אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נחלשה ההשפעה של ריבית בנק ישראל על היקף המשכנתאות החדשות" צילום: שאטרסטוק

"נחלשה ההשפעה של ריבית בנק ישראל על היקף המשכנתאות החדשות"

כך אמרו חלק מחברי הוועדה המוניטרית בבנק ישראל בדיוני הריבית. עוד הוסיפו כי מוקדם להעריך את השפעת צעדי המפקח על הבנקים על מחירי הדירות

07.01.2013, 12:42 | אמנון אטד

בחודשים האחרונים התחדשה העלייה במחירי הדירות, במקביל לעלייה שנרשמה בתקופה זו גם בהיקפי המשכנתאות. זאת למרות ההוראות שפרסם המפקח על הבנקים בבנק ישראל, דודו זקן בסוף חודש אוקטובר האחרון, המגבילות את שיעורי המימון בהלוואות לדיור. אולם חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, שדנו בנושא זה במסגרת דיוני הריבית שהתקיימו בבנק בסוף החודש שעבר, סבורים כי מוקדם עדיין להעריך את השפעתן של הוראות המפקח על היקפי המשכנתאות ועל מחירי הדירות. זאת בעיקר בשל העובדה שהוראות הפיקוח החריגו עד לסוף השנה הלוואות שניתן להן אישור עקרוני לפני כניסת ההוראות לתוקף.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף לכך, חלק מחברי הוועדה הדגישו בדיוני הריבית כי בעקבות המגבלות על שיעור המשכנתאות שניתן לקבל במסלול הריבית המשתנה, שהטיל המפקח על הבנקים בחודש מאי בשנה שעברה, נחלשה ההשפעה של ריבית בנק ישראל על היקף המשכנתאות החדשות.

עבודות בנייה בתל אביב. דאגה מהאטת הפעילות בענף הבנייה עבודות בנייה בתל אביב. דאגה מהאטת הפעילות בענף הבנייה עבודות בנייה בתל אביב. דאגה מהאטת הפעילות בענף הבנייה

מפרוטוקול דיוני הריבית שמפרסם היום (ב') בנק ישראל מתברר כי לנוכח הירידה החדה שנרשמה ברבעון השלישי של השנה החולפת במספר התחלות הבנייה, הביעו חברי הוועדה המוניטרית דאגה מהאטת הפעילות בענף הבנייה. זאת הן בשל היותו אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של המשק, והן בשל השפעה אפשרית של האטה בהתחלות הבנייה על עליית המחירים בשוק הדירות בעתיד כתוצאה מהירידה בהיצע. להערכת חברי הוועדה, הירידה ברמת הפעילות בענף הבניה נובעת בעיקר מהאטה בקצב שיווק הקרקעות.

בנושא הפעילות הריאלית במשק, היו חברי הוועדה המוניטרית גם הפעם חלוקים בדעותיהם. בדומה לדיון בחודש הקודם, העריך חלק מחברי הועדה כי בחודשים האחרונים חלה ירידה הדרגתית בקצב ההתרחבות של הפעילות הכלכלית, וכי הפסימיות העולה מהסקרים השונים ביחס לפעילות זו מעלה חשש מפני האטה נוספת. לעומתם, חברים אחרים בוועדה העריכו בדיון כי לאחר ההתמתנות שחלה לפני כשנה בקצב הצמיחה, לא נרשמה התמתנות נוספת למרות ההתפתחויות השליליות במשק העולמי, והוא התייצב על קצב שנתי של כ- 3%.

בתום הדיון, תמכו חמישה מחברי הוועדה המוניטרית בהורדת הריבית ב- 0.25%, לרמה של 1.75%. חבר הוועדה הנוסף תמך בהותרת הריבית ללא שינוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות