אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל סוערת: ירושלים נצורה, גם דימונה מושלגת צילום: רויטרס

ישראל סוערת: ירושלים נצורה, גם דימונה מושלגת

הסערה שפקדה את ישראל מגיעה לשיא - באזורים רבים בנגב יורד שלג. אי אפשר להגיע מת"א לבירה המושלגת: כביש 1 נחסם באזור ירושלים, גם כביש 443 נסגר לתנועה ממודיעין. גם התנועה בתוך הבירה שותקה. התלמידים בירושלים נשארו בבית. ואיפה עוד לא לומדים?

10.01.2013, 12:46 | ynet

הסערה הגדולה מגיעה לשיאה, והבוקר (ה') התעוררו ישראלים רבים במקומות הגבוהים לנוף לבן. תלמידים לא מעטים יחוו אותו בבתים. מעט לפני 5 לפנות בוקר הודיעה עיריית ירושלים כי היום לא יתקיימו לימודים בבתי הספר ובגנים, ובכך הצטרפה הבירה ליישובים רבים בצפון ובשומרון, שם בוטלו הלימודים עוד לפני כן. הבירה מושלגת, והיא ממש לא היחידה: בשעות הלילה החלו לרדת פתיתי שלג גם בדימונה, בשדה בוקר ובאזורים נוספים בדרום.

שמעון פרס בונה בובת שלג בבית הנשיא, צילום: גלעד שרון שמעון פרס בונה בובת שלג בבית הנשיא | צילום: גלעד שרון שמעון פרס בונה בובת שלג בבית הנשיא, צילום: גלעד שרון

כביש 1 נסגר לתנועה בקטע שבין בן שמן לירושלים בשני הכיוונים בשל החשש להחלקה של כלי רכב על השלג והקרח שהצטברו על הכביש. מאגף התנועה נמסר כי הנהגים מופנים לכביש 443 שעדיין פתוח, למרות שייתכן כי הוא ייסגר בהמשך. מערך האוטבוסים הציבוריים של "אגד" בירושלים לא פועל הבוקר בשל השלגים המכסים את הכבישים, וכן בוטלו גם האוטובוסים הבינעירוניים לירושלים. הרכבת הקלה פועלת כסדרה, ועד 14:00 הנסיעה בה תהיה ללא תשלום.

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: (21 תמונות)

כבר אמש נצבעה ירושלים בלבן. שלג ירד במרכז העיר, בגבעה הצרפתית, ברמת שרת בגבעת זאב, בגילה ובהר נוף. בצפון נחסמו הדרכים לצפת. ברמת הגולן ממשיך להיערם השלג. לראשונה זה עשור - ירד שלג גם בנצרת עילית (430 מ' מעל פני הים). שלג נערם גם בפסגות הגליל המערבי. פתיתי שלג ירדו גם במצפה רמון (839 מ' מעל פני הים), והלילה הצטרפו גם דימונה (600 מ') ושדה בוקר (473 מ' ) הנמוכות יחסית לרשימת היישובים שבהם ירד שלג.

בהמשך היום צפויים להצטמצם כמויות המשקעים שיירדו ברחבי הארץ, ואף שאנו לפני שיא הקור, כבר אפשר לראות את הסוף. "היום עדיין צפוי לרדת שלג בהרים וגשם מלווה בסופות רעמים. בשאר חלקי הארץ במהלך היום המשקעים ייחלשו ויתמעטו. מהצהריים נראה הפחתה בפעילות השלג והגשם", אמרו בחברת "מטאו טק".

שלג בקרית ארבע שלג בקרית ארבע שלג בקרית ארבע

על הנהגים עבר לילה לבן עם עומסים כבדים מאוד בכביש מספר 1 מלטרון עד ירושלים. הכביש נחסם לתנועה ומכוניות החליקו על הקרח שהצטבר. עד כה לא נמסר על נפגעים. בנוסף, נחסם לתנועה כביש המנהרות מירושלים לצור הדסה בשני הכיוונים.

שרגא ניימן, שבילה יותר משעתיים וחצי בדרך לירושלים, סיפר ל-ynet: "כשהגעתי לאזור לטרון ראיתי שהתנועה עומדת וכביש מספר 1 היה סגור. האופציה היחידה הייתה להמשיך למודיעין, להגיע דרך כביש 443 - ועלינו עליו. הגענו לצומת שילת ושם עמדנו במשך שעה ורבע בלי לזוז. אחרי זה עוד היה צריך לעבור את המחסום של כביש 443. זה פשוט מדהים, מדינת ישראל יכולה להילחם עם 'כיפת ברזל' אבל טיפת שלג וכלום לא מתפקד. הנהגים פשוט ישבו במכוניות בלי להתקדם. אנשים לא יצאו, כי היה קר, והם נאלצו להשאיר את הרכב ממונע בשביל המיזוג".

ניימן סיפר עוד כי כשהתחילה הסופה בסביבות השעה 20:30 הוא יצא מירושלים וגם אז היו שיבושים. "כשיצאתי מירושלים לכיוון אשדוד, היה סוג של היסטריה בכביש כי בדיוק התחיל לרדת שלג, הנהגים לא מה לעשות אם לנסוע או לנסוע ונעמדו בצדדים. חלק יצאו מהמכוניות, הם לא ידעו איך לתפקד".

מי ילמד ומי לא

משרד החינוך פרסם רשימה של יישובים שבהם לא יתקיימו היום לימודים:

מחוז צפון: היישובים הדרוזים בגולן (עין קניה, מסעדה, בוקעתה, מג'דל שמס, רג'ר).

צפון הגולן (אביטל), גליל עליון (סאסא), צפת, בית ג'אן, חורפיש, מרום גליל (חמד מירון) ומעלות.

באשר ליתר היישובים יימסרו עדכונים בשעות הבוקר.

מחוז מרכז: לא יתקיימו לימודים באלון מורה, איתמר, יצהר והר ברכה.

ירושלים: לא יתקיימו לימודים בבתי הספר ובגנים.

במחוז חיפה יתקיימו לימודים כרגיל, וכך גם במחוז תל אביב.

בדרום: משרד החינוך עומד בקשר עם הרשויות ויעדכן בהתאם.

ביהודה ושומרון: בגוש עציון לא יתקיימו כלל לימודים בכל מערכת החינוך. מטה השלג במועצה האזורית שומרון החליט על ביטול הלימודים מחר באלון מורה, איתמר, הר ברכה, כפר תפוח ומגדלים. ביצהר יתקיימו לימודים רק בבית הספר לבנים.

במועצה האזורית מטה בנימין לא יתקיימו לימודים ביישובים: שילה, עופרה, פסגות, כוכב יעקב, אדם, בית חורון, נווה צוף ועטרת.

במועצה האזורית מטה יהודה לא יתקיימו לימודים בגני הילדים ובבתי הספר הדסים, יסודי צומח, קרוב, לביא, אלון, עין הרים, מרחבים, קסם, תיכון אור ותיכון עין כרם. לא יתקיימו לימודים בחטיבת הביניים בישיבת נחשון (ז'-ט'), אך תלמידי החטיבה העליונה בישיבת נחשון ילמדו כרגיל. כמו כן, לא יתקיימו לימודים בגני הילדים ביישובי ההר הגבוה ובאזור המזלג ולא ייצאו ההסעות לירושלים ולגוש עציון.

כמו כן, הודיע משרד החינוך כי לא יתקיימו בחינות הבגרות במקצועות ספרות, עברית לערבים ועברית לדרוזים, מועד חורף תשע"ג, במקומות שבהם לא יתקיימו לימודים, בשל תנאי מזג האוויר. אפשר לקבל מידע במוקד העירוני, וכן בחדר המצב של משרד החינוך בטלפון: 02-6222211.

"רוחות של 120 קמ"ש במישור החוף"

החזאי נחום מליק מחברת "מטאו-טק" מסביר שהלילה אנו מגיעים לנקודת הקיצון של המערכת: "גל הקור יגיע לשיאו. צפוי לרדת שלג בכל אזורי הצפון - בכל ההרים בצפון הארץ ומרכזה, שגובהם מעל 600 מטרים. יש אפשרות לשלג קל גם בהר הנגב. בשאר חלקי הארץ צפויים לרדת גשמים לפרקים, מלווים בסופות ברקים וברד".

"כעת אנחנו בשיאה של הרוח. באזור מישור החוף הגיעו רוחות לשיא של 120 קמ"ש. בערב ובלילה ינשבו רוחות חזקות במהירות של 50-80 קמ"ש. הלילה ובבוקר השלג צפוי להצטבר במקומות מעל 600-700 מטר גובה בצפון ובמרכז", הוסיף מליק. לדבריו, יש להיזהר מהטמפרטורות הנמוכות, שעלולות לגרום להחלקות.

 

במהלך היום יוסיף לרדת גשם, אך צפויה עלייה בטמפרטורות, ובשבת המערכת תהיה מאחורינו. "בשישי בבוקר יהיו שאריות גשם מקומי בצפון הארץ ובמרכזה, בהמשך השמיים יתבהרו חלקית אבל עדיין יהיה קר, ואחר כך כבר יהיה מעונן חלקית והטמפרטורות יחלו לעלות. בשבת מזג האוויר יהיה נאה והטמפרטורות יעלו", סיכם מליק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות