אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספירה לאחור

ספירה לאחור

שני ציוני דרך בעונת הטקסים התקיימו בסוף השבוע: חשיפת המועמדים לאוסקר, שכללו שני סרטים ישראליים, וחלוקת פרסי בחירת המבקרים. הלילה יתקיים אירוע מרכזי נוסף - טקס גלובוס הזהב. "כלכליסט" משווה בין הסרטים המובילים

13.01.2013, 09:21 | ענת טוריסקי

הלילה יתקיים בהוליווד טקס חלוקת פרסי גלובוס הזהב, מוסד שגם אם אופן התנהלותו ובחירותיו מוטלים בספק, עדיין מהווה את אחד הצירים החשובים של עונת הטקסים. לטקס זה קדם שבוע סוער של חשיפת מועמדויות: גילדת הבמאים והאקדמיה הבריטית פרסמו את הרשימות שלהם, וב־10 בינואר נחשפו המועמדים לפרסי האוסקר. אחד המוסדות החשובים בעונה הספיק לא רק להכריז על המועמדים אלא גם לבחור זוכים: טקס פרסי בחירת המבקרים (Critics Choice Awards) התקיים בליל 12 בינואר, והזוכה הגדול בו היה דווקא "ארגו" של בן אפלק, שספג חצי התעלמות במועמדויות לאוסקר. אחרי גלובוס הזהב יגיעו טקס הסאג (גילדת השחקנים) ב־27 בינואר, ב־2 בפברואר יחולקו פרסי גילדת הבמאים וב־10 בפברואר יתקיים בלונדון טקס הבאפטה - פרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע. ב־24 בפברואר יגיע הטקס הגדול מכולם - האוסקר.

מספר מועמדויות לפרסי הקולנוע הגדולים

עבורנו, בישראל, האוסקר יעמוד השנה בסימן ההישג חסר התקדים של הקולנוע המקומי: "שומרי הסף" של דרור מורה ו"חמש מצלמות שבורות" של גיא דוידי ועימאד בוראט מועמדים בקטגוריית הסרט התיעודי, ואולי אחד מהם יהיה זה שיביא אוסקר ראשון לסרט ישראלי. מחוץ לקטגוריית התעודה, בקטגוריות המובילות האחרות יש מגמות ופייבוריטים ברורים. "כלכליסט" עושה סדר בשמות הגדולים שנמצאים כמעט בכל רשימת מועמדים.

עמי איילון ב"שומרי הסף" עמי איילון ב"שומרי הסף" עמי איילון ב"שומרי הסף"

הקאמבק של ספילברג

דבר אחד כבר בטוח: "לינקולן" מוביל בראש. עם 12 מועמדויות לאוסקר. זהו הסרט הראשון של סטיבן ספילברג שמקבל שטף מועמדויות כזה מאז "להציל את טוראי ראיין" ב־1998. אמנם בשנה שעברה קיבל "סוס מלחמה" של ספילברג מועמדות לאוסקר בקטגוריית הסרט הטוב ביותר, אך ללא סיכוי ריאלי לזכות. "לינקולן" הוא כבר סוס מנצח: הוא מביא סיפור שנוגע ללב ולמורשת האמריקאית, וגם מפגין מעורבות פוליטית ושואל שאלות על מהות המנהיגות בדמוקרטיה. בלב הסרט נמצא מאבקו של אברהם לינקולן להעברת החוק לביטול העבדות - מאבק שלווה בדיונים משפטיים, ויכוחים סוערים בפרלמנט, איום בטחוני ושחיתות מאחורי הקלעים. כמה מגדולי השחקנים בני זמננו זוכים לשבחים על הופעתם בו (בראשם, כמובן, דניאל דיי לואיס כלינקולן. טומי לי ג'ונס וסאלי פילד קיבלו מועמדות לאוסקר על תפקידי משנה).

מאחורי "לינקולן" מתנהל מאבק בין כמה סרטים: "עלובי החיים" בבימוי טום הופר ("נאום המלך") הוא מחזמר קלאסי ועטור כוכבים שבטקסי הפרסים אוהבים לאהוב, יש לו כוכבת - אן האת'וויי - שבטקסי הפרסים אוהבים לאהוב, ומועמדויות שצבר בזכות השירים והפסקול שלו. "חיי פיי", ששייך ליקיר טקסי הפרסים הבמאי אנג לי, מבוסס על רב־מכר אהוב ומכיל את האיכות הוויזואלית הגדולה מהחיים שזוכה להערכה בטקסים. "אופטימיות היא שם המשחק" הוא סרט על אדם הסובל מהפרעה דו־קוטבית, אך מתחת לתרופות ולהתפרצויות מדובר בקומדיה רומנטית עם שני כוכבים יפים (בראדלי קופר וג'ניפר לורנס, שניהם מועמדים לאוסקר), והבמאי והתסריטאי דיוויד או. ראסל מתוגמל על שהצליח להלביש קומדיה רומנטית בכסות איכותית ובדרך גם לספק לרוברט דה נירו תפקיד ראוי ומועמדות לאוסקר אחרי שנים של קומדיות וסרטי אקשן זניחים.

דניאל דיי לואיס וסאלי פילד ב"לינקולן". המועמד המוביל דניאל דיי לואיס וסאלי פילד ב"לינקולן". המועמד המוביל דניאל דיי לואיס וסאלי פילד ב"לינקולן". המועמד המוביל

"ארגו" של בן אפלק אמנם נמצא בין המובילים במספר המועמדויות ומצליח בטקסים יותר מ"נראתה לאחרונה" ו"גנב עירוני". אך באופן מפתיע אפלק לא זכה במועמדות לאוסקר בקטגוריות השחקן הראשי והבמאי. גם קת'רין ביגלו קופחה בקטגוריית הבימוי על "כוננות עם שחר", ואת המקומות שאפלק וביגלו היו צפויים לתפוס לקחו שני מועמדים מפתיעים מעט יותר: מיכאל הנקה על "אהבה" (שחצה את גבול קטגוריית הסרט הזר וקיבל מועמדות לאוסקר על בימוי, משחק והסרט הטוב ביותר) והמועמד הצעיר ברשימה, בן צייטלין ש"חיות הדרום הפראי", סרט הביכורים שלו, זוכה להרבה פרגון באוסקר, ולמרות התקציב הזעום והנושא הקשה (ילדה המשוטטת באזורי הספר העניים של ארה"ב) מתמודד בשורה אחת עם "חיי פיי" ו"לינקולן" בקטגוריית הסרט הטוב ביותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות