אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית י־ם לגננות: הסכימו לקיצוץ בשכר או שתפוטרו צילום: נמרוד גליקמן

עיריית י־ם לגננות: הסכימו לקיצוץ בשכר או שתפוטרו

עיריית ירושלים החליטה לעבור למפעיל זול יותר של הצהרונים לגילים 3–9 כחלק מיישום מתווה טרכטנברג. הגננות והסייעות קיבלו מכתב המודיע שתנאיהן ייפגעו, מבלי לפרט עד כמה, והותיר בידיהן שתי אפשרויות - להסכים או לסיים את העסקתן

07.01.2013, 06:59 | חן פונדק

הגננות והסייעות בירושלים קיבלו בסוף השבוע שעבר מכתבים מהמינהל הקהילתי שהודיעו להן על "בחינת הפסקת עבודתן". במכתב הוסבר כי "לפי החלטת ממשלת ישראל ועיריית ירושלים יחולו שינויים בהפעלת הצהרונים ותופעל תוכנית יום לימודים ארוך בגני הילדים כדי להקל כספית על המשפחות הצעירות בעיר, וזאת באמצעות מפעיל אחר מטעם העירייה". העירייה הבהירה לצוות החינוכי במכתב כי עקב המעבר למפעיל חדש, תנאי העסקתן צפויים להיפגע, אך לא פירטה את התנאים החדשים. לצוות החינוכי ניתנו שתי אפשרויות - להסכים לפגיעה בתנאיהן או לסיים את העסקתן. כחלק מהפעלת המודל החדש, ניהול הצהרונים עובר מהמרכזים הקהילתיים והמתנ"סים העירוניים לידי קבלנים שייקבעו במכרז של משרד החינוך. במקרה של ירושלים, מפעילת הצהרונים החדשה היא החברה למתנ"סים.

גן ילדים, צילום: גיא אסיאג גן ילדים | צילום: גיא אסיאג גן ילדים, צילום: גיא אסיאג

ל"כלכליסט" נודע כי המודל החדש יופעל בשלב הראשוני על 160 מסגרות בירושלים, כאשר כל אחת מהן מעסיקה גננת אחת וסייעת אחת. לפי החברה למתנ"סים, שכרן של הגננות והסייעות, שהיה גלובלי עד כה ועתיד להפוך לשעתי, ייפגע ב־19% לגננות וב־47% לסייעות. בסך הכל הפגיעה בעובדים עומדת על כ־3.6 מיליון שקל בשנה.

רחל עזריה, חברת מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת ירושלמים, שמעה על הפגיעה בשכר מהורים שהתלוננו בפניה כי הסייעות והגננות של ילדיהם עומדות לעזוב באמצע שנת הלימודים: "עד היום המתנ"סים פעלו לפי כוחות השוק. כשהם ראו שהם לא מצליחים לשכור עובדים בשכר מינימום, הם העלו את השכר. עכשיו מגבילים את השכר מחדש. אבל מי תבוא לעבוד בשכר מינימום שעתיים ביום?". עזריה מדגישה כי "המהלך של סבסוד הצהרונים הוא מבורך. עם זאת, יש כאן בעיה שעם כולם ניהלו מו"מ חוץ מהגננות והסייעות שמפעילות את הצהרונים. כדי שהצהרונים יהיו טובים ואיכותיים, הדבר הכי חשוב הוא כוח אדם טוב ואיכותי שיפעיל אותם, ובשכר שמציעים נכון להיום זה בלתי אפשרי".

הפעלת צהרוני טרכטנברג בירושלים צפויה להוזיל משמעותית את עלות הצהרונים, שתעמוד על 267 שקל לחודש לכל היותר, בהשוואה ל־815 שקל המשולמים כיום לצהרונים פרטיים, כך לפי נתוני העירייה. המודל החדש צפוי גם לכלול פעילויות העשרה וחוגים לילדים.

מעיריית ירושלים נמסר: "ירושלים היא העיר הגדולה הראשונה שבה יחל מהלך סבסוד הצהרונים, שהוא בשורה אדירה להורים: יום הלימודים יוארך עד השעה 16:00, עלות הצהרון תוזל משמעותית ביותר מ־600 שקל להורים עובדים ותכלול ארוחה חמה בפיקוח. חשוב להדגיש כי הגננות אינן נפגעות כלל מהמהלך, שכן הן מקבלות שכר בהתאם להכשרתן. באשר לסייעות, העירייה פועלת ביחד עם משרד החינוך, שקבע את תנאי ההעסקה, במטרה להיטיב את תנאי העסקתן. יש לציין כי כ־80% מהצוותים החינוכיים מעוניינים להמשיך לעבוד במסגרת המהלך".

ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך הוציא לדרך את המהלך הגדול של הפעלת הצהרונים, שנועד להקל את נטל התשלומים להורים, ולחסוך לכל משפחה כ־800 שקל בחודש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות