אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכנה לביטול אלפי החלטות שהתקבלו בתחום היטלי ההשבחה צילום: אוראל כהן

סכנה לביטול אלפי החלטות שהתקבלו בתחום היטלי ההשבחה

שרית דנה, מי שמינתה את שמאי המקרקעין המכריעים, פעלה ככל הנראה ללא סמכות מ-2009. הסיבה: היא מונתה ב-2006 בקדנציה של שלוש שנים, אולם בפועל כיהנה עד סוף 2012

10.01.2013, 10:40 | שי פאוזנר
עתידן של אלפי החלטות מהשנים האחרונות בתחום הבנייה לוט בערפל. בימים האחרונים מסתבר כי שרית דנה, ששימשה מאז 2006 יו"ר מועצת השמאים, פעלה ככל הנראה ללא סמכות בשלוש השנים האחרונות. דנה שפורשת בימים אלה מתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים היא גם האישה שעמדה מאחורי "רפורמת המרפסות" של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

קראו עוד בכלכליסט

המועצה היא הגוף המסמיך שמאים וממנה בעלי תפקידים מרכזיים בתחום הזה. למעשה מדובר בסוג של בתי משפט עליון בתחום שמאות. על פי מה שעולה מנתונים שנמסרו מבכירים במשרד המשפטים, מונתה דנה לתפקיד זה בינואר 2006 על ידי שרת המשפטים ציפי לבני, כאשר אורך הקדנציה בו הוא של שלוש שנים. אולם בפועל כיהנה דנה בתפקיד עד סוף השנה שעברה.

עבודות בנייה (ארכיון), צילום: דורון גולן עבודות בנייה (ארכיון) | צילום: דורון גולן עבודות בנייה (ארכיון), צילום: דורון גולן

הבעיה המרכזית שתיווצר אם אכן יסתבר כי דנה לא היתה יכולה לבצע את התפקיד מאז 2009, היא העובדה שתחת שרביטה מונתה שורה של שמאים מכריעים – תפקיד שבבסיסו נועד לפסוק במחלוקות בין שמאים על גובה היטלי השבחה ונושאים נוספים הקשורים בהתנהלות מוסדות המדינה ורשויות שונות מול קבלנים ובעלי נכסים בשוק הנדל"ן.

השמאי המכריע ממונה בצו שמאפשר לו להיות שופט בכל מחלוקת בעניין גובה ההיטל שישלם בעל נכס כאשר משנים את הייעוד שלו. מדובר בעיקר בנכסים שבהם מתקבלת תוספת שווי בעקבות שינויי הייעוד כאשר הופכים קרקע לפרויקט בנייה, אם למגורים ואם לשימוש אחר.

בימים האחרונים, עוד בטרם דלף אל מחוץ למשרד המשפטים המידע על כך שדנה פעלה ללא סמכות כיו"ר מועצת השמאים, היא סיימה את הקדנציה בתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה והובהר לה שרוב הסיכויים כי המינוי לא יוארך. ההפתעה הגדולה בעניין דנה היא של מי שהכירו אותה מקרוב. בכירים בתחום השמאות אמרו הבוקר ל"כלכליסט", "אם יש דבר שדנה הקפידה עליו הוא שקיפות ועמידה בתנאי החוק".

במשרד המשפטים סרבו להתייחס הבוקר לפרטים. דובר המשרד מסר בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מינוי שמאים מכריעים
לכל המתלהמים. השמאים המכריעים מונו בהתאם להחלטת כנסת ישראל בתיקון 84 לחוק התכנון והבנייה. מועצת השמאים בחרה את השמאים המכריעים ולא שרית דנה שהיא היו"ר. בפועל מי שחתם על המינויים של השמאים המכריעים הוא שר המשפטים. לכן הסיפור הזה הולך להעלם כמו השלג בירושלים. כלכליסט תביאו סיפורים מעניינים כמו למה מונו דווקא השמאים המכריעים האלו והאם היו פה שחיתויות במינוי של שמור לי ואשמור לך. רמז דק שיוביל אתכם: תחפשו אצל חתנה של שרית דנה מי הוא מה הוא עשה מה הוחלט בעינינו ומתי...
יוסי ג. שמאי מקרקעין  |  10.01.13
5.
שרית דנה לא הקפידה על שקיפות ולא על אינטרס התושבים
שרית דנה מסרה לממשלה את חוות דעת היועץ המשפטי אשר הכשירה את תכנית מכירת החיסול של חוף פלמחים בחצי מחיר - 7מליון שקל, לדבריה: "בתכנית כפר הנופש פלמחים לא נפל פגם". הגברת דנה רק שכחה לצין שהיא עצמה היתה היועצת המשפטית של ועדת תיכנון מחוז המרכז מספר שנים קודם לכן, בעת אישור התכנית... אלמלא ארדן חוף פלמחים היה אובד.
חוף פלמחים  |  10.01.13
לכל התגובות