אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: עליזה קן תמלא את מקומה של שרית דנה

בלעדי לכלכליסט

מסתמן: עליזה קן תמלא את מקומה של שרית דנה

במשרד המשפטים שוקלים להודיע כי הממונה על הטאבו תהיה המחליפה הזמנית של המשנה ליועמ"ש לעניינים אזרחיים

13.01.2013, 08:34 | שי פאוזנר

לאחר שבוע סוער במשרד המשפטים, שבמהלכו נחשף כי יחסי ראשי המשרד ולשכת ראש הממשלה עלו על שרטון, מתכננים ראשי המשרד להמשיך ולפעול להשבת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים, שרית דנה, לתפקידה. ל"כלכליסט" נודע שבמשרד שוקלים להודיע בימים הקרובים על מינויה הזמני של מנהלת האגף לרישום והסדר מקרקעין, המוכר יותר כאגף הטאבו, עליזה קן, כממלאת מקומה של דנה עד להרכבת הממשלה הבאה לאחר הבחירות, או עד להחזרתה של דנה לתפקיד. זאת לאחר שבשבוע שעבר הובהר ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי כהונתה של דנה לא תוארך.

קן , שהחלה את הקריירה שלה בפרקליטות הצבאית, עבדה כמה שנים בשוק הפרטי, מילאה מאז שנת 2000 כמה תפקידים במשרד המשפטים, ובחמש השנים האחרונות מנהלת את אגף הטאבו.

שרית דנה שרית דנה שרית דנה

בסוף ספטמבר הופתעו רבים בענף הנדל"ן לגלות כי הוחלט שלא להאריך את כהונתה של דנה. שמאים, עורכי דין ויזמי נדל"ן רבים סיפרו לאורך השנים האחרונות כי דנה נחשבה לאחת מאנשי המקצוע הקרובים ביותר לראש הממשלה וללשכתו, וכי דלתו של נתניהו הייתה פתוחה בפניה באופן יוצא דופן בהשוואה לפקידים בכירים אחרים במעמדה. דנה היתה זו שהובילה את חוק התכנון והבנייה החדש, המוכר יותר כ"רפורמת המרפסות", שהיתה אחד מסמלי כהונתו של נתניהו בממשלה היוצאת, ואשר אותה לא הצליח לאשר בכנסת.

בשבועות האחרונים הודלפו על ידי גורמים שונים בממשלה נתונים על אודות תפקודה של דנה, שנראו כניסיון לערער את תדמיתה המקצועית. רובם לא פורסמו. ההדלפות הגיעו לשיא בשבוע שעבר, כאשר פורסם שאת אחד התפקידים החשובים ביותר שבו החזיקה דנה לאורך שש השנים האחרונות - יו"ר מועצת השמאים - היא ביצעה מאז 2009 ללא סמכות. זאת, מאחר שמינויה לא חודש לאחר שלוש שנות כהונה כנדרש בחוק.

המשמעות של מילוי תפקיד זה ללא מינוי היא קריטית, מאחר שבין השאר, ממנה המועצה שבראשה עמדה דנה את מה שמכונה - "שמאים מכריעים". השמאי המכריע מתפקד כמעין שופט במחלוקות בעניין גובה ההיטל שישלם בעל נכס כאשר משנים את הייעוד שלו. מדובר בעיקר בנכסים שבהם נוצרת תוספת שווי לנכס בעקבות שינויי הייעוד כאשר הופכים קרקע לפרויקט בנייה, אם למגורים ואם לשימוש אחר. בעקבות הפרסום, משפטנים המתמחים בנדל"ן אמרו ל"כלכליסט" כי לא ברור האם ניתן לדרוש כעת את ביטולן של אלפי החלטות של שמאים מכריעים מהשנים האחרונות בתחום הבנייה או לא.

בתגובה לדברים אלה פרסם משרד המשפטים הודעה יוצאת דופן ביום חמישי בערב, ובא נטען כי אי־מינויה של דנה לפני שלוש שנים לא יביא לביטול החלטות מועצת השמאים וכי אין חשש לתוקפן של החלטותיה. במשרד המשפטים טוענים כי בין היתר, "בהתאם לסעיף 5 לחוק שמאי מקרקעין, קיום המועצה, סמכויותיה ותוקף החלטותיה לא ייפגעו מחמת ליקוי במינויו, או בהמשך כהונתו של חבר במועצה ובלבד שמספר חברי המועצה לא פחת משבעה". כמו כן, מציינים במשרד כי "חלוקת התיקים לשמאים המכריעים נעשית באופן טכני בעיקרו על פי פרמטרים קבועים".

בהודעה נכתב עוד כי אי־חידוש המינוי הוא תוצאה של "טעות משרדית בלבד". אישים משוק הנדל"ן שפעלו במשך שנים מול דנה הביעו פליאה על אמירה זו שכן, לדבריהם, "דנה היתה מלכת החוקים והתקנות. שום דבר לא נעלם מעיניה והיא הקפידה על מילוים עד תום, לעתים אף תוך התעלמות מצורכי ענפי הבנייה".

שי פאוזנר

דנה נחשבה לקרובה ביותר לראש הממשלה וללשכתו, ודלתו של נתניהו הייתה פתוחה בפניה באופן יוצא דופן בהשוואה לפקידים בכירים אחרים במעמדה
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות