אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קופות הגמל 2012: תשואות חברות הביטוח בתחתית

בלעדי לכלכליסט

קופות הגמל 2012: תשואות חברות הביטוח בתחתית

מנתונים ראשונים שהגיעו ל"כלכליסט" עולה כי קרן ההשתלמות של אלטשולר שחם השיגה בשנת החולפת 14.7%, תשואה עודפת של כ־6% על פני קרן ההשתלמות הגדולה בישראל - קהל של מגדל

09.01.2013, 07:12 | רחלי בינדמן ואסף גילעם

שבוע לפני שחברות הגמל וההשתלמות מדווחות למשרד האוצר על התשואות השנתיות ל־2012, התוצאות של הגופים הגדולים מגיעות לידי "כלכליסט". שלא במפתיע, קופות הגמל של אלטשולר שחם שהפגינו ביצועים עודפים לאורך כל 2012, מתברגות בראש טבלת התשואות בפער אדיר מהמתחרות עם תשואה של כ־14.83%. רק כדי לסבר את האוזן, הקופה שמתברגת במקום השני, מיטב גמל, שאת השקעותיה מנהל יניב צלאל, השיאה 11.68% - פער של קצת יותר מ־3% מהמקום הראשון.

קראו עוד בכלכליסט

בדצמבר השיאה אלטשולר גמל 1.05% ואלטשולר השתלמות השיגה 1.1%, כאשר יתר הקופות רשמו תשואה ממוצעת של 0.3% בלבד. למעשה, יתר הקופות (לא כולל אלטשולר) שממוקמות בשליש העליון של הטבלה רשמו תשואה ממוצעת של 11.5% במהלך 2012 - בהן ניתן למנות, מלבד מיטב גמל, גם את הראל עצמה עם 11.66%, מנורה מבט עם 11.6% ופסגות גמל כללי עם תשואה של 11.3%. ילין לפידות, שהתברגו בשנים האחרונות בראש טבלת התשואות, השיגו תשואה שנעה סביב הממוצע של כלל הקופות - 11.2%.

 

לא על החו"ל לבדו

התרומה העיקרית לתוצאות של אלטשולר שחם באה מחשיפה גבוהה לחו"ל שבאה מתוך אסטרטגיה של פיזור השקעות. בעוד שהמתחרות נאלצו להדביק את הקצב החשיפה לחו"ל, בעיקר בארה"ב ובמערב אירופה, רק בשנה האחרונה, לאלטשולר היה יתרון הראשוניות, והיא נהנתה מהגאות של השווקים הזרים שהתחילה באוקטובר 2011. שווקים אלה יצרו תשואה עודפת על השוק המקומי במהלך 2012. בנוסף, באלטשולר שחם מחזיקים בחשיפה מכובדת לשוק הגרמני, שהציג תשואה פנומנלית של 29% בשנת 2012.

גילעד אלטשולר. ביצועים עודפים, צילום: עמית שעל גילעד אלטשולר. ביצועים עודפים | צילום: עמית שעל גילעד אלטשולר. ביצועים עודפים, צילום: עמית שעל

אבל לא על החו"ל לבדו. אלטשולר שחם היו הראשונים שחזרו להגדיל חשיפה לשוק המניות הישראלי בעיתוי האידיאלי. באוגוסט האחרון, כשמחירי המניות בארץ - במיוחד בסקטור הפיננסי - נסחרו בשפל, הגדילו באלטשולר שחם את החשיפה למניות ישראליות ובראשן הבנקים (בעיקר לאומי והפועלים), השקעה שהשתלמה בתשואה דו־ספרתית ברבעון האחרון של השנה.

המאכזבת: קהל של מגדל

קופת הגמל השנייה בגודלה בישראל - תמר של כלל ביטוח - התברגה במקום טוב באמצע עם תשואה שנתית של 10.76% אף שפתחה בדשדוש את החודשים הראשונים של 2012. קרן ההשתלמות הגדולה בישראל, קהל שבבעלות חברת הביטוח מגדל, אכזבה עם תשואה מצטברת של 8.74%, הנמוכה ב־6% מהתשואה שהשיגו קופות אלטשולר שחם. קהל מנהלת כ־8 מיליארד שקל נכסים, ונכון ל־2011 (לפי נתוני משרד האוצר), היא גבתה דמי ניהול ממוצעים של 0.95%. נראה כי אחת הסיבות לתוצאות של קהל היא החשיפה הנמוכה שלה לחו"ל.

כך בעוד שהחשיפה של קופות אלטשולר לחו"ל עמדה בסוף נובמבר 2012 על 33.06%, החשיפה של קהל הסתכמה ב־17.7% בלבד. גדיש של פסגות החזיקה חשיפה לחו"ל של 26.7%, ואילו קופת הראל תעוז בחשיפה של 31% בסוף נובמבר. ביטוחי המנהלים של מגדל (הפוליסות המשתתפות ברווחים) החזיקו, נכון לסוף נובמבר, בחשיפה של 37% לחו"ל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
אני חושב שיש פה הגזמה גדולה לגבי הסכומים שהמפקחים מקבלים (אני עובד איתם)
אני סוכן ביטוח ועובד עם אותם מפקחים שאתם מדברים לא הגיוני שהאנשים שמביאים את הטפסים לבית ההשקעות יקבלו סכומים כאלה ממה שאני יודע' זה לא כך ותחשוב בהגיון, שליח מקבל משהו בסביבות 9000 ש"ח לחודש אז הם מקבלים בסביבות ה-10000 ש"ח בחודש (סכום יפה מאוד) למיטב ידעתי זה כל עבודתם. מעולם לא קיבלתי מהם כלום חוץ מאינפורמציה רלוונטית לתקופה ומבצעים רלוונטיים לתקופה ובסוף הם נותנים שירות משלוחים של הטפסים שלנו ישר לבית ההשקעות אלטשולר שחם. יש הבדל גדול למפקחים שבעולם הביטוח - הם באמת עושים משהו והם גם לא ילדים לרוב
אודי , ת"א  |  10.01.13
19.
תגובה למס' 18 - חשוב לדעת!!! וחשוב לדייק בפרטים!!!
חשוב שתדע שרוב בתי ההשקעות בארץ החלטו על מדרגת שכר מקסימלית למתווכים האלה (מה שאתה קורא מנהלי מכירות\מפקחים) של הסוכנים החיצוניים (סוכנים פנסיונים \ פיננסיים) זה מתוך הבנה מה תרומתם האמיתית ומה הגיוני לשלם להם על כך (בייחוד שמדובר על כספי הציבור בישראל) אני חושב שכך גם "באלטשולר שחם" הם לא מרוויחים יותר מ- 20 אש"ח בחודש (max) גם זה הרבה מאוד כסף אבל זה לא המספרים שאתה רשמת - מעל 20 אש"ח, הגעת ל35 אש"ח - את זה שום גוף בעולם לא יהיה מוכן לשלם - גם אם אין להם ערך לכסף שלנו עדין זה לא הגיוני שגוף פיננסי ישלם כל כך הרבה כסף על עבודה שאין עימה תרומה משמעותית לגיוסי החברה. ולגבי העשייה שלהם - הם באמת לא עושים כלום !!! (מידיעה ישירה שלי)
עמית , ת"א  |  10.01.13
18.
אם הייתם יודעים כמה כסף הם עושקים מאיתנו וכמה כסף העובדים שלהם לוקחים - לא הייתם מאושרים !!!
-מנכ"ל קופ"ג - 1.4 מש"ח בשנה מינימום -מנהל מכירות (מפקח של עולם הביטוח) - 35 -20 אש"ח בחודש ועל כלום פשוט סתם על חשבון הציבור!!!!! (הם לא עושים כלום, אין הם משמעות אמיתית לא בניהול הכסף, ממש לא בגיוס הכסף (זה 85% תשואות טובות) ולא באסטרטגיית השיווק והכי גרוע זה שהם בקושי עובדים) יש להם 7 כאלה - תעשו את החשבון לעלות שנתית (מדובר באנשים שלא עוברים את הגיל 30 - ילדים עם קקה בתחתונים) -סוכן חיצוני-כ-50% מהעמלה שאתה משלמים - הם לפחות עושים משהו... -מנהל תיקים+אנלסטים - מגיע להם כל שקל הם הרי הביאו את התשואות האלו וגם את הגיוסים האלה. פשוט חבל שבית השקעות זורק הרבה מאוד כסף שהוא יכול לחסוך מהציבור
יורם (סוכן פנסיוני) , חיפה  |  10.01.13
לכל התגובות