אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת סיום המאבק: פלאפון וההסתדרות סופרים ביחד את טפסי העובדים צילום: נועם מושקוביץ

לקראת סיום המאבק: פלאפון וההסתדרות סופרים ביחד את טפסי העובדים

בשעות הצהריים החלה ספירת הטפסים של עובדי פלאפון שהצטרפו להסתדרות והיא תימשך עד הלילה; אם ההסתדרות תציג 1,400-1,500 טפסים תקינים יוקם ועד העובדים הראשון בענף הסלולר

06.01.2013, 18:58 | מיקי פלד
פריצת דרך במאבק בין ההסתדרות להנהלת פלאפון על הקמת ועד עובדים בחברה. עד שעות הלילה ימשיכו נציגי ההסתדרות ופלאפון את ספירת 1,840 הטפסים של עובדי החברה שהצטרפו להסתדרות. הספירה, המתבצעת במשרדי החברה, היא זו שתכריע האם להסתדרות יש את השליש הדרוש לה על פי חוק מקרב עובדי החברה על מנת להקים בה ועד עובדים יציג. ככל הנראה במידה ויהיו מעל 1,400 טפסים שאין מחלוקת על תקינותם בין שני הצדדים, אז צפויה פלאפון להכיר בקיומו של ועד עובדים בחברה, הוועד הראשון בענף הסלולר.

קראו עוד בכלכליסט

שבירת הקפאון במאבק בין ההסתדרות לפלאפון על קיומו של ועד עובדים בחברה התאפשר לאחר שבמוצאי שבת הגיעו יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, והבעלים של פלאפון, שאול אלוביץ', להסכמה על ספירה משותפת לשני הצדדים של הטפסים. השניים מכירים זה את זה כבר מספר שנים, וההחלטה אמש היא פרי שיחות שנמשכו כשבועיים וקיומם הוכחש על ידי מקורבים למרות פרסומים ב"כלכליסט", זאת על מנת לשמור על שקט שיאפשר הגעה להסכמה.

ועד עובדי פלאפון בבית ההסתדרות, צילום: נמרוד גליקמן ועד עובדי פלאפון בבית ההסתדרות | צילום: נמרוד גליקמן ועד עובדי פלאפון בבית ההסתדרות, צילום: נמרוד גליקמן

בשבוע שעבר אף הגישה פלאפון עתירה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב במטרה לחייב אותו להכריע בסוגיה, כאשר במקביל ההסתדרות טענה כי פלאפון סירבה להצעה למנות את נשיא בית הדין הארצי לעבודה בדימוס, סטיב אדלר, כבורר בין הצדדים.

המאבק של קבוצת העובדים שהקימה את הוועד נמשך כבר מעל ארבעה חודשים, כאשר באוגוסט הודיעה ההסתדרות על הקמת ועד פעולה באמצעות קבוצת עובדים ותיקים בחטיבת ההנדסה של פלאפון. מיד לאחר מכן תועדו מספר מקרים בהם מנהלים בכירים בחברה מוציאים מסמכים רשמיים הקוראים לפעולה נגד הקמה של ועד ואף נפגשים ישירות עם עובדים כדי להניא אותם מלחתום על טפסי חברות בהסתדרות.

מהלכים אלו של הנהלת פלאפון גררו מאבק ממושך, שהחריף עם ההכרזה של ההסתדרות בספטמבר על כך שהשיגה את השליש הדרוש לה. מנכ"ל החברה, גיל שרון, הודיע מנגד כי הוא לא מקבל את הכרזת היציגות, משום שראה טפסים של 650 עובדים בלבד, בנוסף לרשימה שמית של 750 עובדים נוספים. בתגובה, ההסתדרות הודיעה על פתיחה בעיצומים בפלאפון, שהיוו את השביתה הראשונה בענף הסלולר. העיצומים אמנם החריפו מדי יום, אך רק לאחר שוועד עובדי בזק, חברת האם של פלאפון, איים להצטרף גם הוא, כאשר במקביל בהסתדרות הבינו שצריך ללכת לבוררות ולא להכרעה מוחלטת, הצליחו עיני ואלוביץ' להגיע להסכמה שאיפשרה את פריצת הדרך.

סוגיה שמנעה בתחילה את הבוררות היא הסירוב של הנהלת פלאפון להכיר בהצטרפות של עובדים להסתדרות דרך אתר אינטרנט ייעודי במקום מילוי טפסים ידני כפי שהיה מקובל עד כה. כמו כן, טענה הנהלת פלאפון כי משום שעובדי החברה טרם שילמו דמי חבר להסתדרות, אזי ההצטרפות אינה "אותנטית". בסופו של דבר, ההתעקשות של עיני להכיר בטפסים הללו, שינויים שאושרו גם במסגרת חוקת ההסתדרות בשבוע שעבר, הביאו את אלוביץ' להסכים לכך.

בתוך כך, ארגוני המעסיקים לא מוכנים להשלים עם פסיקת בית הדין הארצי לעבודה מהשבוע שעבר שאוסרת עליהם להביע דעה כלשהי בעת ניסיון עובדים להקים ועד. הפסיקה, שנקבעה בתיק של ההסתדרות נגד פלאפון, חלה גם על כל המעסיקים במשק, ובאיגוד לשכות המסחר ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים החליטו לערער לבג"ץ על הפסיקה. צביקה אורן יו"ר לשכת התיאום, אמר כי "בית המשפט קיבל החלטה חד צדדית וקיצונית המאיימת על המרקם העדין ביחסים שבין המעסיקים לעובדים. החלטה זו עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות