אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תורת הפטנטים של IBM

תורת הפטנטים של IBM

הענקית הכחולה מובילה כבר 20 שנה את רשימת הפטנטים בארה"ב ויש גם נקודה ישראלית - מעבדת המחקר של IBM בישראל נמצאת במקום הראשון ברישום פטנטים בארה"ב

10.01.2013, 16:02 | כלכליסט

IBM מתייצבת, זו השנה העשרים ברציפות בראש רשימת מקבלי הפטנטים בארה"ב. במהלך 2012 רשמה IBM 6,478 פטנטים חדשים בארה"ב – שהם יותר מסך כל הפטנטים המצרפי אותם רשמו אפל, HP, אינטל, אמזון, EMC, אורקל/סאן, סימנטק ואקסנצ'ר.

קראו עוד בכלכליסט

מאחורי הפטנטים של IBM עומד מערך מחקר ופיתוח הכולל יותר מ- 8,000 ממציאים ב- 35 מדינות שונות ובהן גם ישראל. בסך הכול, אחראים ממציאים במעבדות המחקר והפיתוח של IBM בישראל ל-195 פטנטים חדשים אותם רשמה החברה אשתקד.

הדירוג מלמד גם שמעבדת המחקר של IBM בחיפה (שאחראית ל- 110 מהפטנטים) דורגה במקום הראשון ברישום פטנטים אמריקאים על ידי גופים הפועלים בישראל. היא מקדימה את סנדיסק ישראל וחברת מארוול ישראל. הממציאים מחוץ לתחומי ארה"ב תרמו כ- 30% מכלל הפטנטים אותם רשמה IBM.

 

פטנטים כחול-לבן

 

ב-IBM מציינים את הזינוק במספר המוחלט של הפטנטים הנולדים בארץ – ובמקביל את העלייה במשקלם בתוך סך כל הפטנטים של החברה. כך, למשל, ב-2010 אושרו 45 פטנטים לממציאים של IBM בישראל (מתוך 5,896 שרשמה החברה), וב-2011 נרשמו 139 פטנטים על ידי IBM בישראל (מתוך 6,180).

 

לדברי עו"ד סוזן ארז, היועצת המשפטית של IBM בתחום הקניין הרוחני בישראל, "IBM מנהלת בישראל עשרות פרויקטים משותפים עם אוניברסיטאות וחברות הזנק, המאפשרים לקדם את התעשייה המקומית בפרט – ואת עולם טכנולוגיות המידע בכלל".

IBM מקדימה את סמסונג (5,081 פטנטים), קנון (3,174), סוני (3,032), פנסוניק (2,769), מיקרוסופט (2,613), (2,013) Hon Hai, וג'נרל אלקטריק (1,652). את העשיריה הראשונה של רשימת מקבלי הפטנטים בארה"ב חותמת LG, עם 1,624 פטנטים.

מפאנלים סולאריים למחשוב קוגניטיבי

 

תחומי החדשנות בהם מטפלים הפטנטים של IBM רבים ומגוונים: החל מרכיב חדש בעולם המוליכים למחצה המאפשר לבנות פנלים סולאריים גמישים, ועד למערכת היודעת לחוש ולחזות דפוסי תנועת רכב ופקקים בכבישים – ולספק מידע והתראות למערכות הניווט ברכב.

 

הטכנולוגיה של מערכת ווטסון, המחשב הייחודי של IBM המסוגל לתקשר עם הסביבה בשפה מדוברת ולנתח כמויות גדולות במיוחד של מידע בלתי מובנה, על מנת לענות לשאלות המוצגות לו בדיבור אנושי רגיל - זכתה עתה להכרה כפטנט רשום, "מערכת ושיטה למתן תשובות לשאלות" (U.S. Patent 8,275,803).

 

פטנט אחר, מתייחס לאלגוריתם ומעגלים אלקטרוניים המאפשרים לחקות את האופן שבו לומדות הסינאפסות של המוח האנושי – ומניח בסיס לארכיטקטורה חדשה לחלוטין של מערכות מחשב.

 

IBM מבצעת עתה פרויקט רחב היקף למחשוב קוגניטיבי, המיועד לדמות את יכולות המוח לתפוס את המציאות, להבין אותה ולפעול על בסיס כמויות אדירות של נתונים בלתי מובנים, תוך קיצוץ של כמה וכמה סדרי גודל בצריכת הזרם – וללא צורך בתכנות כל שהוא (U.S. Patent 8,250,010).

 

פטנטים אחרים של IBM מכסים תהליכים אוטומטיים לזיהוי דפוסים מאפיינים בכמויות גדולות של נתונים (8,185,480), סינכרון נתונים של פרוצדורות רפואיות בבסיסי נתונים שונים (U.S. Patent 8,200,501), ושימוש במודלים להגדרת רכיבי תוכנה בתהליך הפיתוח.

 

תמציא לי ענן, ניטור חכם ומחשב לביש

על מנת לצמצם את צריכת האנרגיה בסביבת ענן מחשוב, רשמה IBM פטנט על טכנולוגיה לשימוש יעיל יותר במשאבי הענן (U.S. Patent 8,341,441). חברות חשמל סביב העולם יוכלו לעשות שימוש בפטנט אחר, לניטור חכם של רשת אספקת החשמל (8,121,741).

בתחום טכנולוגיות הייצור של רכיבים אלקטרוניים, רשמה IBM פטנט על שיטת ייצור תחת העמסה של שכבות מוליך דקות במיוחד, ברכיבים חדשים שיאפשרו חיווט גמיש ומשתנה במוצרים בעולם הסולארי, האבטחה והביו-רפואה, ויסללו את הדרך למחשוב לביש.

לדברי עודד כהן, מנהל מעבדת המחקר של IBM בחיפה, "ציון עשרים שנה של הובלה בראש רשימת הפטנטים בארה"ב מהווה אבן דרך, והכרה בכושר היצירתיות של אלפי ממציאים בIBM סביב העולם. פטנטים הם ברומטר לחדשנות ולמובילות טכנולוגית. זו גאווה רבה שIBM היא מספר 1 ברישום הפטנטים מישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות