אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משלחת בראשות יו"ר גוגל ביקרה בספריית אינטרנט בפיונגיאנג צילום: בלומברג

משלחת בראשות יו"ר גוגל ביקרה בספריית אינטרנט בפיונגיאנג

אריק שמידט הוא הנציג הבכיר ביותר של חברת טכנולוגיה אמריקאית שמבקר בצפון קוריאה מאז מות קים ג'ונג איל. מביקורו עולה כי החיבור לרשת מתחיל להתפשט בין האוניברסיטאות במדינה - וכי סטודנטים בה משתמשים במידע שמקורו במוסדות אקדמיים בארה"ב

08.01.2013, 17:07 | ניצן סדן
משלחת אמריקאית שמונהגת על ידי יו"ר גוגל אריק שמידט נחתה אמש (ב') בצפון קוריאה. ביחד עם שמידט נסעו גם בתו סופי, ג'ארד כהן - מנהל קבוצת החשיבה של גוגל וביל ריצ'רדסון, מושל ניו מקסיקו לשעבר.

קראו עוד בכלכליסט

בלוג גוגל הרשמי דיווח שיו"ר החברה ביקר במעבדת המחשבים שבאוניברסיטת קים איל סונג שבפיונגיאנג. הסטודנטים הדגימו לשמידט כיצד הם גולשים למאגר מאמרים שמקורו באוניברסיטת קורנל - ומעליו מופיעה בדפדפן תגית שמבשרת שהמאמרים הוגשו בתור מתנה מקים ג'ונג איל המנוח.

לסטודנטים יש גישה מוגבלת לאינטרנט מאז נפתחה הספריה באוניברסיטה, ב-2010. גם במוסדות אקדמיים נוספים בפיונגיאנג יש גישה מנוטרת ומוגבלת לרשת. לעומתם, לרוב אזרחי המדינה אין כל גישה לאינטרנט ומעולם לא השתמשו בה. אזרחים בעלי מחשבים יכולים להתחבר לרשת המקומית של המדינה, שמציגה מידע מסונן ומנוטרת באופן קבוע על ידי גורמי ממשל.

ביקור הומנטרי פרטי

ריו סון ריול, ראש הספריה האלקטרונית של האוניברסיטה, הסביר לחברי המשלחת שמוסדות אקדמיים רבים רוצים לקבל אף הם גישה לרשת, אולם צריכים להגיש בקשה ולקבל אישור מיוחד. לטענתו, זה רק עניין של זמן עד שהשימוש ברשת יותר גם באוניברסיטאות נוספות.

יו"ר גוגל הוא הנציג הבכיר הראשון של חברת טכנולוגיה אמריקאית שמבקר בצפון קוריאה מאז מות קים ג'ונג איל בשנה שעברה וכניסתו של קים ג'ונג און בנו לתפקיד נשיא המדינה הקומוניסטית. ממשלת ארה"ב התנגדה ליציאת המשלחת והגדירה את תזמון הנסיעה כ"בעייתי". בבלוג הרשמי של גוגל נכתב כי שמידט לא תאר את מטרות הביקור, אולם ביל ריצ'רדסון, מחברי המשלחת, הגדיר אותו כביקור הומניטרי פרטי.

צפון קוריאה מחזיקה בשבי את קנת ביי, אזרח אמריקאי אשר הואשם בפעילות עויינת נגד המדינה. ריצ'רדסון אמר לסוכנות AP כי בכוונתו לדבר עם גורמי ממשל במדינה במטרה לקדם את שחרורו. גזר דינו של ביי טרם ניתן, אולם הוא עשוי להישלח לעשר שנים בכלא אם יורשע.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות