלבנטיים. מדובר בדירקטוריונים של אי.די.בי פתוח, כור, וכנראה גם דסק"ש, בעלת השליטה בכור והחברה־הבת של אי.די.בי פתוח. בנוסף אמורים לאשר את העסקה הבנקים המלווים של החברות, בעלי המניות ומחזיקי האג"ח שלהן. מחזיקי האג"ח של כור עשויים להתנגד לעסקה.

בעבר ניסה דנקנר למכור את כלל ביטוח כמה פעמים: ב־2007 מול אילן בן־דב, ב־2010 מול הקרנות אייפקס ופרמירה, ובינואר 2011 מול פרמירה בלבד.

באי.די.בי סירבו להתייחס לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות