אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן אגת של דני נווה מחקה 7 מיליון דולר צילום: אוראל כהן

קרן אגת של דני נווה מחקה 7 מיליון דולר

כך עולה מדו"חות הקרן לספטמבר 2012 שהגיעו לידי כלכליסט. רועי יקיר מכלל ביטוח: "אני מקווה שנראה אקזיטים השנה"

13.01.2013, 08:36 | רחלי בינדמן

קרן אגת מדיקל, בניהולו של דני נווה, מחקה בתשעת החודשים הראשונים של 2012 6.8 מיליון דולר — כך עולה מדו"חות הקרן שהגיעו לידי "כלכליסט".

המחיקה בוצעה כתוצאה מסבב גיוס חיצוני שבוצע באחת מחברות הפורטפוליו של הקרן, אנג'יוסלייד, לפי שווי שנמוך מהשווי שבו השקיעה הקרן בחברה. עוד עולה מהדו"חות כי נכון לספטמבר 2012 התשואה הפנימית של הקרן (IRR) עומדת על 0%. 

קראו עוד בכלכליסט

אגת מדיקל היא קרן הון סיכון שמשקיעה בתחומי הטכנולוגיה הרפואית, הוקמה ב־2007 ומשקיעת העוגן שלה היא כלל ביטוח — החברה־הבת של אי.די.בי פתוח — שעמיתיה השקיעו דרך ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה של כלל 30 מיליון דולר בקרן.

בפברואר האחרון חשף "כלכליסט" כי עוד לפני שהקרן רשמה אפילו אקזיט אחד, השקיעה כלל ביטוח כ־30 מיליון שקל בקרן המשך שהקים נווה עם ממשלת דרום קוריאה.

לאחרונה אף מונה נווה, מקורבו של בעל השליטה באי.די.בי נוחי דנקנר לדירקטור באי.די.בי פתוח ובדסק"ש.

ב־2011, לשם השוואה, עמדה התשואה הפנימית של הקרן על 1.05%–2.5%. המשקיעים שהשקיעו בקרן ב־2007 (כ־64 מיליון דולר), שילמו דמי ניהול של 8 מיליון דולר בארבע השנים הראשונות לקיומה. לפי הדו"חות העדכניים, בתשעת החודשים הראשונים שילמו המשקיעים דמי ניהול של 747 אלף דולר (2.8 מיליון שקל) ועוד הוצאות הנהלה של 59 אלף דולר.

חרף התשואה האפסית, בכלל ביטוח, המשקיעה הבולטת בקרן שומרים על סבלנות.

רועי יקיר, מנכ"ל כנף, זרוע ההשקעות של כלל ביטוח סבור כי "הסקטור הזה עובד לפי עקומת J (בשנים הראשונות רואים ירידה בערך ההשקעה אך לאחר מכן נרשם זינוק חד – ר"ב). אין לנו ציפיות אמיתיות לראות תשואות בחמש השנים הראשונות של הקרן. אפשר לראות השבחה בשנים השישית והשמינית. אני מקווה שבשנה הקרובה נראה לפחות אקזיט או שניים".

בשנה שעברה הסבירו מקורבים לקרן כי חלק מהשקעותיה קרוב להבשלה או למיזוג כבר במהלך 2012 או תחילת 2013. המקורבים התייחסו אז לחברת לומניס הישראלית, שלטענתם עמדה אז לפני הנפקה, סנסימד השוויצרית ששם צפו המנהלים להליך של מיזוג ואנג'יוסלייד שהיתה במגעים למיזוגה. חלפה שנה ולומניס טרם הונפקה. עם זאת, במהלך השנה החברה החליפה מנכ"ל ושיפרה פרמטרים תפעוליים. לאור זאת, מעריכים מנהליה כי ב־2013 היא תזכה להנפקה המיוחלת.

ביחס לסנסימד, מתברר כי החברה ביצעה ברבעון הרביעי של 2012 גיוס חיצוני של 20 מיליון דולר לפי שווי גבוה מסיבוב הגיוס הקודם, כך שהקרן תבצע עליה שיערוך חיובי.

מקורבים מעריכים כי בתוך שנתיים ניתן יהיה לרשום אקזיט על ההשקעה הזו. אנג'יוסלייד, כאמור, לא ביצעה הליך מיזוג, ויקיר מציין כי "לא יותר מ־15% מוקצים להשקעה בקרנות הון סיכון, שם פרופיל הסיכון סיכוי יותר גבוה ודרוש אורך נשימה".

אבל ההשקעה באגת הניבה לכם שיערוכים שליליים.

"בקרנות כאלו שווי ההשקעה יורד בגלל שאתה משלם דמי ניהול על ההתחייבות ולא רואה פירות בדמות אקזיטים בשנים הראשונות. לכן יש תשואות שליליות".

כלל ביטוח השקיעה בקרן ההמשך של אגת מבלי שהקרן הראשונה הספיקה להניב תוצאות.

"השקעתי בקרן ההמשך אבל בסכום מצומצם יותר. עוד לא ראינו תוצאות אבל התרשמנו מהפעילות ומהמטרה".

רועי יקיר, מנכ"ל כנף מקבוצת כלל ביטוח: "השקעתי בקרן ההמשך אבל בסכום מצומצם יותר. עוד לא ראינו תוצאות אבל התרשמנו מהפעילות ומהמטרה"

דני נווה. מונה לדירקטור בדסק"ש ובאי.די.בי פתוח
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות